בעקבות חשיפת TheMarker |

קים קרדשיאן כבר לא תפתח את המסחר בת"א: התבטלה הנפקת "שלנו"

קבוצת שלנו: "היינו נתונים להתקפות ברוטליות מצד מספר עיתונאים ואנשי תקשורת" ■ החברה נטולת ההכנסות רצתה לגייס לפי שווי גבוה של 700 מיליון שקל - באדיבות מעריכי השווי של BDO

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ניקי מינאז' או קים קרדשיאן כבר לא יפתחו את המסחר בת"א: קבוצת "שלנו", אותה מוביל המייסד והמנכ"ל עודד קובו, התהדרה בכוכבים רבים בדרך להנפקה חגיגית בתל אביב, ובמיליארדר רומן אברמוביץ', שמחזיק ב-16% ממניות החברה. שלנו, שעוסקת בפיתוח אפליקציות, לא מניבה הכנסות כלל, אך הבעיה העיקרית היתה שגם קשה לצפות מתי תחל לעשות זאת.

שלנו החלה שלשום להיפגש עם גופים מוסדיים, אך החליטה לסגת מתהליך ההנפקה בעקבות הביקורת הציבורית שספגה לאור השווי הגבוה שלפיו רצתה לגייס. החברה תיכננה לגייס 200 מיליון שקל לפי שווי של 700 מיליון שקל. הערכת השווי התבססה על עבודה שעשתה BDO. בתשקיף ציינה החברה כי היא בונה על אקזיטים – מכירת אחת האפליקציות - תמורת 80-40 מיליון דולר. ב-BDO צפו כי ההכנסות ב-2017 יסתכמו ב-20 מיליון דולר, שבכלל אמורים להגיע מאפליקציות שהחברה טרם סיימה לפתח.

עודד קובוצילום: דודו בכר

BDO, שחיפשה דרך לבצע הערכת שווי, החליטה לבצע השוואה לאפליקציות פופולריות כמו ווייז וסקייפ, שכמות המשתמשים בהם רחוקה מאוד מ-11 מיליון המשתמשים במגוון האפליקציות של שלנו. בעיה נוספת בפעילות שלנו היתה פיזור של החברה על פני מספר תחומי פעילות: מלבד פיתוח אפליקציות, החברה גם פועלת למכירת תוספי מזון באתרי אינטרנט.

בכיר בשוק ההון אמר אתמול כי "קשה מאד לתמחר חברה שמודל ההכנסות שלה מבוסס על אקזיטים ולא על תזרים מזומנים כפי שמבססים הערכת שווי של כל עסק. לחברה יש תחומי פעילות מאד מפוזרים. הם משווקים תוספי מזון לצד אפליקציה של הודעות אנונימיות. לכן אני מניח שבפגישות העיקר הוא להתרשם מהצוות  ,האנשים והטכנולוגיה שלהם שכן בסופו של דבר בזה אתה משקיע, כשאתה שם את הכסף בחברה מסוג כזה". אותו בכיר הוסיף כי "כאשר בוחנים את שווי החברה לפי התשקיף והערכות השווי קשה להבין איך שווי החברה קפץ מ-60 מיליון דולר ל-177 מיליון דולר, השווי שהחברה רצתה להיות מונפקת בו".

קבוצת שלנו גייסה מאז שהוקמה ב-2014 כ-25 מיליון דולר בשני סבבים. קובו מחזיק בכ-37% מהמניות, אך המשקיע הבולט בחברה הוא רומן אברמוביץ', שנחשב למקורב לקובו ומחזיק ב-16% מהמניות. בעלי מניות מרכזיים נוספים בשלנו הם סמנכ"ל התפעול שי עזרן (8%), וסמנכ"ל הטכנולוגיות עוזי רפאלי (8%).

בקרב בעלי המניות הקטנים של החברה נמצאים זמרת הראפ ניקי מינאז'; בני אנדרסון, אחד משני הגברים בלהקת הפופ המצליחה אבבא; כמה תקליטנים מפורסמים ובהם דייוויד גואטה, טים ברלינג (אביצ'י) וטייס ורווסט (טייסטו); וכן שורה של מפיקים מוסיקליים מלונדון וסביבותיה. משרדי החברה ממוקמים בהרצליה, והיא מעסיקה כיום כ-60 מהנדסים ואנשי פיתוח עסקי.

מהחברה נמסר: "בשבועות האחרונים חברת 'שלנו גרופ', עובדי החברה ובעלי המניות, היו נתונים להתקפות ברוטליות מצד מספר עיתונאים ואנשי תקשורת במדינה. אמונתנו הראשונית הייתה, ועודנה, שחברות טכנולוגיה ישראליות יכולות לשגשג בבורסה של תל-אביב. עם זאת, לאור חוסר הפרופורציה המוגזמת של ההתקפות עלינו מצד עיתונאים שונים, החלטנו למקד את פעילות החברה במקום אחר. לפיכך, החלטנו שלא לקדם את ההנפקה לציבור ומאחלים לכולם סופשבוע רגוע ושמח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker