בעקבות עתירה של הראל ביטוח: נמל אשדוד יאלץ לפתוח מכרז לחברות ישראליות

הראל: "אי פתיחת המכרז מביאה בהכרח לכשל שוק וחוסר תחרות" ■ נמל אשדוד: "חששנו כי אם המכרז יכלול גם חברות ישראליות, החברות הזרות לא יגישו הצעות כי השוק נתפס כשוק סגור ומכרז שכזה ייתפס כמכרז עם העדפה לחברה מקומית"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נמל אשדוד
נמל אשדודצילום: איליה מלניקוב

חברת נמל אשדוד הגיעה להסכמה עם חברת הביטוח הראל לפיה חברות הביטוח הישראליות ישותפו בהליך המכרז לביטוחי חברת הנמל. ההסכמה קיבלה תוקף של פסק דין שלשום.

הכל החל בסוף חודש יוני השנה, אז פירסם נמל אשדוד מכרז סגור לבחירת ברוקר בינלאומי ללצורך ביצוע המערך הביטוחי של חברת נמל אשדוד. בהודעה נכתב כי ועדת המכרזים של הנמל קבעה כי המכרז הסגור ייערך בין ברוקרים שעונים לקריטריונים הבאים: ברוקרים בינלאומיים; ברוקרים בעלי ניסיון מוכח בשירות לחברות נמל וברוקרים שיש להם חברה קשורה רשומה בישראל. המכרז כולל את כל ההיבט הביטוחי של נמל אשדוד, לרבות ביטוח רכוש, ביטוח מבנים, ביטוח חבויות וכן ביטוח אחריות מקצועית של הגוררים והעובדים. סך הפרמיה שנמל אשדוד משלם בגין ביטוח שכזה מוערכת בכ-4-3 מיליון שקל.

בעולם, ברוקר של ביטוח הוא למעשה גוף ביטוחי אשר בוחן את צרכי החברה ששכרה את שרותיו ומנסח לה את פוליסת הביטוח שתענה ותתאים לצרכיה הייעודיים. לאחר מכן הוא מבצע מכרז בין חברות ביטוח שונות על הפרמייה שתשלם החברה בהתאם לפוליסה שהברוקר כתב.

מי שנעדרו מהמכרז של נמל אשדוד הן חברות הביטוח הישראליות. בתביעתה ציינה הראל כי "חברות הביטוח הישראליות הינן בעלות כוח מיקוח רב מול מבטחי המשנה בשווקים הבינלאומיים, כולל אירופה, ארה"ב והמזרח הרחוק, מה שמקנה להן יתרון בקבלת הצעות טובות יותר מאשר ברוקרים הפועלים אך ורק בשוק צר (לונדון למשל) ומול מבטחים המוכרים להם בפעילות השוטפת. ביטוי לקשר הטוב של חברות הביטוח עם מבטחי המשנה הינו כנס תל אביב רה, הנערך בכל שנה על ידי איגוד חברות הביטוח. בכנס האחרון השתתפו כ-130 נציגים מ 80 חברות ביטוח זרות שונות".

הראל הוסיפו וכתבו: "אי פתיחת המכרז להשתתפות גופים נוספים, מביאה בהכרח לכשל שוק, חוסר תחרות וכפועל יוצא העלאת מחירי הביטוח. קיים יתרון מהותי בהתקשרות ישירה עם חברת ביטוח ולא עם ברוקר, שכן במידה ויתברר כי קיים חסר בכיסוי הניתן על ידי חברת הביטוח בעת התקשרות בהסכם מול הברוקר, הברוקר לא נושא באחריות כלל".

מנכ"ל הנמל, יצחק בלומנטל, הסביר את הרציונל להדרת החברות הישראליות מהמכרז: "אנחנו רצינו לקבל את התנאים הכי טובים וחברת ביטוח בינלאומית ואילו חברות הביטוח העלו את המחיר של הפוליסה. התלבטנו על אופי המכרז וחששנו כי אם המכרז יכלול גם חברות ישראליות, החברות הזרות לא יגישו הצעות למכרז כי השוק נתפס כשוק סגור ומכרז שכזה ייתפס כמכרז עם העדפה לחברה מקומית".

על כך הגיב בכיר בתחום הביטוח: "יש לא מעט מכרזי ביטוח בינלאומיים בהם החברות הישראליות משתתפות ולוקחות בהם חלק, כמו למשל מכרזי ביטוח של חברת חשמל ונתב"ג. ההשתתפות של חברות בינלאומיות לא מנע את ההשתתפות של החברות הישראליות".

כאמור, בית המשפט המחוזי בבאר שבע לא קיבל את הטענות של חברת נמל אשדוד, ולאחר שנתן צו מניעה להקפאת הליכי המכרז, הוא קיבל את ההסכם של הראל וחברת הנמל. את התביעה בשם חברת הביטוח הראל הגישו עורכי הדין גד נשיץ, אורלי נשיץ ורם פרדס ממשרד נשיץ ברנדס אמיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker