תשובה מבצע פירעון מוקדם לחוב של 400 מיליון דולר - ונערך לגיוס חדש בריבית נמוכה

מספר שבועות לאחר שדיווחו על עלייה של 30% ברווח הנקי וגידול של פי שלושה בתזרים, דלק קידוחים ואבנר יבצעו פירעון מוקדם לסדרה הראשונה של "תמר בונד", שלושה חודשים לפני המועד המקורי ■ במקביל, השותפויות נערכות להנפיק סדרה חדשה, לפירעון ב-2028

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יוסי אבו
יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים ואבנרצילום: דניאל בר און

שלושה שבועות לאחר שדיווחו על עלייה של 30% ברווח הנקי הרבעוני ל-64 מיליון דולר וגידול של פי שלושה בתזרים מפעילות שוטפת, דלק קידוחים ואבנר - שותפויות הגז שבשליטת יצחק תשובה - יבצעו פירעון מוקדם לחוב בסכום כולל של 400 מיליון דולר. מדובר בסדרה הראשונה מתוך חמש סדרות האג"ח "תמר בונד", שאבנר ודלק קידוחים הנפיקו במאי 2014.

הפירעון המוקדם, שיתבצע בתחילת אוקטובר, יחסוך לדלק קידוחים ואבנר תשלומי ריבית על תקופה של שלושה חודשים, שכן האג"ח מיועדות לפירעון בסוף דצמבר. החיסכון בריבית, כ-3 מיליון דולר לשתי השותפויות, יקוזז בעמלת פירעון מוקדם למחזיקים האג"ח, בהתאם לשטר הנאמנות, בסכום של 1.8 מיליון דולר. נכון לסוף הרבעון השני של 2016, לשתי השותפויות יתרות נזילות גדושות בסכום של 410 מיליון דולר.

אבנר ודלק קידוחים מחזיקות במאגרי הגז תמר (31%) ולווייתן (45%), וכן בשורה של מאגרי גז קטנים יותר בים התיכון. במקביל לפירעון המוקדם, שתי השותפויות הודיעו כי הן בוחנת גיוס חוב נוסף לטווח ארוך, בהתאם לפרסום ב-TheMarker לפני כחודשיים. ככל הידוע, בכוונת השותפויות לבצע הנפקה סדרה חדשה של "תמר בונד" בהיקף של כ-400 מיליון דולר, בנוסף לסדרות שהונפקו. הסדרה החדשה צפויה להגיע לפירעון מלא בשנת 2028.

"תמר בונד", הישות המשפטית (SPE) שהוקמה לצורך מימון פיתוח תמר, הנפיקה חמש סדרות של אג"ח פרטיות בסכום של כ-2 מיליארד דולר. האג"ח - המורכבות מסדרות של 400 מיליון דולר כל אחת - הונפקו בריביות של 2.8% (הקצרות) עד 5.4% (הארוכות), והן נפרעות בתשלום אחד (בולט) בשנים 2016, 2018, 2020, 2023, 2025. פירעון החוב מבוסס על התקבולים השוטפים מתמר, והוא מובטח ב-28% מהזכויות במאגר.

התמורה מהסדרה החדשה, ככל שההנפקה תצא אל הפועל, עשויה לשמש את דלק ואבנר לשתי מטרות: הראשונה - פרויקט הרחבת תמר, הכולל הנחה של צינור נוסף, שדרוג פלטפורמת ההפקה והגדלת יכולת הטיפול בגז. הפרויקט משולב בחתימה על הסכם יצוא מתמר למתקני ההנזלה של יוניון פנוסה (UFG) במצרים; והשנייה - צרכי הפיתוח הראשוניים של מאגר לווייתן . עלות שני הפרויקטים נאמדת בכ-6-5 מיליארד דולר (100%).

אסדת קידוח תמרצילום: תומר אפלבאום

בקבוצת דלק נערכים לצאת להנפקה כבר בזמן הקרוב, וזאת במטרה לנצל את השפל יוצא הדופן בתשואות על האג"ח בשוק, שממריץ חברות רבות בשוק ההון לגייס בעלויות מימון נוחות. לשם השוואה, בשנת 2014 כשדלק ואבנר הנפיקו את החוב הקודם, אג"ח של ממשלת ארה"ב ל-10 שנים נסחרה בתשואה לפדיון של 2.6%. כיום, אותן אג"ח נסחרות בתשואה לפדיון של 1.5% בלבד. על רקע זאת, ככל הנראה דלק תצליח לגייס חוב בריבית נוחה מאוד הנמוכה מ-5%.

סוגיה מעניינת בנוגע להנפקה קשורה להליך המיזוג שמנהלות דלק קידוחים ואבנר בימים אלה. טיוטת שטר הנאמנות של "תמר בונד" אינה מתלה את הרחבת הסדרה באישור המחזיקים, אלא באישורו של הנאמן בלבד. כמו כן גם ההיערכות של קבוצת דלק להנפיק את זכויות השותפויות בתמר (31%) בישראל או בחו"ל אינה צפויה להשפיע על הגיוס. ככל שתוכנית ההנפקה תצא אל הפועל, גם הסדרה החדשה תועבר לישות המשפטית החדשה, וזאת תוך הפחתת השווי בהנפקה. לפי הערכות שווי החברה שתונפק אמור להסתכם בכ-1-1.5 מיליארד דולר.

לפני כחודש וחצי כבר השלימה קבוצת דלק הנפקת של שתי סדרות חדשות של אג"ח להמרה בסכום כולל של 1.1 מיליארד שקל. בהנפקה - הראשונה שדלק ביצעה לאחר החתימה על "מתווה הגז", נרשמו ביקושים גבוהים מאוד של 1.8 מיליארד שקל. ההחלטה להנפיק אג"ח להמרה ולא אג"ח סטרייט (רגילות) נבעה, בין היתר, מרצונה של דלק להקטין את המינוף, שמסתכם כיום ב–45% חוב נטו לעומת ערך הנכסים (LTV) - רמה הנחשבת בינונית-גבוהה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker