קיבוץ שדות ים עשוי למכור 4% מאבן קיסר לקרן טנא - תמורת 57 מיליון דולר

העסקה עם טנא הועדפה על הצעות לרכישת הבעלות המלאה או שליטה משותפת בחברה שקיבל הקיבוץ ■ בקיבוץ חוששים מאובדן השפעה על הדירקטוריון ■ השקעתה של טנא באבן קיסר ב-2006 וב-2009 היתה מהמוצלחות בתולדותיה

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק

שלוש וחצי שנים לאחר שמימש ברווח ענק את השקעתו בחברת אבן קיסר, עומד אריאל הלפרין, השותף המנהל של קרן טנא, בפני השקעה מחודשת בחברה. חברי קיבוץ שדות ים, בעל השליטה באבן קיסר, יצביעו בימים הקרובים על הצעה למכור 4% ממניותיה, ששווי השוק הנוכחי שלהן הוא 56.5 מיליון דולר, לקרן טנא.

ההצבעה על עסקה עם אבן קיסר גובשה בעקבות מו"מ שנוהל בין קרן טנא למועצה הכלכלית של הקיבוץ. היא תתבצע לאחר שהקיבוץ קיבל הצעות לעסקה מארבעה גופים נוספים: קרנות ההשקעה הפרטיות CVC וקרלייל, וכן קרן איפקס ומבטח שמיר. נראה שבקיבוץ הוחלט בשלב זה לא למכור את הבעלות המלאה באבן קיסר, כנראה משום שזה יהיה ויתור על הכנסות של 11 מיליון דולר בשנה בתמורה להעסקת 67 חברי הקיבוץ על בסיס קביעות, חכירת קרקע של הקיבוץ, שירותי משרד, חשמל ותחזוקה.

מפעל אבן קיסר
מפעל אבן קיסרצילום: איציק בן מלכי

מניית אבן קיסר עלתה ב–12% מאז פירסמה את דו"ח הרבעון השני, שהיה גם האחרון שעליו חתם המנכ"ל הפורש, יוס שירן, שמונה בזמנו ביוזמתה של קרן טנא וקיים יחסים מתוחים עם הקיבוץ. אבן קיסר הציגה ברבעון השני צמיחה של 12% בהכנסות וגידול של 11% ברווח התפעולי, וצפויה לדווח על EBITDA של 138–145 מיליון דולר ב–2016. העלייה החדה במניית החברה גרמה לחלק מהמתמודדים על רכישת השליטה המלאה, ולמציעים לשדות ים עסקה של רכישת נתח מהחברה וחתימה על הסכם לשליטה משותפת — לסגת מהצעתם.

ההשקעה באבן קיסר היתה אחת המוצלחות בתולדות טנא. טנא מכרה 21.4% ממניותיה של אבן קיסר באפריל 2013 תמורת 172 מיליון דולר בהצעת מכר ב–23.25 דולר למניה, ורשמה רווח של 141 מיליון דולר זאת לאחר שהשקיעה בחברה בשני סבבים ב–2006 וב–2009.

מניית אבן קיסר עלתה מאז המימוש של טנא לשיא של 71 דולר, ששיקף שווי חברה של 2.5 מיליארד דולר ביולי 2015. ואולם, היא קרסה ב–60% בתוך חודשיים בעקבות החרפה בתחרות והאטה בצמיחתה בשוק האמריקאי, שהוא השוק הגדול ביותר של החברה. הנפילה במחיר המניה עוררה לא רק את העניין המחודש של משקיעים, אלא גם מתחים בקיבוץ שדות ים על רקע חילוקי דעות בין קבוצות שונות בקיבוץ בנוגע לאחריות למחיקת 480 מיליון דולר משווי הנכס הכמעט יחיד של הקיבוץ ולשאלה אם כדאי להוסיף ולהחזיק באבן קיסר או למכור את השליטה בחברה.

הקיבוץ מוטרד גם מאובדן חלק ניכר מהשפעתו על דירקטוריון החברה, למרות היותו בעל המניות הגדול ביותר. תופעה זו התבטאה בכך שרק שלושה מתשעת חברי הדירקטוריון הם נציגי הקיבוץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker