ייאלצו להתחלק: ירושת הענק של דודי ודרורית ורטהיים

ילדיו של מוזי ורטהיים יחלקו ביניהם את ירושת אביהם בשווי של 10 מיליארד שקל ■ השווי הנמוך ביותר הוא דווקא של זכיינית ערוץ 2, קשת, שנהפכה לחברה הפסדית

מיכאל רוכוורגר
דודי ורטהיים דורית ורטהיים
דודי ורטהיים דורית ורטהייםצילום: סטודיו פרג'

עם פטירתו בשבוע שעבר של מוזי ורטהיים, שני ילדיו - דודי ודרורית - צפויים לקבל לידיהם נכסים בשווי שבין 8 ל-10 מיליארד שקל, כולל דיווידנדים ומזומנים שהתקבלו בגין מכירת נתחים מהמניות בחברות המוחזקות. החלוקה בין ילדיו של ורטהיים בכל ההחזקות צפויה להיות 63% לדודי (6-5 מיליארד שקל), ו-37% לדרורית (4-3 מיליארד שקל).

הנכסים שיקבלו השניים כוללים בעיקר את ההחזקות הבאות: החברה המרכזית למשקאות קלים; בנק מזרחי טפחות; חברת הנדל"ן אלוני חץ; והזכיינית קשת (51%).

החברה המרכזית למשקאות - שווי שוק מוערך: 6.4 מיליארד שקל
קוקה קולה ישראל - 100%, מחלבות טרה - 100%, נביעות - 100%, משקר - 77%, פריגת - 51%
החזקות נוספות
בנק מזרחי טפחות (22%), שווי שוק: 2.3 מיליארד שקל
אלוני חץ נדל"ן (21%), שווי שוק 1.1 מיליארד שקל
שידורי קשת (51%), שווי שוק: 300-100 מיליון שקל

ב-2013 חילק מוזי ורטהיים לילדיו את המניות בחברה המרכזית למשקאות. החברה המרכזית למשקאות קלים, מחזיקה, בין היתר, בקוקה קולה ישראל, מחלבות טרה, פריגת, נביעות, מבשלות בירה בינלאומיות ועוד. החברה למשקאות היא חברה פרטית שאינה מפרסמת את תוצאותיה, אך לפי הערכות, החברה מייצרת הכנסות שנתיות של כ-4 מיליארד שקל והיא חברה רווחית. ב-20 השנים אחרונות לא נעשו עסקות במניותיה, ושווייה מוערך כיום ב-6-4 מיליארד שקל.

בעוד שבחברה המרכזית למשקאות השלים ורטהיים העברה מסודרת של המניות, בנק ישראל עוד לא העניק לילדיו היתר לשליטה בבנק מזרחי טפחות, אף שהאחזקות בו חולקו ביניהם בתחילת השנה.

אחת מהשלכות החוק לצמצום הריכוזיות במשק היא שמשפחת ורטהיים תצטרך להחליט עד סוף 2019 אם למכור את האחזקה הפיננסית המהותית שלה בבנק מזרחי טפחות או את האחזקה הריאלית המהותית שלה בחברה המרכזית למשקאות קלים. לפי הערכות, משפחת ורטהיים תעדיף למכור את מניות מזרחי טפחות, בשל אי־יכולתה לנווט מהלכים בבנק - להבדיל מהאחזקות הריאליות שלה. לפי הערכות, המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, תמצא כעת פתרון זמני שיעניק לילדיו של ורטהיים היתר להחזיק במניות שליטה בבנק.

בזכות הגאות המתמשכת בשוק המשכנתאות והניהול המוצלח של אלי יונס ובהמשך של אלדד פרשר, מזרחי טפחות נהפך לבנק השלישי בגודלו בישראל, ושווי השוק שלו נסק ל-10.6 מיליארד שקל. שווי השוק של אחזקות המשפחה בבנק מוערך ב-2.3 מיליארד שקל. בנוסף, המשפחה מכרה בשנים האחרונות מניות של הבנק שבהן היא שותפה עם קבוצת עופר, בראשות ליאורה עופר, בכמה מאות מיליוני שקלים, וגם נהנתה מדיווידנדים של מאות מיליוני שקלים נוספים.

הירושה של מוזי ורטהיים
63% - דודי ורטהיים
37% - דרורית ורטהיים

עד לפני כשנתיים שימש מוזי ורטהיים דירקטור במזרחי טפחות, תפקיד שאותו מילא במשך כ-20 שנה. בשנתיים האחרונות אין למשפחה נציגות ישירה בדירקטוריון הבנק, אלא רק דירקטורים מטעמה.

גם ההשקעה בחברת הנדל"ן אלוני חץ (כ-21%) התבררה כמוצלחת במיוחד. היקף נכסי החברה גדל, והדבר הוביל לקפיצה של כ-5.4 מיליארד שקל בשווי השוק שלה - בעיקר בזכות נתן חץ, המשמש מנכ"ל ומחזיק ב-18% ממניותיה. יו"ר דירקטוריון הוא אבי ורטהיים, האחיין של מוזי, שהסתבך בכמה עסקים אחרים שלו, כמו חברת אינספייר.

כיום שווי שוק של החזקת משפחת ורטהיים באלוני חץ הוא כ-1.1 מיליארד שקל, לא כולל דיווידנדים של מאות מיליוני שקלים שקיבלו לאורך השנים.

הזכיינית קשת, שדרורית ורטהיים משמשת בה יו"ר הדירקטוריון, נהפכה הפסדית ובעלי מניותיה מזרימים לה כסף. לא ברור מה שווייה הכלכלי הנוכחי, אך לפי הערכות מדובר בשווי של 300-100 מיליון שקל בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker