אחרי הפיצוץ הגיעה הקריסה: מניית חלל צנחה אתמול ב33% - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אחרי הפיצוץ הגיעה הקריסה: מניית חלל צנחה אתמול ב33%

חלל אמורה לקבל בגין אובדן עמוס 6 פיצוי של 227 מיליון דולר, שצריך להספיק כדי לפרוע שתי סדרות אג"ח שתקבולי הלוויין משועבדים להן. הנזק הישיר: 30 מיליון דולר בחברה מקווים שניתן יהיה לתקן את הסכם המכירה לXinwei הסינית

כמה בעלי מניות זריזים של חלל תקשורת, שהספיקו למכור את המניה כבר בסוף יום חמישי בירידה של 9% כשהחלו השמועות על פיצוץ הלוויין עמוס 6, מנעו מעצמם הפסד גדול בהרבה. אתמול התברר עד כמה. בסוף המסחר אתמול נפלה מניית חלל ב–32.7% למחיר של 26.3 שקל. מתחילת יום חמישי השלימה המניה צניחה של כמעט 40% לשווי חברה של 542 מיליון שקל.

המפסידה העיקרית מנפילה זו היא יורוקום, המחזיקה ב–64% ממניות חלל. רק לפני כשבועיים חתמה יורוקום על הסכם למכירת חלל במלואה לקבוצה הסינית Xinwei תמורת כ–1.1 מיליארד שקל. מכירה זו, שהותנתה, בין השאר, בשיגור מוצלח של עמוס 6, היתה מזרימה ליורוקום כ–700 מיליון שקל. נכון לאתמול שוות מניותיה של יורוקום בחלל רק 320 מיליון שקל. מכאן, שהפסד שלה על הנייר בגין אובדן הלוויין ואובדן העסקה, הוא כמעט 400 מיליון שקל.

מנהלי חלל ניסו בימים האחרונים למזער נזקים. החברה דיווחה אתמול כי היא אמורה לקבל בתוך 60 יום את מלוא כספי הפיצוי המגיעים לה בגין אובדן הלוויין — 205 מיליון דולר. הכסף אמור להגיע לחלל מתע"א (התעשייה האווירית) שייצרה את הלוויין. בנוסף, תקבל חלל פיצוי מוסכם של 10 מיליון דולר בשל הפיגור בהשלמת בנייתו של הלוויין, וכן פרמיה בסך 39 מיליון דולר, בשל העובדה כי פוליסות הביטוח לא הופעלו (הפעלתן מתחילה ברגע שיגור הלוויין).

מנגד, חלל תידרש להחזיר לממשלת ישראל 17 מיליון דולר, לאחר שההסכם שחתמה עמה לא ייצא לפועל. בסך הכל, אם כן, תקבל חלל 227 מיליון דולר. סך ההשקעה של חלל בעמוס 6 היה 250 מיליון דולר. החברה מעריכה שיהיו לה הוצאות נוספות בגין אובדן הלוויין, ולכן היא מעריכה כי ההפסד הישיר הכולל ממנו יגיע לכ–30 מיליון דולר. נזק זה אינו כולל, כמובן, את אובדן ההכנסות והרווחים שהיו אמורים לצמוח לחברה מהפעלת הלוויין.

לוויין עמוס 6 בדיקות
תעשייה אווירית

לחלל יש עדיין הון עצמי של 123 מיליון דולר. הדבר אמור לאפשר לה להמשיך לעמוד בקובננטים (התניות פיננסיות) כלפי בעלי האג"ח שלה.

תע"א עצמה, היצרנית של עמוס 6 שאחראית גם לביטוח שלו עד לרגע השלמת השיגור, מסרה אתמול כי למיטב ידיעת החברה "קיים לה כיסוי ביטוחי בקשר עם התשלומים האמורים". להערכת התעשייה האווירית, "בהתאם לתנאי הפוליסה, החברה זכאית לשיפוי ביטוחי מלא בגינם, והיא פועלת מול הגורמים המבטחים לקבלת השיפוי הביטוחי". קבלת הביטוח תאפשר לתע"א לפצות את חלל בהתאם לחוזה ביניהן.

חלל תקשורת מתכננת להתרחב

הפגיעה העיקרית שחלל תספוג היא אובדן ההכנסות עתידיות, ואולי גם פגיעה מסוימת במוניטין שלה. זאת לאחר שאיבדה שני לוויינים, שהיו אמורים לשרת אותה, בתוך פחות משנה — עמוס 5, שאבד בחלל בנובמבר 2015, ועמוס 6, שהתפוצץ על כן השיגור. דוד פולק, מנכ"ל חלל תקשורת, אמר אתמול בשיחת ועידה עם המשקיעים: "יש לנו תוכניות להתרחב ולהמשיך את הפעילות. נקבל החלטות בעתיד הקרוב".

לחלל יש כיום שלושה לוויינים פעילים — עמוס 2 שאמור לצאת מפעילות עד סוף השנה, עמוס 3 שיהיה פעיל עד 2025, ועמוס 4 שיופעל עד 2029. לדברי פולק, חלק מהלקוחות שמקבלים כיום שירותים דרך הלוויין עמוס 2 (והיו אמורים לעבור לעמוס 6) ימשיכו לקבל שירות מהלוויין עמוס 3. לגבי שאר הלקוחות החברה מנסה לאתר קיבולת חלופית ממפעילים אחרים. החברה תוכל כך לשמור על חלק מהלקוחות, אך רווחיותה תיפגע. "נבצע רכש מזורז של לוויין, זה יכול להיות רכישת לוויין קיים אצל מפעיל אחר, רכישת לוויין שנמצא בבנייה אצל יצרן כלשהו, או בניית לוויין חדש", אמר פולק. בנייתו של לוויין חדש אורכת לפחות שנתיים.

די ברור כעת שהחברה לא תצליח לשמור על כל הלקוחות שיועדו לקבל שירות מעמוס 6. הבולטים שבהם הן חברת פייסבוק וחברת הלוויינים הצרפתית יוטלסאט, שחתמו באוקטובר 2015 על חוזה לאספקת תקשורת אינטרנט לאזורים נידחים באפריקה. ההסכם עמן שהתבטל משקף אובדן הכנסות של כ–95 מיליון דולר עד 2021. לגבי שאר הלקוחות, שהיו אמורים להשתמש בעמוס 6, בחלל מסרו כי עדיין מוקדם להעריך אילו מהם יישארו רלוונטיים עבור החברה. בכל אופן, לחברה אין זכות לתבוע כספים על אובדן הלקוחות וההכנסות.

פיצוץ הלוויין עמוס 6
מתוך ערוץ היוטיוב

חלל תקשורת תוכל לקבל סכום של כ–50 מיליון דולר מחברת Space-X, משגרת הלוויין — או לחילופין, "להמיר" סכום זה בשיגור עתידי של לוויין אחר. לגבי עסקת המיזוג שתוכננה עם xinwei הסינית, אמר פולק כי החברות בוחנות כעת את האפשרות לתיקון ההסכם לצורך ביצוע מיזוג בתנאים אחרים.

גם סדרות האג"ח נפלו

לא רק בעלי המניות של חלל נפגעו מהאובדן של עמוס 6. רוב הכסף הציבורי שמושקע בחלל נעשה בעיקר דרך אג"ח. חוב החברה לבעלי אג"ח מסתכם ב–1.6 מיליארד שקל, והאג"ח של החברה ספגו גם הן ירידות חדות אתמול. סדרות י"ג ו־י"ד, ירדו אתמול בשיעורים של עד 8%. החוב בשתי סדרות אלו משועבד ללוויין עמוס 6. לפי תנאי האג"ח, במקרה של כשל מוחלט בעמוס 6 על החברה לבצע פדיון מוקדם כפוי של איגרות החוב. המקור הכספי לכך הוא מהפיצויים שלהם זכאית החברה, שמסתכמים, כאמור, ב–227 מיליון דולר. החוב לשתי סדרות אלו הוא 232 מיליון דולר, כך שעם יתרת מזומנים של 12 מיליון דולר יש לה מספיק מקורות לפירעון החוב.

לנה וייסביין, אנליסטית בבית ההשקעות אפסילון, סבורה כי לחלל לא תהיה בעיית פירעון לסדרות י"ג ו־י"ד. היא ציינה אתמול שלתעשייה האווירית יש שיפוי ביטוחי בגין אובדן עמוס 6 לפני השיגור. "הדברים עדיין נבדקים, ולכן עדיין יש חוסר ודאות מסוים בנוגע להשבת הכספים", אמרה וייסביין.

סדרת אג"ח ה' של חלל (כנגדה יש חוב של 39 מיליון שקל) אמורה להיפרע עד סוף השנה הנוכחית, וגם בה לא צפויה בעיית פירעון. אג"ח ו' (שהחוב כנגדה הוא כ–200 מיליון שקל) אמורה להיפרע בעזרת תזרימים הצפויים מהלווין עמוס 3 שתקבוליו משועבדים לסדרה זו . וייסביין סבורה שיחסי הכיסוי של סדרה זו סבירים. לגבי אג"ח סדרה ח', ציינה וייסביין, כי לא קיים צבר הזמנות מספק מעמוס 4, שהתזרימים ממנו משועבדים לסדרה זו. סדרה זו נסחרת כעת בתשואה לפדיון של 3.4% שאינה מצביעה על סיכון גבוה. האג"ח מסדרה ט' של חלל, שאינה מגובה בשעבוד כלשהו, ירדה אתמול ב–5%.

מאיר סלייטר, מנהל המחקר בבנק ירושלים, אמר אתמול כי מבחינתו מדובר ב"התפוצצות עצובה של החלום של חלל תקשורת". הוא מעריך כי שכירת שטחי תקשורת מלוויינים אחרים היא פתרון זמני בלבד כדי לשמר לקוחות קיימים. לדבריו, שיעור אובדן הלקוחות העתידיים של חלל הוא 33%–40% מההכנסות העתידיות של החברה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#