בירן לביהמ"ש: הרמטיק מבשלת תרגיל כדי להשתלט על אלון ישראל - ולחסלה

שרגא בירן מאשים את מחזיקי האג"ח של אלון ישראל בניסיון חיסול של החברה דרך הצעת רכש עוינת ללא תמורה היקף נכסי החברה, לפי הצהרתה לבית המשפט, הוא 2.4 מיליארד שקל

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

איש העסקים שרגא בירן מאשים את מחזיקי איגרות החוב של אלון ישראל כי הם מנסים לחסל את החברה באמצעות הצעת רכש עוינת ללא תמורה, במסווה של הסדר הבראה - ובתואנות פיקטיביות של היעדר נזילות.

ההאשמות הקשות, שמופנות בעיקר לנאמן מחזיקי האג"ח, חברת הרמטיק, תחת ניהולו של דן אבנון, הוגשו לבית המשפט בשם ביילסול ביום חמישי - בידי עורך הדין עופר צור ממשרד גרונצקי. ביילסול נמצאת בבעלות שרגא בירן (80%) ודודי ויסמן (20%).

שרגא בירן
שרגא בירןצילום: אמיל סלמן

התגובה נדרשה משום שבתחילת אוגוסט פנו בעלי איגרות החוב של אלון ישראל לבית המשפט המחוזי בבקשה לכנס אסיפה של בעלי האג"ח כדי לאשר הסדר חוב. במסגרת ההליך, הם ביקשו להשתלט על אלון ישראל, חברת האחזקות שבשליטת בייילסול (53%) וארגוני הקניות של הקיבוצים (47%).

"החברה אינה חדלת פירעון, אלא להפך. הרמטיק חפצה לקבל את החוב ואת מניות החברה הרבה מעל ומעבר למה שמגיע למחזיקי איגרות החוב", כותב צור.

צור עידכן את בית המשפט כי היקף נכסיה של אלון ישראל הוא 2.4 מיליארד שקל. בקופתה יש יתרת מזומנים נזילים בהיקף של 700 מיליון שקל, היא מחזיקה ב-4% מהמניות של מאגרי תמר ודלית, וכן ב–9.6% ממניות דלק US. "החברה סולוונטית הן מבחינה נכסית והן מבחינה תזרימית. היקף נכסיה עולה על התחייבויותיה ב–380 מיליון שקל, כך שלא ניתן לקחת אותה מבעליה", טען.

צור הסביר את תוכנית ההשתלטות כך: "בשלב הראשון הרמטיק תעמיד את החוב הפרוש בתשלומים עד ל–2023 לפירעון מיידי בתואנה כלשהי, ותדרוש את כלל החוב לפירעון. בשלב השני תטען כי החברה אינה סולוונטית, ותייצר מראית עין של חדלות פירעון. בשלב השלישי החברה תעבור ידיים, וללא כל הזרמת הון תפרוש את תשלומי החוב מחדש - ובמטה קסם החברה תהפוך חזרה לסולוונטית".

צור המשיך ושאל: "הייתכן כי בית המשפט יתיר לבעלי האג"ח להתנפל על חברה סולוונטית - וזאת רק משום שחברת דירוג פרטית, מעלות, ציינה את הסימן מינוס ליד הדירוג BBB של החברה? היש אבסורד גדול מזה?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker