ורטהייים הובא למנוחות: "בניגוד לאחרים, עשה עסקים מהכסף שלו, ולא של הציבור"

ורטהיים נטמן הערב בבית העלמין מורשה והוא בן 86 ■ חיים הורוביץ: "שילוב של ציונות, אהבה לעובדים וצניעות" ■ נשיא קוקה קולה, רוני קוברסקי: "הנוסחה הסודית של מוזי היתה הרבה אמון ותמיכה בלתי רגילה באנשים"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוזי ורטהייםצילום: מוטי מילרוד
ערן אזרן

"הנוסחה הסודית של מוזי היתה הרבה אמון ותמיכה בלתי רגילה באנשים. שאלה עסקית היתה נענית בפרק בהיסטוריה, והתשובה היתה שם. היתה לו יכולת אדירה לספר סיפור, נכונות להמר על הדור הצעיר ואהבת סיכונים מחושבת. הוא יצר סביבת עבודה שכיף גדול להיות בה", כך ספד הערב רוני קוברובסקי, נשיא קוקה קולה ישראל, למוזי וורטהיים מבעלי השליטה בחברת המשקאות, שהלך אתמול לעולמו.

קודם להלוויה נערך בחברת קוקה קולה ישראל טקס אשכבה ובמסגרתו עובדי החברה עברו על פני ארונו והניחו זרים לזכרו ולכבודו. ורטהיים הותיר אחריו את רעיתו חסיה וילדיו דרורית ודודי.

"הכרתי את מוזי ורטהיים בשנת 94, עת רכשנו את השליטה בבנק מזרחי. איישנו יחד את הדירקטוריון של הבנק. התחלפו מנכ"לים, השתנתה הרגולציה - וכל דבר שהצריך התאמות נעשה בידידות שקיפות וכבוד ההדדי. הוא היה חבר קרוב של אבי יולי עופר, ויש לי הזכות להגיד שהייתי חברה שלו. הוא יחסר לי לא פחות משאבי חסר לי", סיפרה ליאורה עופר, מבעלי השליטה בבנק מזרחי טפחות, לצדו של ורטהיים.

הערב (ה') הובא ורטהיים למנוחות בבית העלמין מורשה, הסמוך להוד השרון. ורטהיים, שנפטר אתמול בגיל 86, עמד בראש אחד מהקונגלומרטים העסקיים הגדולים במשק, והיה מהאבות המייסדים של התעשייה הישראלית. בין היתר, ורטהיים היה בעל השליטה בחברה המרכזית למשקאות קלים (קוקה קולה), שותף בבנק מזרחי טפחות, ושלט בזכיינית ערוץ 2 קשת.

בין אלו שהגיעו לחלוק לוורטהיים כבוד אחרון, נמנים בכירים מהתעשייה בישראל, מהמערכת הבנקאית, מהתקשורת והפוליטיקה. בהלוויה נכחו חיים הורוביץ' בנו של מייסד טבע המנוח, אבי לוי מנכ"ל חברת הנדל"ן מליסרון, גד פרופר ממייסדי אסם, מנכ"ל החברה לישראל לשעבר יוסי רוזן, יו"ר רשות ני"ע לשעבר אריה מינטקביץ, עו"ד רובי בכר, עו"ד אלקס הרטמן, אבי ורטהיים בן דודו של ורטהיים ויו"ר חברת הנדל"ן אלוני חץ, ונתן חץ בעל השליטה באלוני חץ.

עוד הגיעו מנכ"ל יפאורה רוני גת, יו"ר טמפו זק בר, יבואן הונדה בישראל ומקורב של ורטהיים ג'ו בהט, יו"ר ויסוצקי שלום זיידלר, מנכ"ל התאחדות התעשיינים לשעבר אמיר חייק, נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש, מנכ"ל לשכת מסחר ישראל-אמריקה נינה אדמוני ובעלה ראש המוסד לשעבר נחום אדמוני; מנכ"ל איכילוב לשעבר, גבי ברבש; מנכ"ל בנק מזרחי-טפחות אלדד פרשר, מנכ"ל בנק דיסקונט לשעבר גיורא עופר, מנכ"ל בזק לשעבר יצחק קאול, יו"ר בנק אגוד זאב אבלס, יבואן פיג'ו ומבעלי בנק אגוד יצחק מנור; שלום זינגר לשעבר מנכ"ל האוצר ומנכ"ל הבינלאומי, ואריה זייף לשעבר מנכ"ל רשות המסים.

חסיה ורטהיים רעייתו של מוזי ורטהיים, היוםצילום: אורן גולן

בהלוויה השתתפו מנהלים בכירים ויועצי תקשורת, בהם מנכ"ל קשת אבי ניר, מנכ"ל חדשות 2 אבי וייס, יו"ר חדשות 2 תמי רוה-האוזנר, מנכ"ל קבוצת תשובה וחבר בדירקטוריון קשת עידן וולס; גל נאור, דירקטורית קשת ובתו של יצחק תשובה, השותף בזכיינית קשת (יצחק תשובה ורעייתו לא הגיעו בשל שהייתם בחו"ל); אודי אנג'ל מבעלי השליטה בזכיינית ערוץ 2 רשת; רני רהב בעליו של משרד יח"צ רהב תקשורת, ודובר צה"ל לשעבר אבי בניהו.

בהלוויה נכחה גם השרה לשעבר רוחמה אברהם בלילא (קדימה), שר התעשייה והמסחר לעשבר לשעבר אריאל אטיאס (שס), שופט בית המשפט העליון חנן מלצר, אלוף במיל עמוס מלכא, פרופ' אוריאל רייכמן מהמרכז הבינתחומי, פרופ' אמיר ברנע מהמרכז הבינתחומי, ואליעד שרגא יו"ר התנועה לאיכות השלטון.

הורוביץ, שמשפחתו מתגוררת בסמוך לביתו של ורטהיים, סיפר: "מוזי היה חבר טוב של ההורים. הוא גם דוד של אשתי לשעבר. אני ואחיותיי גדלנו אצלו בבית - הוא היה חבר טוב של אבא שלי. תישאר איתי חוכמתו של האיש. נפגשנו לפני כמה חודשים, עד הרגע האחרון הוא היה צלול. הדור הזה של האנשים הולך ונעלם. השילוב של ציונות, האהבה לעובדים ולעסק והצניעות זה שילושב שפחות רואים היום".

שרגא מהתנועה לאיכות השלטון, סיפר שהכיר את ורטהיים כשהגיש בג"ץ כנגד 60 מיליון שקל שקיבלה קוקה קולה ממרכז ההשקעות בגין העברת המפעלים מבני ברק לאשקלון. באותו הזמן אהוד אולמרט כיהן כשר התעשייה והמסחר. "יום לאחר שהגשנו את הבג"ץ ורטהיים ביקש שנמשוך את העתירה. הוא התקשר אליי ואמר שאנחנו צודקים. הוא אמר שאם המענק התקבל בצורה לא תקינה, הוא האחרון שרוצה לקחת כסף מקופת המדינה. אין הרבה אנשים כאלה. איש של יושרה. בשונה מאנשי עסקים אחרים, מוזי עשה עסקים מהכסף שלו - ולא של הציבור, ולכן הערכתי אליו גדולה".

גד פרופר, ממייסדי אסם, סיפר ש"המפעל של קוקה קולה בבני ברק היה ליד המפעל של אסם. לפני שהוא היה תעשיין הוא היה בן אדם גדול", אמר. שרגא ברוש ספד לוורטהיים ואמר כי "אחד ממהצפנים של התעשייה הישראלית נפטר. לצערי הרב, הדור הולך ונעלם. ממוזי לא מקבלים תשובה אלא דרך, כיוון. את זה הפסדנו - וזה יהיה חסר לנו".

מנכ"ל קשת אבי ניר, סיפר ש"בהכרות רבת השנים שלי עם מוזי הוא לא הפסיק ללמוד. "נתקבצו במוזי הרבה תכונות – ומעל הכול החזון שלו. למוזי היה דיל עם הזמן - יכולת לראות אחורה ולפעול קדימה בתבונה. אולי הוא היה זכיין של הזמן. הרגשתי שהוא עומד במישור אחר, ומסתכל קדימה למקומות שאנחנו לא יכולים לראות. ברמה הלאומית היתה לו הבנה לאן אנחנו צריכים ללכת. גם בעולם העסקי היתה לו יכולת לעוף גבוה ולראות מעבר לגבעות ולעצים, דברים שאנחנו לא רואים".

אלדד פרשר אמר כי ורטהיים הוא "איש יוצא דופן, גם כמנהיג וגם כאדם. היתה לי זכות גדולה לעבוד איתו במשך תקופה. יש על שמו זכויות רבות בבניין הארץ, ובבניין הבנק ובהצלחה יוצאת דופן שהבנק זכה לה".

פרופ אמיר ברנע סיפר שהוא מכיר את ורטהיים שנים רבות. "היינו בשותפות תקופה מסוימת בפעילות של בנקאות להשקעות. באחרונה, עשיתי עבודה – הערכת שווי – שהיתה קשורה לקוקה קולה, והיינו בקשר די הדוק. לא היה בו שמץ של יוהרה או ההרגשה שאתה מצליח.  היכולת להצליח ולהיות צנוע מייחדת אותו".

רני רהב אמר שוורטהיים היה "אגדה בחייו - אדם שעשה בעשר אצבעות". לדבריו, "מוזי ורעייתו חסיה היו זוג למופת. אדם עם חזון, שלמרות מעמדו וכוחו היה צנוע, לבבי ואוהב אדם - מהפועל ועד לראש ממשלה. לא אהב כיבודים וגינונים. היה בז להם. נטו ישראלי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker