מוזי ורטהיים, בעל השליטה בקוקה קולה ובבנק מזרחי, מת בגיל 86

ורטהיים היה מבעלי העסקים הבולטים במשק ושימש כבעל השליטה בחברה המרכזית למשקאות קלים, שותף בגרעין השליטה בבנק מזרחי טפחות, ושלט בזכיינית ערוץ 2 קשת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוזי ורטהייםצילום: תומר אפלבאום

איש העסקים משה (מוזי) ורטהיים, מת היום (ד') בגיל 86. ורטהיים, שעמד בראש אחד מהקונגלומרטים העסקיים הגדולים במדינה, היה מהאבות המייסדים של התעשייה הישראלית, מעמודי התווך שלה, יחד עם דן פרופר, ולצד דב לאוטמן, אלי הורביץ ובני גאון שנפטרו. בין היתר, ורטהיים היה בעל השליטה בחברה המרכזית למשקאות קלים, שותף (21.9%) בגרעין השליטה בבנק מזרחי טפחות, ושלט בזכיינית ערוץ 2 קשת.

ורטהיים נולד בשנת 1930 בירושלים למשפחה דתית. לאחר שהשלים את לימודיו בפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית הצטרף למוסד, ואף שימש כמנהל תחנה בשווייץ ובאיטליה. בגיל 35 החליט לפרוש מהתפקיד, והחל לעבוד בחברת התרופות אסיא, לימים טבע, כמנהל כספים.

ב-1968 הקים איש העסקים היהודי אמריקאי אייב (אברהם) פיינברג, את החברה המרכזית למשקאות, הזכיינית של קוקה קולה. באותה העת הטיל פיינברג על עמי בראון לנהל את המפעל בבני ברק, ובראון הציע לוורטהיים להחליף את תפקיד מנהל משאבי אנוש בטבע בתפקיד מנהל המכירות של קוקה קולה. מאז, רכש ורטהיים בצעדים מדודים מניות בחברה, עד שהגיע לשליטה מלאה בה.

תחת ניהולו של ורטהיים, החברה המרכזית התרחבה וצמחה בקצב מהיר, תוך ניצול הזדמנויות, תעוזה ניהולית, ומלחמה עסקית שלא הותירה סיכוי ליריביו. תחת זיכיון של קוקה קולה העולמית מייצרת החברה את המותגים ספרייט, פאנטה, קינלי סודה, קוקה קולה ונסטי. בשנת 1990 רכשה החברה את משקר, חברה למכונות משקה אוטומטיות.

שנתיים לאחר מכן, ב-1992 הקימה את מבשלות בירה ישראל המחזיקה במותג קרלסברג וטובורג. ב-1995 הקימה את קרלסברג רומניה יחד עם חברת קרלסברג העולמית. ב-1996 נכנסה מבשלות בירה ישראל לשותפות עם גת גבעת חיים יצרנית פריגת. מבשלות בירה התרחבה ליבוא המותגים הוגקדן, לף, סטלה, גינס וויי נשטפן.

חרף היותה חברה רווחית וצומחת בקצב מהיר, בשנת 2003 ניסה ורטהיים להעביר את המפעל המרכזי של קוקה קולה מבני ברק לאשקלון תמורת מענקי מדינה חריגים, בסיוע אהוד אולמרט, שכיהן כשר התמ"ת. הניסיונות כשלו על רקע ביקורת תקשורתית וחוות דעת נוקבת של היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין.

בשנת 2005 רכשה קוקה קולה ישראל את מחלבות טרה המחזיקות בכ-12% משוק מוצרי החלב בישראל. לאחר כמה שנים עברה החברה לפארק נועם בנגב בהשקעה המוערכת בענף המזון בכמיליארד שקל ובסיוע מענק ממשלתי המיועד למפעלי עוגן. החברה המשיכה במסע הרכישות וב-2006 רכשה את יקב תבור. שנה לאחר מכן התרחבה בתחום החלב כשרכשה את משק צוריאל ואת מחלבות גלעד. עוד שנה חלפה וטרה החלה לשווק את מוצרי מילר הבינלאומית. באותה שנה רכשה 95.6% מקרלסברג טורקיה ו-20% ממניות קרלסברג ישראל והפכה לבעלת מלוא מניותיה.

ב-2014 פתחה הרשות ההגבלים העסקיים בחקירה נגד החברה המרכזית למשקאות בחשד שפעלה לכאורה בניגוד לחוק ההגבלים. הרשות חשדה כי החברה ניצלה לכאורה לרעה את כוחה המונופוליסטי בשיווק משקה קוקה קולה, כדי לאלץ את לקוחותיה לרכוש ממוצרי טרה, חברה נוספת שבבעלותה. על פי החשדות התנתה קוקה קולה ישראל מתן הנחות ברכישת בקבוקי המשקה ברכישת מוצרי טרה.

הון מוערך של מיליארד דולר

החברה המרכזית, "פרת מזומנים" של ממש, איפשרה לוורטהיים לעשות את הונו - כמיליארד דולר לפחות, לפי הערכות. החברה מגלגלת מחזור מכירות שנתי של 5-6 מיליארד שקל, ומייצרת רווח תפעולי של מאות מיליוני שקלים בשנה.

הרווחים העצומים איפשרו לוורטהיים להרחיב את עסקיו גם לתחומים נוספים. ההחזקה המרכזית השנייה היתה בתחום הפיננסים, לאחר שבאמצע שנות ה-90 הפך לחלק מגרעין השליטה בבנק מזרחי טפחות. בנוסף, ורטהיים החזיק ב-21% ממניות חברת הנדל"ן הציבורית אלוני חץ, ששווין עומד על 1.1 מיליארד שקל. בנוסף הוא היה מבעליו של בית ההשקעות הצעיר ואליו בייס, ואף השקיע בפעילות חיפוש גז ונפט ובחברת קמור - יבואנית BMW לישראל.

ורטהיים לא הסתפק רק במשקאות, פיננסים או נדל"ן, ובאמצע שנות התשעים רכש גם מניות בזכיינית ערוץ 2, קשת, מחיים סבן, שהעניקה לו מנוף השפעה פוליטי. ורטהיים היה בעל השליטה בחברה (51%), ומינה דירקטורים מטעם המשפחה. בעברו היה ורטהיים גם חבר מרכז הליכוד, ונחשב כמקורבו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון המנוח.

בעשור הראשון מאז שהוקמה ב–1993 נהנתה קשת מרווחים נאים, אך לאחר המכרז השני לזכייניות ערוץ 2, שנערך ב–2005, מצבה הורע — על רקע הסטגנציה בשוק הפרסום שלא צמח כמצופה. לצד התייעלות בחברה, בשנתיים האחרונות נדרשו בעלי המניות של קשת להזרים כספים לחברה עקב קשיים תזרימיים משמעותיים.

העביר את השרביט לילדיו

את שרביט הניהול של עסקיו העביר ורטהיים לילדיו דודי (58) ודרורית (60), עוד כשהיה בפעילות מלאה. ורטהיים בחר בבנו דודי כממשיך דרכו העיקרי, וב-2012 העביר לידיו 63% ממניות החברה המרכזית למשקאות; לבתו דרורית העביר את 37% הנותרים. דרורית, אם לשניים, היא בעלת עסק ליבוא קרמיקה וריצוף בשם "קנטרי פלורס". היא מתגוררת בווילה במושב בני עטרות.

ב-2013 ורטהיים הודיע כי יעביר גם את אחזקותיו בבנק מזרחי לילדיו, לפי יחס של 63% לבן ו-37% לבת, בכפוף לאישור המפקח על הבנקים. המפקח החל אז בבדיקה לגבי האפשרות להעניק לילדיו את היתר השליטה, ואולם בינתיים נחקק "חוק הריכוזיות" - שלא איפשר למפקח להעניק שליטה בבנק למי שמחזיק בנכס ריאלי משמעותי (החברה המרכזית). כך נוצר מצב שהאב לא יכול להעביר את היתר השליטה לילדיו.

המשמעות המעשית היא שילדיו של ורטהיים יוכלו לרשת את מניות האב (21.9%) במזרחי טפחות, ואלו יוחזקו בעבורם על ידי נאמן, כך שלא תהיה להם יכולת שליטה. כלומר, הקניין יועבר לילדים, אך השליטה תועבר לנאמן. שווי השוק הנוכחי של אחזקות ורטהיים בבנק עומד כיום על כ-2.3 מיליארד שקל. ורטהיים התפטר בספטמבר 2014 מתפקידו כדירקטור בבנק לאחר תקופה כהונה רציפה בת 20 שנה. שני ילדיו אינם נושאי משרה בבנק, וככל הידוע אינם מעורבים באופן פעיל בהתנהלות הבנק.

"קמתי מרוח בקוטג'"

ורטהיים, כבעליה של מחלבת טרה, עמד לצד תנובה, במוקד "מחאת הקוטג'" של קיץ  2011. בשיא המחאה ורטהיים צוטט כשאמר: "קמתי בבוקר מרוח בקוטג'. לא ייתכן שהכנסת בוחנת להכריז על שוק (החלב) כקבוצת ריכוז. אני מוצא את עצמי עומד בפני חקירות ומתן תשובות".

ורטהיים לא ראה בעין יפה את המחאה החברתית של קיץ 2011 – אולי מאחר שחש כי היא מכוונת לאנשי עסקים מסוגו. בראיון לעיתון "מעריב" בעת המחאה, אמר: "אני חושב שמדובר בגל. האנשים יתפכחו ויעברו הלאה. ראיתי את הגיליוטינה ברוטשילד ולא ידעתי אם לצחוק או לבכות. זאת התפרעות לא מחושבת. מדובר בגל מכוער שיעבור". עם זאת, ורטהיים ציין כי "אני חייב לומר כי לדעתי יש בדו"ח ועדת הריכוזיות אלמנטים נכונים - אני לא חושב שהביקורת על הפירמידות אינה מוצדקת".

ב-2014 פורסמה רשימת "קבוצת הריכוז" בישראל, שכללה קבוצות עסקיות גדולות שייאלצו להיות כפופות למגבלות "חוק הריכוזיות". ברשימה נכללה גם קבוצת ורטהיים, ולפיכך היא אמורה להפריד בין נכסיה הפיננסיים (בנק מזרחי) לבין נכסיה הריאליים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker