פישמן מבקש מאורנשטיין להעביר את תיק פשיטת הרגל לגישור אצל ורדה אלשיך

בתגובה שהגיש אליעזר פישמן הוא כותב כי הבוקר נערכה בעניין זה פגישה במשרדי הכנ"ר. חלק מהנושים כבר הסכימו עקרונית להעברת התיק לגישור והבנקים הפועלים, לאומי ורשות המסים ביקשו זמן לשקול זאת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השופטת בדימוס ורדה אלשיך
השופטת בדימוס ורדה אלשיךצילום: עופר וקנין

אליעזר פישמן הגיש את תגובתו לבית המשפט המחוזי בתל אביב לבקשה לקבלת צו כינוס לנכסיו. פישמן מבקש מהשופט איתן אורנשטיין להעביר את התיק להליך גישור לשופטת (בדימוס) ורדה אלשיך. לטענתו, "מינוי בעל תפקיד מטעם צד זה או אחר בעת הזאת רק יחריף את הבעייתיות ואת ניגודי העניינים בין הנושים, ויסב נזקי סרק לחברות המוחזקות ולבטוחות".

בתגובה נכתב כי התקיימה פגישה במשרדי כונס הנכסים הרשמי דוד האן, בנוכחות עורכי הדין ונציגי כל הנושים. לפי התגובה, הבנקים מזרחי טפחות, דיסקונט, איגוד ונציגות אג"ח בהום סנטר הביעו עמדה עקרונית תומכת, והבנקים הפועלים, לאומי ורשות המסים ביקשו שהות לשקול את עמדתם.

לפי פישמן, סך החובות וההתחייבויות לנושים, המובטחים בערבויות אישיות, מסתכם בכ–3.4 מיליארד שקל. בנק הפועלים הוא הנושה הגדול ביותר.

אליעזר פישמןצילום: דודו בכר

עוד נכתב בתגובה: "במשך שנים לא דבק רבב בפישמן ולא נטענה טענה בקשר להתנהלות בלתי ראויה או בלתי הגונה להברחת נכסים וכיוצא באלה. ההפך הוא הנכון — דווקא ברגעי המשבר, מר פישמן נטל אחריות, הזרים כספים, נתן ביטחונות, חתם ערבויות אישיות והקדיש את כל זמנו ומרצו לחיזוק והשבת החברות והקטנת החשיפה של נושיו".

פישמן מציין כי למרבית אחזקותיו הישירות אין ערך כלכלי ממשי, ולמרביתן שווי נכסי נקי שלילי או עם ערך שולי בלבד. לאור זאת, טוען פישמן, החשיפה של הערבויות האישיות ממשית, וקיים אומדן שלפיו החשיפה "נטו" בגין החוב הישיר וערבויותיו האישיות מסתכמות בכ–1.75 מיליארד שקל (כולל מס הכנסה).

מן התגובה עולה גם כי לפישמן ערבות אישית של 172 מיליון שקל לקרן בראשית, לבית ההשקעות אקסלנס ולמחזיקי האג"ח של הום סנטר. עוד עולה כי קיימת מחלוקת לגבי גובה הערבות האישית שלו לבנק לאומי, שנעה בין 330 ל–882 מיליון שקל. זאת בעוד שהערך נטו של נכסיו האישיים, שמסתכמים בהחזקה בתאגידים שונים ובנדל"ן (בניכוי התחייבויותיהם של התאגידים בגין חובותיהם הישירים), מסתכם בכ–50–70 מיליון שקל.

"כיצד תפח החוב לממדים כה עצומים?"

אתמול הגישה גם רשות המסים את תגובתה לבקשה של בנק הפועלים למנות את עורכי הדין פנחס רובין וירון אלכאוי לכונסי נכסיו של פישמן. ברשות המסים לא מתנגדים למינוי משותף של עו"ד יצחק יונגר מטעמם לצד בעל תפקיד נוסף, "כל עוד לא יהיה בכך כדי להגדיל את שכר הטרחה ולהשיא עלויות נוספות על קופת הנושים". הדיון הראשון בעניין ייערך ביום שני.

בעוד שבנק לאומי ביקש למנות שלושה בעלי תפקידים (אחד מהפועלים, שני מלאומי ושלישי של שאר הנושים, בהם רשות המסים), ברשות המסים טוענים כי אין צורך במינוי של יותר משני בעלי תפקיד ובוודאי שלא נדרשים שני נציגים ממערכת הבנקאות.

ברשות המסים מציינים כי ישנה "חשיבות מוגברת לכך שמי שימונה כבעל תפקיד לא יהיה מי שעשוי להיות לו ולו מראית עין של ניגוד עניינים". עוד מציינים כי לנושים הבלתי מובטחים של החייב יש אינטרס משמעותי שבעל התפקיד יוכל לפעול ללא משוא פנים ולבדוק גם את הסתבכותו הכלכלית של פישמן.

ברשות המסים תוקפים את בנק הפועלים וטוענים כי "באופן המעורר שאלות ותמיהות, הבנק בוחר שלא לפרט מתי נוצרו החובות כלפיו, מה שיעור החוב ומהו הרכבו, ומתי נחתמו הערבויות האישיות על ידי החייב. כמו כן, לא פורטו פעולות הגבייה שבהן נקט הבנק לצורך גביית חובותיו של החייב קודם לבקשת רשות המסים למתן צו כינוס, ולא צוין מדוע פנה הבנק רק עתה וימים ספורים בלבד לאחר שרשות המסים הגישה בקשה לצו כינוס, בדרישה לחייב למילוי ערבותו האישית כלפי הבנק. שאלות אלה ורבות נוספות נותרו פתוחות וללא מענה, והכל באצטלה של 'סודיות בנקאית'".

עוד הם כותבים כי "בניגוד ליתר הנושים של החייב, רשות המסים היתה הראשונה לפתוח בהליכי חדלות הפירעון נגדו. כל זאת, חרף העובדה שעל פי פרסומים שונים חובו של החייב לחלק ניכר מנושיו המובטחים אינו חוב שנוצר אך באחרונה, אלא מדובר בחובות משכבר הימים".

הם מוסיפים כי רק לאחר שרשות המסים הגישה בקשה מטעמה למינוי כונס זמני, "החליט בנק הפועלים להגיש בקשה למינוי בעל תפקיד מטעמו, וככל הנראה שלא בכדי". ברשות המסים מציינים כי "הפרופורציות המתאימות לעמדתנו לא בהכרח קשורות בגובה החוב — כאשר בעניין זה כלל לא ברור כיצד תפח חובו של החייב לבנקים השונים לממדים עצומים אלה. כל זאת בשעה שהחוב כלפי רשות המסים הוא חוב על פי דין, שאושר על ידי בית המשפט העליון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker