סוף לביטוחים הכפולים: האוצר משיק את "הר הביטוח"

לראשונה, יוכל כל מבוטח לצפות בכל המוצרים שברשותו באופן פשוט וידידותי. ב-2015 הוציא הציבור 63 מיליארד שקל על ביטוחים

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דורית סלינגר ומשה כחלוןצילום: אמיל סלמן ומוטי מילרוד
אסא ששון

שר האוצר, משה כחלון, והממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון, דורית סלינגר, הודיעו היום כי ישיקו בתחילת 2017 את "הר הביטוח" - ממשק אינטרנטי שיציג למבוטחים את כל מוצרי הביטוח שברשותם. לראשונה, מבוטח יצפה בכל המוצרים שברשותו באופן פשוט וידידותי.

הר הביטוח אמור לתת מענה לכ לכ-30 מיליון מוצרי ביטוח שרכש הציבור בתחומי הרכב, הדירה, הבריאות והחיים. לפי נתוני האוצר, בשנת 2015 שילם הציבור 35 מיליארד שקל על מוצרי ביטוח חיים, 18 מיליארד שקל על מוצרי ביטוח כללי ו- 10 מיליארד שקל על מוצרי ביטוח בריאות. כלומר הציבור הוציא בשנה שעבר 63 מיליארד שקל על מוצרי ביטוח.

הממשק יאפשר לכל מבוטח נגישות מרבית למידע על מוצרי הביטוח שרכש, יגביר את התחרות על התנאים והמחיר ויסייע להשוות בין מוצרי הביטוח. הממשק יקל על בניית תקציב ביתי לציבור המבוטחים וימנע גם ביטוחי כפל. כ-10% מהתלונות המגיעות לאגף שוק ההון בתחום ביטוח דירה או חיים עבור משכנתה קשורות לביטוח כפל. ההערכה היא כי עשרות אלפי לקוחות משלמים ביטוחי כפל כיוון שהם אינם מודעים לצורך לבטל את הפוליסה הישנה עבור המשכנתה.

כיום, חלק לא מבוטל מהביטוחים השונים נערך במספר חברות ביטוח. כתוצאה מכך, המובטח לא תמיד מודע לכלל הפוליסות שיש לו ולעיתים אפילו נוצר מצב בו יש לו מספר פוליסות זהות, שאמורות לכסות את אותו האירוע. אתר שכזה יפתור את בעיית הכפילות הביטוחית. מנתונים שנאספו באגף שוק ההון, התברר כי העדר מידע זמין למבוטח מהווה גורם ביצירת ביטוחי כפל ומגביר תופעות כגביית מחיר עודפת. כמו כן, מבוטחים רבים לא ידעו מהו סכום שהם משלמים מדי חודש על המוצרים שרכשו.

השימוש בממשק יתאפשר לאחר הזדהות באתר באמצעות מס' ת.ז ותאריך הנפקת התעודה. בנוסף, הממשק יפנה לאזור האישי בחברת הביטוח, שם ניתן לבצע פעולות שונות כמו ביטול פוליסה, משלוח וקבלת מסמכים לצורך טיפול בתביעה ועוד. 

שר האוצר, משה כחלון אמר היום כי "השקיפות והתחרות הן ידידותיו הטובות ביותר של הצרכן. המערכת החדש תמנע את המצב האבסורדי שבו אנשים משלמים על אותו ביטוח פעמיים מבלי לדעת על כך ותסייע לציבור המבוטחים לחסוך כסף מיותר".

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר, הדגישה כי "הר הביטוח הוא בשורה לציבור שיקבל לראשונה מידע על המוצרים הביטוחים שרכש במקום אחד, בקלות ובכל עת. נמשיך לשכלל את שוק הביטוח, בין היתר באמצעים דיגיטליים, במטרה להגביר את ההוגנות בין הצרכנים לחברות הביטוח, ואת התחרות בין החברות והמוצרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker