החיים אחרי לאומי: דני צידון יצטרף לקרן ההשקעות ויולה

המשנה למנכ"לית בנק לאומי עוזב לאחר שנהנה מחבילת תגמול של כ-13.5 מיליון ש' ב-4 השנים האחרונות ■ צידון הוביל לפני כמה שנים השקעה של לאומי בקרנות של ויולה, בעשרות מיליוני דולרים

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
דני צידון ורקפת רוסק עמינח
דני צידון ורקפת רוסק עמינחצילום: תומר אפלבאום

פרופ' דני צידון, המשנה למנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק עמינח ויו"ר לאומי פרטנרס, זרוע השקעות ריאליות של הבנק, מנהל מגעים מתקדמים להצטרף כשותף-מנהל בקבוצת ההשקעות ויולה בראשות הראל בית-און, שלמה דברת ויונתן קולבר.

אם אכן יצטרף לוויולה, צפוי צידון להוביל את הקרן החדשה שוויולה מתכננת להקים בתחום ההשקעות בפינטק (טכנולוגיה פיננסית) שבמסגרתה תנסה לגייס כמה מאות מיליוני דולרים. 

כמנהל השקעות הראשי של קבוצת לאומי ויו"ר לאומי פרטנרס הוביל צידון לפני כמה שנים השקעה של לאומי בשווי כמה עשרות מיליוני דולרים בקרנות של ויולה - זאת בדומה להובלה של השקעות על ידי לאומי בקרנות אחרות כמו איי.ג'י.פי, אייפקס, טנא, פיטנגו וקרנות נוספות. כמו כן מתכננת ויולה להקים גם קרן תשתיות חדשה שבראשה יעמוד יוסי זינגר, לשעבר מנכ"ל חברת גרנית הכרמל מקבוצת עזריאלי.

באפריל האחרון, על רקע החוק להגבלת שכר הבכירים בתאגידים פיננסיים ל-2.5 מיליון שקל בשנה, המוכר לצרכי מס, הודיע צידון על כוונתו לפרוש מלאומי.

צידון (60) עוזב את לאומי לאחר שנהנה מחבילת תגמול של כ-13.5 מיליון שקל ב-4 השנים האחרונות, ושל יותר מ-20 מיליון שקל בעשור האחרון. הוא נחשב מהמרצים הבכירים בישראל בתחומי מקרו-כלכלה ושווקים פיננסיים, וממשיך ללמד באוניברסיטת ת"א.

צידון הצטרף ללאומי בתחילת 2005 והובא לבנק על ידי המנכ"לית הקודמת גליה מאור. צידון, לשעבר ראש מטה הסדר הקיבוצים, הגיע ללאומי בין השאר בכדי לשפר את תנאי ההשתכרות שלו. בהתחלה התעסק בתחומי אסטרטגיה ופעילות בינלאומית ולאחר מכן מונה לראש חטיבת שוקי הון, שאותה בנה ועיצב בימים שלאחר יישום רפורמה של ועדת בכר. עם מינויה של רקפת רוסק עמינח לתפקיד המנכ"לית, במאי 2012, מעמדו של צידון התחזק מאוד. רוסק עמינח מינתה אותו למשנה היחיד למנכ"לית, האחראי על חטיבת שוקי הון, אסטרטגיה, בנקאות פרטית ופעילות בינלאומית.

בהמשך מונה צידון גם ליו"ר לאומי פרטנרס וכן ליו"ר לאומי-טק - זרוע ההייטק של לאומי שקרמה עור וגידים במאי 2014 ומהווה את אחד מפרויקטי הדגל של צידון. צידון היה גם מעורב מאוד בהקמת הבנק הדיגיטלי שלאומי צפוי להשיק בהמשך השנה.

עזיבתו הצפויה של צידון, שפורש מהבנק מחר (ד'), מהווה אבידה כבדה מאוד עבור לאומי - כנראה גדולה יותר מזו של פרישתו של ציון קינן מניהול בנק הפועלים. זאת מכיוון שבנוסף לטיפול באשראי העסקי, שממילא נמצא בלאומי (בדומה למצב בשאר הבנקים) במגמת התכווצות, צידון מעורב בכל צומת החלטות חשובה בבנק, והוא עוזב בעיצומם של המהלכים שמובילה רוסק עמינח ביחד איתו במטרה לשפר את ביצועיו העסקיים של לאומי.

בין השאר הוא הצליח לשכנע את רוסק עמינח בחשיבות הפעילות הריאלית של לאומי פרטנרס, וקידם בתוך הבנק לא מעט עסקות שבוצעו ושמבוצעות בימים אלה בלאומי פרטנרס - שתרמה ב-3 שנים אחרונות לרווחי לאומי כמיליארד שקל.

כמו כן צידון, שהיה מועמד בעבר לתפקיד נגיד בנק ישראל כמו גם לתפקיד המפקח על הבנקים, טיפל בשנים האחרונות בכל מה שקשור להסדר שאליו הגיע הבנק עם רשויות המס האמריקאיות בגין מעורבותו של הבנק בסיוע ללקוחות אמריקאיים בהעלמת מיסים במהלך השנים 2010-2002 - פרשה שבמסגרתה נאלץ לאומי לשלם קנס של כ-400 מיליון דולר. בעקבות הפרשה קיבלו רוסק עמינח וצידון החלטה לצמצם בצורה ניכרת את הפעילות הבינלאומית של לאומי, שתמשיך להתקיים רק בארה"ב ובריטניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker