קבוצת דלק: הגז מתמר הקפיץ את הרווח, דיווידנד של 52 מיליון שקל לתשובה - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

קבוצת דלק: הגז מתמר הקפיץ את הרווח, דיווידנד של כ-50 מיליון שקל לתשובה

עלייה חדה בביקושים לגז מתמר סייעה לקבוצת דלק לסיים את הרבעון השני ברווח של 80 מיליון שקל ■ גם במהלך הרבעון, הקבוצה המשיכה להפסיד מההשקעה במניות וודסייד ונובל אנרג'י ■ מפעילת הקידוחים איתקה, שבשליטת דלק, הפסידה לפני מס 44 מיליון דולר ברבעון

13תגובות
מנכ"ל קבוצת דלק אסי ברטפלד ויצחק תשובה

דו"חותיה הכספיים של קבוצת דלק לרבעון השני של 2016 התאפיינו בהמשך ההתמקדות בתחום האנרגיה על חשבון ענפי הפיננסיים, בהתאם לאסטרטגיה העסקית של הקבוצה. דלק, בשליטתו של יצחק תשובה ובניהולו של אסי ברטפלד, הרוויחה כ-80 מיליון שקל ברבעון, זינוק של כמעט פי ארבעה ביחס לרווח של 22 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. עיקר הגידול מקורו בעלייה בתפוקת הגז ממאגר תמר, שבו מחזיקה הקבוצה בעקיפין בכ-31.25% מהזכויות.

הגדלת הרווחים ברבעון איפשרה לקבוצת דלק להודיע על חלוקת דיווידנד של 80 מיליון שקל, 6.67 שקלים לכל בעל מניה. תשובה, המחזיק כ-60% מדלק, צפוי לשלשל לכיסו כ-50 מיליון שקל. במהלך 2016 כבר ביצעה דלק שתי חלוקות דיווידנד בסכום כולל של כ-180 מיליון שקל, ככך שחלקו של תושבה מכל החלוקות מגיע לכ-156 מיליון שקל. שתי חלוקות הדיווידנד שכבר בוצעו מגלמות תשואת דיווידנד של 4.13% למשקיעים (היחס שבין סך הדיווידנד ששולם לשווי השוק).

הפעילות בתחום האנרגיה וחיפושי הגז והנפט בישראל, באמצעות שותפויות אבנר ודלק קידוחים, היא שהובילה את השיפור בתוצאותיה של דלק. הפעילות תרמה לקבוצה רווח נקי של 85 מיליון שקל ברבעון, עלייה של כ-42% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. הגידול החד נבע מעלייה ניכרת בביקושים לגז טבעי בישראל, שנבעו מהפחתת השימוש בפחם לייצור חשמל, וכן מחיבור לקוחות חדשים למערכת הולכת הגז. בסך הכל, במהלך הרבעון נמכרו ממאגר תמר 2.3 מיליארד מטר מעוקב (BCM) של גז טבעי, בהשוואה לכ-1.8 BCM ברבעון המקביל.

אסדת קידוח תמר
אי־פי

בהתאם למתווה הגז, באחרונה חתמה קבוצת דלק על הסכם למכירת מאגרי כריש תנין לחברת אנרגי'אן (Energean Oil & Gas) היוונית בתמורה לכ-148 מיליון דולר בתוספת תמלוגים. בהתייחסו לתחום החיפושים בישראל, אסי ברטפלד מנכ"ל קבוצת דלק, ציין כי החודשים הקרובים יעמדו בסימן קידום תוכניות הפיתוח של מאגר לוויתן בהתאם ללוחות הזמנים של מתווה הגז, וביצוע קידוח "תמר 8", אשר עתיד להתבצע כבר בחודש נובמבר הקרוב.

בניגוד לפעילות בישראל, קבוצת דלק אינה רווה נחת מפעילות חיפוש הגז והנפט בים הצפוני. מפעילת הקידוחים איתקה (Ithaca Energy), שאת השליטה (20%) בה רכשה דלק באוקטובר 2015 בתמורה ל–260 מיליון שקל (66 מיליון דולר), רשמה ברבעון הפסד שלפני מס של 44 מיליון דולר, בהשוואה להפסד של 26 מיליון דולר ברבעון המקביל. הכנסות החברה נפלו ברבעון בכ-58% ל-25 מיליון דולר בלבד, כתוצאה מהירידה במחיר הנפט. ככל הנראה, תוצאותיה של איתקה עשויות להשתפר לאחר שאניית ההפקה החדשה לפרויקט "סטלה", שאמורה להוזיל העלויות במחצית, תחל לפעול ברבעון הרביעי.

ההסכם בקראקן צפוי להיחתם

לצד פעילותה של איתקה, בחודש שעבר הודיעה דלק כי היא במו"מ מול חברת EnQuest PLC לרכישת 20% מרישיונות חיפוש והפקה הממוקמים בשדה קראקן (Kraken), הנמצא בגזרה הבריטית של הים הצפוני. מדובר בזכויות שהוחזקו בעבר על ידי חברת חיפושים שנקלעה לקשיים, וזכויותיה עוקלו על ידי הבנק ומאוחר יותר הועברו לשותפה הבכירה בפרויקט, EnQuest. תמורת חלקה ברישיונות התחייבה דלק להשקיע כ-162 מיליון דולר (כ-630 מיליון שקל), סכום השווה לסך ההשקעה הצפויה ממעוד הרכישה ועד לתחילת ההפקה. לפי הערכות, ההסכם צפוי להיחתם בקרוב.

גם ברבעון השני המשיכה דלק לספוג הפסדים מהשקעות פיננסיות שביצעה במניות של חברות אנרגיה – אם כי נמוכות ביחס לרבעונים הקודמים. הקבוצה הפסידה 5 מיליון שקל ברבעון, בהמשך להפסד של 68 מיליון שקל ברבעון הראשון והפסד של כ-350 מיליון שקל ב-2015. ההשקעות הפיננסיות של הקבוצה כללו השקעה במניות ענקית האנרגיה האוסטרלית וודסייד ומניות נובל אנרג'י, בסכום של כ-800 מיליון שקל. ברבעונים האחרונים, דלק מימשה או מכרה באמצעות הגנות כ-80% מהקיף התיק, כך שלפי הערכות נותרו ברשותה רק חלק קטן יחסית מההשקעה.

פעילות אספקת הדלקים, המרוכזת בידי החברה הבת (100%) דלק ישראל, סיימה את הרבעון ברווח של 4 מיליון שקל, בהשוואה ל-40 מיליון שקל ברבעון המקביל של 2015. הירידה החדה ברווח נבעה מהפרשות חד פעמיות של 31 מיליון שקל שבוצעה ברבעון. ההפרשות מיוחסות לביעות כנגד החברה, וכן להערכות שווי שבוצעו לחברות בנות קטנות יחסית. סך המכירות בחנויות הנוחות הסתכמו בכ-118 מיליון שקל, לעומת 106 מיליון שקל ברבעון המקביל.

השבוע הודיעה דלק כי חתמה הסכם מחייב למכירת אחזקותיה (52.31%) בהפניקס ל-Yango Investment הסינית בתמורה לכ-1.95 מיליארד שקל במזומן. ואולם, העסקה עדיין כפוף לאישורה של הממונה על שוק ההון והביטוח דורית סלינגר. לראשונה, תוצאותיה של הפניקס לא הוצגו כחלק מהתוצאות הכלליות של קבוצת דלק, אלא נרשמו כנכס פיננסי זמין למכירה. בהתאם להסכמות עם רשות ני"ע, מניות הפניקס נרשמו לפי המחיר שבו הן צפויות להימכר – ולא לפי המחיר בבורסה. הפניקס הרוויחה ברבעון 106 מיליון שקל, בהשוואה לכ-77 מיליון שקל.

מגזר נוסף שבו נרשמה ירידה ברווח החשבונאי היה פעילות הרכבים, המרוכזת בחברה הבת דלק רכב (22.5%), שמייבאת לארץ את דגמי מאזדה, פורד ו-BMW. הרווח הרבעוני ירד מ-195 מיליון שקל ברבעון השני של 2015 ל-15 מיליון שקל ברבעון השני של 2016. ואולם, הרבעון המקביל משקלל רווחים חד פעמיים שנבעו ממימוש מניות Mobiley. נתח השוק של דלק רכב עמד ברבעון על 7%, נמוך ביחס לנתח שוק של 10% ברבעון הראשון של 2016.

עוד עולה מהדו"חות כי ברבעון השני חל קיטון משמעותי בהוצאות המימון של הקבוצה מ-302 מיליון שקל ברבעון המקביל ל-209 מיליון שקל ברבעון השני של 2016. הקיטון מיוחס בעיקרו למימושים שביצעה קבוצת דלק שהקטינו את רמת המינוף. בנוסף לפניקס, דלק חתמה מוקדם יותר החודש על עסקה למכירת אחזקותיה בתחנת הכוח באשקלון בתמורה לסכום מזומן כולל של כ-200 מיליון שקל. העסקה צפויה להניב לחברה רווח מוערך של כ-40 מיליון שקל.

נכון למועד פרסום הדו"חות לדלק מזומנים ומסגרות אשראי לא מנוצלות בהיקף של כ-2.75 מיליארד שקל. בחודש יולי האחרון ביצעה הקבוצה הנפקה של שתי סדרות אג"ח להמרה, בהיקף כולל של 1.1 מיליארד שקל. ככל שהממונה על שוק ההון תאשר את העסקה עם יאגו, ההערכות הן כי דלק תפעל לביצוע רישום מקביל למניותיה בבורסת לונדון, בהתאם לתוכנית עליה הודיעה לפני כשנתיים.

יהונתן שוחט, מלידר שוקי הון, אמר בתגובה לדו"חות: "אישור מתווה הגז מאפשר לקבוצה לחזור למסלול העסקים הרגיל ולהתמקד בהמשך הוצאת התוכנית האסטרטגית של הקבוצה לפועל, להפוך לשחקנית טהורה בתחום האנרגיה. כאשר אנו לוקחים את הפניקס במחיר השוק, הפער בין שווי המודל לשווי השוק עומד על כ-20%. במידה ותושלם עסקת המכירה, הפער גדל ל-26%. לאור האמור לעיל, גובה הפער הסחיר והצפי שלנו לאירועים חיוביים ומשמעותיים במחצית השנייה של השנה, ובפרט חתימה על חוזה ייצוא הגז לירדן ו-FID לפרויקט לוויתן, אנו ממליצים על קבוצת דלק בתשואת יתר, במחיר יעד של 970 שקל".

מניית קבוצת דלק בשנה האחרונה

מניית קבוצת דלק בשנה האחרונה


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#