לרשות ני"ע האמריקאית נמאס מדיווחים שמייפים את המציאות החשבונאית

מנהלים יודעים שאחד מתפקידיהם הוא שיווק החברה למשקיעים ולתקשורת, בין השאר באמצעות הדגשת פרמטרים שלא לפי כללי החשבונאות המקובלים ■ רשות ניירות ערך האמריקאית החליטה להציב לחברות גבולות

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמרי זרחוביץ'

מנהלים של חברות ציבוריות נוהגים לומר שאינם עוסקים במחיר המניה. הם דואגים לתוצאות, ומחיר המניה הוא עניין של המשקיעים. קצת קשה לקבל את האמירות האלה, שכן למחיר המניה יש דווקא משמעות גדולה בעבורם.

סוחרים בבורסת וול סטריטצילום: Richard Drew/אי־פי

שווי גבוה של חברה מאפשר לה לגייס הון במניות מבלי לדלל משמעותית את בעלי המניות הקיימים. מחיר גבוה של מניה גם מסייע בביצוע רכישות. רבים מהם גם מתוגמלים בחבילות של מניות ואופציות. מחיר מניה גבוה הוא עוד עדות לכך שהמנהל מצליח, והדבר מסייע לו לשמור על תפקידו ולקבל שכר גבוה.

מנהלים יודעים לכן שאחד מתפקידיהם הוא שיווק החברה למשקיעים ולתקשורת, הם עושים זאת גם בפגישות ושיחות עם משקיעים, אנליסטים ועיתונאים. דרך שיווק אחרת, ששנויה יותר במחלוקת, היא באופן הצגת הדו"חות הכספיים. פרקטיקה כזו נהוגה במיוחד בחברות הנסחרות בארה"ב, שמרשות לעצמן להדגיש פרמטרים מסוימים בדו"חות שלא לפי כללי החשבונאות המקובלים (GAAP). חלק גדול מהאנליסטים משתפים פעולה עם הפרקטיקות האלה ו"מתעלמים" מהדו"ח הרשמי.

בקרב חברות רבות בארה"ב נפוץ השימוש במונח "רווח מתואם" או "רווח נון־גאפ" (Non GAAP). רווח כזה "מושג" לאחר שהחברה מנטרלת סעיפי הוצאה, כגון הוצאות חד־פעמיות ותגמול מבוסס מניות שאינו במזומן. מנהלי החברות נוהגים לומר שנטרול כזה משקף טוב יותר את פעילותה המתמשכת של החברה. רבים מהם טוענים כי הסיבה לכך היא שחוקי החשבונאות מיושנים ומקובעים מדי. נטרול שורה של הוצאות מאפשר לחברה להראות רווח "מתואם" גבוה יותר מהרווח החשבונאי. כך נוצרת לא פעם אצל משקיעים התחושה שתוצאות החברות טובות יותר משהן באמת, דבר שמסייע למניות לטפס.

הבעיה היא שהנטרולים האלה לא תמיד אחידים ועקביים, שכן הם אינם כפופים לכללים מחמירים. אצל כל חברה "רווח מתואם" יראה תמונה קצת שונה, ומדי תקופה חברות משנות את צורת הצגת הרווח המתואם שלהן. יש בכך פוטנציאל להטעיה של משקיעים.

לרשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) נמאס כנראה מהפרקטיקה הזו. כך עולה מהדיווחים של שתי חברות טכנולוגיה ישראליות, וויקס ופריון, שהודיעו עם פרסום הדו"חות הכספיים לרבעון השני כי הן משנות כמה סעיפים שאותן הן נוהגות להדגיש בדו"חות ובהודעותיהן לעיתונות. החברות לא עשו זאת על דעת עצמן, אלא חויבו לכך בידי ה–SEC. הרשות האמריקאית אותתה באחרונה, דרך חוזר שהפיצה לחברות הציבוריות, שלא לנקוט גישה שיווקית יתר על המידה. נראה שהמטרה שלה היא להציב גבולות בפני החברות מתוך חשש להטעיית קוראי הדו"חות — בעלי מניות ובעלי חוב.

פריון, למשל, תדגיש מעתה את הנתונים החשבונאיים, לאחר שבדו"חות הרבעון הראשון הציגה רווח מתואם מפעילות נמשכת, בעקבות החלטתה לסגור חלק מפעילותה. זו שיטה שבה נוקטות חברות רבות. הצגה כזו גורמת למשקיעים להתעלם מההפסד שנוצר לחברה, אבל לא בטוח שהיא מספקת תמונה בהירה מספיק על מצבה.

מנהלי וויקס צעדו עוד צעד קדימה. עד לאחרונה הם לא ייחסו כל חשיבות להפסד החשבונאי או המתואם של החברה. הם, כמובן, מציגים אותו בדו"חות, אך בשיחות עם משקיעים ואנליסטים הם מדגישים בעיקר מדד אחד שמשקף לדעתם את המצב הנכון של וויקס - הרווח התזרימי התפעולי המתואם — Adjusted EBITDA (רווח מתואם לפני ריבית, מסים, פחת והפחתות). נתון זה הפך לחיובי ב–2015.

למעשה, הסעיף הזה קרוב יותר לתזרים מזומנים, מפני שהוא משקף את המזומנים שהחברה מקבלת ברבעון (הכנסות והכנסות נדחות), בקיזוז ההוצאות השוטפות. ואולם, גם לכך ה-SEC שמה סוף. ההסבר של הרשות פשוט — לא ניתן להציג יחס זה למשקיעים, תוך התעלמות מפרמטר חשוב אחר: הרווח (Earning). כלומר, עד כה החברה לא הציגה, למשל, רווח לפני מסים, ריבית פחת והפחתות, אלא פירסמה יחס אחר שאותו הציגה כ–EBITDA.

בורסת ניו יורקצילום: Richard Drew/אי־פי

ב–SEC הגיעו למסקנה ששיטות הדיווח שמסייעות לחברות לייפות את הדו"חות הכספיים הפכו למתירניות מדי, ולא בהכרח מסייעות למשקיעים להבין אותן טוב יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker