אלכסנדר למעצר |

"לא נולדתי אתמול. אף אחד לא יכול למנוע ממנו לעלות על מטוס ולברוח"

ניו יורק לא חיכתה לקובי אלכסנדר ■ לאחר גלות באפריקה וכשהוא מצויד בהסדר נוח עם הרשויות, נכנס מייסד קומברס לביהמ"ש בברוקלין - אך הופתע לגלות כי לשופט יש תוכניות אחרות ■ אלכסנדר נעצר ועלול להישלח לכלא לעשר שנים ואף יותר

ענבל אורפז
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
קובי אלכסנדר
קובי אלכסנדר. "לא סופרמן" צילום: בלומברג
ענבל אורפז
ניו יורק

לקבלת פנים כזאת קובי אלכסנדר לא ציפה. לאחר 10 שנים שבהן כף רגלו לא דרכה על אדמת ארצות הברית - 10 שנים שאותן בילה עם אשתו ושלושת ילדיו בגלות במדינה אפריקאית זרה - הוא נחת היום בניו יורק כשהוא מצויד בהסדר עם משרד המשפטים האמריקאי, מתוך תקווה להתחיל בחיים חדשים. ואולם לשופט בית המשפט הפדרלי ניקולאס גראופיס לא היתה שום כוונה לקבל אותו בחזרה בזרועות פתוחות.

לתדהמת הנוכחים באולם בית המשפט בברוקלין ועל אפו וחמתו של עורך הדין הכוכב בנג'מין ברפמן – שייצג בעבר את מייקל ג'קסון (בפרשת הפדופיליה) – השופט סירב בתוקף לבקשה לשחרר את אלכסנדר בערבות; אפילו לא תמורת סכום יוצא דופן של 25 מיליון דולר. השופט עמד על כך שאלכסנדר יוחזק במעצר עד תום ההליכים במתקן בעל אבטחה מרבית, כאשר הדיון הבא במשפט יתקיים רק בעוד כמה חודשים – לאחר הבחירות בארה"ב – ב-16 בדצמבר 2016.  

"הוא חי שם 10 שנים. אני לא יודע אם הוא יכול היה ללכת למדינה אחרת ולחיות שם בנוחות. אני לא יודע מה יהיה מחר וביום שאחרי מחר. מדובר כאן באדם חכם מאוד שעשה מיליוני דולרים... לא נולדתי אתמול. הרי אף אחד לא יכול לעצור אותו מלעלות על מטוס ולנסוע למקום אחר. אני לא יודע למה הוא פה... אני רק רוצה לוודא שהוא יהיה פה גם ביום המשפט", אמר השופט בכעס בתגובה לניסיונות חוזרים ונשנים מצד עורך הדין לשכנע בדבר הצורך לשחרר את אלכסנדר בערבות.

עורך הדין הגדיל לעשות והבטיח באופן חריג לערוב אישית לכך שאלכסנדר יגיע לדיון בדצמבר: "ארבע שנים התחננתי בפני אלכסנדר. נסעתי לנמיביה. הסברתי לו על מערכת המשפט האמריקאית. הוא בחר לחזור. הוא לא היה חייב לחזור.... מה הטעם לחזור אם הוא לא מתכוון להופיע לדיון הבא? אני מבטיח באופן אישי שעכשיו הוא כאן – והוא יתייצב לדיון הבא. יש לו אך ורק דרכון ישראלי. למה שאדם כמוהו יסכן את האהובים עליו? אפילו בהלוויות של אביו ושל אמו הוא נכח רק באמצעות הסקייפ".

"אלכסנדר לא בא בידיים ריקות, הוא בא עם דיל"

"הדלת של בית המשפט היתה פתוחה בפני מר אלכסנדר 10 שנים, אך הוא בחר להיות בגלות בנמיביה. הוא יכול היה לבוא בכל זמן - והוא בחר שלא לבוא... הוא חזר עם הסדר שמגן עליו מסיכונים נוספים בכמה דרכים – כולל על הנכסים שלו. העובדה היא שב-2006 היה צו מעצר כאן, אבל הוא היה בנמיביה. שני השותפים שלו מקומברס, באו לפה, נשפטו – והיום הם כבר בחוץ. כיום, אני מבוגר ב-10 שנים - אתה [עורך הדין] מבוגר בעשר שנים. עורך הדין המקורי שטיפל בתיק כבר לא אתנו... אני לא יודע למה אלכסנדר בחר לחזור עכשיו, אבל העובדה היא שהוא יכול היה לחזור קודם – והוא לא. המאמצים של הממשל האמריקאי עד כה לא הועילו. יותר מכך, הוא לא בא בידיים ריקות, הוא בא עם דיל. יש הבדל בין לבוא לבית המשפט בידיים ריקות, לבין לבוא עם עסקה ביד. בית המשפט לא צריך לקבל את הגרסה כאילו אלכסנדר מגיע לכאן בהתנדבות", אמר השופט עוד במהלך הדיון.

גם התובע מצד המדינה לא הסביר פנים לאלכסנדר והתנגד לשחרור בערבות: "ב-2006 הילדים של אלכסנדר היו בני 7, 9 ו-11. היום הם בני 17, 19 ו-21. כמה אגואיסטי היה מצד אלכסנדר לנתק אותם מהחברים שלהם, מבית הספר, מהסביבה המוכרת – רק כדי שהוא לא יעמוד למשפט. אלכסנדר שיקר והסתיר דברים מהקרובים לו ביותר. אחותו גילתה על המעבר לנמיביה רק לאחר המעבר. יש לו 170 מיליון דולר – מה זה 25 מיליון דולר ערבות עבורו. מישהו יכול לכמת את השווי של הזמן שלו עבורו?"

אשתו של קובי אלכסנדר וילדיו מחוץ לבית המשפט בברוקלין צילום: אסף ליברמן

עו"ד ברפמן התעקש:  "25 מיליון דולר זה הרבה. גם לאדם כזה. הוא לא סופרמן. הוא יכול היה להישאר בנמיביה כל חייו. הוא בא בחזרה כי הוא לא רצה להישאר כל חייו בנמיביה. והוא מוכן לקבל את העונש המגיע לו".

"אתה מציג את זה כאילו הוא היה בכלא בנמיביה. הוא היה שם חופשי. הוא יכול היה לעזוב לישראל", אמר השופט.    

עם סיום הדיון בבית המשפט, הילדים של אלכסנדר, שנכחו באולם לצד אשתו ואחותו, הגיבו בבכי. לאחר הדיון גם עורך הדין שיחרר הצהרה יוצאת דופן שמשקפת את גודל ההפתעה: "אנחנו מאוכזבים מרות מהחלטת בית המשפט".

בהתאם להסדר של אלכסנדר עם הרשויות בארה"ב, הוא עשוי לקבל עונש מקסימלי של 10 שנות מאסר וקנס של מיליון דולר. כמו כן אלכסנדר יהיה מועמד לגירוש מארה"ב עם תום תקופת המאסר. עם זאת, השופט בהחלט יכול להחליט לשלוח את אלכסנדר גם ליותר מ-10 שנים. אם יבחר לעשות כן, אלכסנדר יוכל לערער על החלטתו לערכאות גבוהות יותר. "יש טיעונים חזקים למה צריך לתת לו עונש סביר. רק 28 אנשים הורשעו מתוך מעל 100 שעמדו למשפט על עבירות דומות -והעונש המקסימלי היה 24 חודשים", אמר עו"ד ברפמן במהלך הדיון.

"ידעתי שאני פועל בניגוד לחוק"

"החל מ-1982 הייתי מייסד-שותף ומנכ"ל של קומברס טכנולוגיות. יחד עם אחרים הקמתי את החברה והפכנו אותה מסטארט אפ לחברה גדולה שגם הונפקה בנאסד"ק... בין השנים 1998 ל-2001 עשינו מניפולציות שהשפיעו על מחירי האופציות. בזמנו ידעתי שהדיווחים היו שקריים וידעתי שאני פועל בניגוד לחוק"

זו ההצהרה שהשמיע אלכסנדר בתחילת הדיון מתוקף ההסדר שעליו חתם עם הרשויות האמריקאיות. בכך הודה למעשה אלכסנדר באשמה בשורה של עבירות הונאה בניירות ערך - וכן ויתר על הזכות להישפט בפני חבר מושבעים מורחב.

"אפילו בהלוויות של אביו ושל אמו הוא נכח רק באמצעות הסקייפ"צילום: בלומברג

אלכסנדר הודה למעשה שהנהיג במשך שנים ארוכות הונאה מתוחכמת שכללה תרגיל פיננסי תרמיתי המכונה בקדייטינג - תיארוך לאחור של אופציות. התרגיל הזה כרוך בשימוש באופציות למניות, שהן מכשיר פיננסי מקובל בשוק ההון, ואמצעי נפוץ לתגמול מנהלים ועובדים. בעיקר, בענף ההיי-טק.

התרמית מבוסס על כך שהאופציות למניות שמוענקות למנהלים מתומחרות בהתאם למחיר השוק של המניה במועד מסוים - והמנהלים מרוויחים מהפער בין המחיר במועד זה למחיר שאליו מטפסת המניה בהמשך, במועד המימוש של האופציה. בקומברס ובחברות אחרות נהגו, כך התברר, לקבוע את מועד הענקת האופציות בדיעבד, ולבחור תאריכים שבהם מחירי המניות היו נמוכים, כך שהמנהלים שקיבלו את האופציות נהנו מרווח גבוה יותר במועד מימוש האופציות, על חשבון בעלי המניות של החברה.

ההונאה המתמשכת שבוצעה בקומברס נחשפה כחלק מפרשה אדירה של בקדייטינג - שהקיפה יותר מ-130 חברות היי-טק גדולות בארה"ב, ושנחשפה במידה רבה הודות לתחקיר שביצע העיתון "וול סטריט ג'ורנל". למרות המספר הרב של החברות המעורבות, קומברס היתה מהחברות המעטות שעמדו במרכזה של הפרשה, בשל ההיקף הגדול במיוחד של ההונאה שבוצעה בה.

שמותיהן של שלוש חברות ישראליות נוספות נקשרו בפרשה - אם סיסטמם, מרקורי וצורן. אס־סיסטמס נמכרה ב–2006 לסאנדיסק, ומרקורי נמכרה באותה שנה ל–HP. צורן, שהאישומים של רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) נגדה בוטלו, נמכרה ל–CSR הבריטית ב–2011.

ההליכים נגד מנהלי קומברס הובילו להרשעתם של שניים מהם - סמנכ"ל הכספים לשעבר דיוויד קריינברג והיועץ המשפטי וויליאם סורין - שהודו באשמה. סורין אף נידון לשנת מאסר בעקבות הפרשה. אלכנסדר היה אמור לעמוד גם הוא לדין, אך ניצל את שהותו בחופשה בישראל כדי להימלט לגרמניה וממנה לנמיביה.

בזמן שהותו בנמיבה נאבק אלכסנדר בניסיונות של שלטונות ארה"ב לדרוש את הסגרתו, ובתוך כך הסדיר את האישומים האזרחיים של רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) נגדו, תוך שהוא משלם קנס של 54 מיליון דולר. אלכסנדר תרם כסף לגופים בנמיביה וביצע השקעות והרשויות בארה"ב מאשימות אותו כי הוא עשה זאת כדי לשחד את השלטונות של המדינה האפריקאית הקטנה, במטרה למנוע את הסגרתו.

קומברס מעולם לא התאוששה באמת מפרשת הבקדייטינג. החברה - שמנייתה נסחרה כחלק מהמדדים האמריקאיים היוקרתיים נאסד"ק 100 ו-S&P 500 - התכווצה, פיטרה עובדים ומכרה פעילויות. החברה החבוטה שנותרה בתומה של המסכת הזאת שינתה את שמה באחרונה ל-Xura.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker