יורם גביזון

המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב מצטרפת למסע נגד העלאות המחיר של זריקת האדרנלין של מיילן וגורמת לנפילה במניות הפארמה.

הילרי קלינטון, המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב, הולכת בעקבות 3 סנטורים, שדרשו חקירה בנוגע להעלאות המחירים שביצעה חברת מיילן על מוצר הדגל שלה, Epipen, לטיפול חירום בחסימת דרכי הנשימה כתוצאה מתגובה אלרגית למזון או לעקיצת דבורה. קלינטון כינתה בהודעה שפירסמה הערב את מחיר האפיפן  - 600 דולר לאריזה של 2 זריקות - שערורייתיים וקראה למיילן להוריד מיידית את מחיר התרופה. מניית מיילן ירדה בעוד 5.5% בתגובה לידיעה ולמרות שזכתה בערעור שהגישה על תוקף הפטנטים שמגן על התרופה המקורית ורבת המכר של טבע: קופקסון לטיפול בטרשת נפוצה.

קלינטון אמרה שמיילן מספקת עוד דוגמא לחברה שמנצלת את לקוחותיה ומעמידה את הרווח שתפיק ממכירת התרופה בסדר עדיפות גבוה יותר מטובת החולים, מבלי שתסביר את העלייה החדה במחיר התרופה. מחיר הזריקה אפיפן עלה מ-57 דולר ב-2007 כאשר מיילן רכשה אותה כחלק מרכישת החברה הגרמנית Merck ל-300 דולר כיום, כלומר עלייה של 425%.

מכירות אפיפן הגיעו ב-2015 למיליארד דולר וסיפקו למיילן, על פי הערכות, 25%-30% מרווחיה. מיילן העלתה את מחיר התרופה פעמיים ב-2015 בשיעור של 15% בכל פעם ובפברואר 2016 העלתה את מחירה בעוד 15% במאי 2016. יכולתה של מיילן להעלות את המחיר של מוצר הדגל שלה נובעת, בין השאר, מהעדר תחרות כמעט לחלוטין למעט המוצר של חברת אימפקס שמחזיק בנתח זניח של 2% מהשוק.

חברת סנופי, המתחרה העיקרית של מיילן בשוק זה, משכה באוקטובר 2015 את Auvi Q  מהשוק לאחר תקלה מכנית שעוררה את החשש שהוא לא מספק לחולה את המינון הנכון. תחרות גנרית מצדה של טבע נדחתה עד סוף 2017 לפחות לאחר שה-FDA קבע במארס 2016 כי נמצאו ליקויים מהותיים בבקשתה לאשר גירסה גנרית לאפיפן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker