עוה"ד של קובי אלכסנדר: "בעל עבר צבאי מזהיר, לא יהווה סכנה לציבור - שחררו אותו בערבות"

קובי אלכסנדר יגיע מחר לבית משפט בברוקלין ויודה באשמה בעבירות ניירות ערך חמורות, לאחר עשר שנים שבהן נמלט מהדין ■ עורך דינו בבקשה לשחרור ממעצר בערבות: "הגענו להסכם הגיוני והוגן עם השלטונות"

אורי תומר
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
קובי אלכסנדר
קובי אלכסנדרצילום: בלומברג

לאחר עשר שנים במדינה האפריקאית הקטנה נמיביה, קובי אלכסנדר - מייסד קומברס ולשעבר המנכ"ל היו"ר והפנים של החברה - יתייצב בבית משפט בניו יורק. האיש שהקים בשנות ה-80 את החברה שכונתה "ספינת הדגל של ההיי-טק הישראלי" שב לארה"ב לשם כך, לאחר שעורכי דינו, שלטונות נמיביה ונציגי משרד המשפטים האמריקאי הגיעו להסדר שבמרכזו כתב אישום מצומצם על הונאת ניירות ערך.

ב"בלומברג" מצטטים את ג'רמי טמקין, אחד מעורכי דינו של אלכסנדר, שאמר כי הוא התייצב ביום שני בבית משפט בנמיביה והסכים להסגיר עצמו, וכי "ההודאה היא תמציתם של מגעים שנמשכו שנים אחדות". אלכסנדר יגיע מחר (ד') לבית משפט פדרלי בברוקלין ויודה באשמה.

ב"בלומברג" מוסיפים כי עורכי הדין של אלכסנדר פנו ביום שני לשופט המחוזי ניקולאס גראופיס וביקשו כי מרשם ישוחרר על לתחילת משפטו בערבות אישית של 25 מיליון דולר באג"ח המגובה ב-10 מיליון דולר במזומן.

עורכי הדין כתבו במכתב לשופט כי לאלכסנדר "עבר צבאי מזהיר", כי הוא בעל היסטוריה ארוכה של פעילות פילנתרופית וכי "אין שום דבר בעברו או בפשע שביצע, ושבו הוא יודה, שמעיד כי הוא מהווה סכנה לציבור".

אלכסנדר מיוצג גם על ידי עורך הדין הכוכב בנג'מין ברפמן - שייצג בין השאר את מייקל ג'קסון (בפרשת הפדופיליה) את המוזיקאים פי. דידי וג'יי זי ואת יו"ר קרן המטבע לשעבר דומיניק שטראוס קאהן, שהואשם בתקיפה מינית. ברפמן אמר היום לבלומברג: "אנו רוצים לפתור את הסוגיות המשפטיות. הגענו להסכם עם הממשל שאנו סבורים כי הוא הגיוני והוגן. הגיע הזמן".

ההסכם שעליו מדבר ברפמן כולל לפי הדיווחים מחיקה של מרבית סעיפי האישום נגד אלכסנדר - שבמקור מספרם הגיע ל-35, כולל קשירת קשר, הונאה, הלבנת הון ושיבוש הליכי משפט.

קובי אלכסנדרצילום: BLOOMBERG NEWS

אלכסנדר מואשם בכך שהנהיג במשך שנים ארוכות הונאה מתוחכמת שכללה תרגיל פיננסי תרמיתי המכונה בקדייטינג - תיארוך לאחור של אופציות. התרגיל הזה כרוך בשימוש באופציות למניות, שהן מכשיר פיננסי מקובל בשוק ההון, ואמצעי נפוץ לתגמול מנהלים ועובדים. בעיקר, בענף ההיי-טק.

התרמית מבוסס על כך שהאופציות למניות שמוענקות למנהלים מתומחרות בהתאם למחיר השוק של המניה במועד מסוים - והמנהלים מרוויחים מהפער בין המחיר במועד זה למחיר שאליו מטפסת המניה בהמשך, במועד המימוש של האופציה. בקומברס ובחברות אחרות נהגו, כך התברר, לקבוע את מועד הענקת האופציות בדיעבד, ולבחור תאריכים שבהם מחירי המניות היו נמוכים, כך שהמנהלים שקיבלו את האופציות נהנו מרווח גבוה יותר במועד מימוש האופציות, על חשבון בעלי המניות של החברה.

ההונאה המתמשכת שבוצעה בקומברס נחשפה כחלק מפרשה אדירה של בקדייטינג - שהקיפה יותר מ-130 חברות היי-טק גדולות בארה"ב, ושנחשפה במידה רבה הודות לתחקיר שביצע העיתון "וול סטריט ג'ורנל". למרות המספר הרב של החברות המעורבות, קומברס היתה מהחברות המעטות שעמדו במרכזה של הפרשה, בשל ההיקף הגדול במיוחד של ההונאה שבוצעה בה.

שמותיהן של שלוש חברות ישראליות נוספות נקשרו בפרשה - אם סיסטמם, מרקורי וצורן. אס־סיסטמס נמכרה ב–2006 לסאנדיסק, ומרקורי נמכרה באותה שנה ל–HP. צורן, שהאישומים של רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) נגדה בוטלו, נמכרה ל–CSR הבריטית ב–2011.

ההליכים נגד מנהלי קומברס הובילו להרשעתם של שניים מהם - סמנכ"ל הכספים לשעבר דיוויד קריינברג והיועץ המשפטי וויליאם סורין - שהודו באשמה. סורין אף נידון לשנת מאסר בעקבות הפרשה. אלכנסדר היה אמור לעמוד גם הוא לדין, אך ניצל את שהותו בחופשה בישראל כדי להימלט לגרמניה וממנה לנמיביה.

בנימיבה נאבק אלכסנדר בניסיונות של שלטונות ארה"ב לדרוש את הסגרתו, ובתוך כך הסדיר את האישומים האזרחיים של רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) נגדו, תוך שהוא משלם קנס של 54 מיליון דולר. אלכסנדר תרם כסף לגופים בנמיביה וביצע השקעות והרשויות בארה"ב מאשימות אותו כי הוא עשה זאת כדי לשחד את השלטונות של המדינה האפריקאית הקטנה, במטרה למנוע את הסגרתו.

קומברס מעולם לא התאוששה באמת מפרשת הבקדייטינג. החברה - שמנייתה נסחרה כחלק מהמדדים האמריקאיים היוקרתיים נאסד"ק 100 ו-S&P 500 - התכווצה, פיטרה עובדים ומכרה פעילויות. החברה החבוטה שנותרה בתומה של המסכת הזאת שינתה את שמה באחרונה ל-Xura.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker