עכשיו באים? |

אחרי רשות המסים והפועלים: עוד בנקים רוצים להצטרף להליך פשיטת הרגל של פישמן

פישמן חייב לבנק לאומי כ-1.7 מיליארד שקל, למזרחי-טפחות כ-281 מיליון שקל ולבנק איגוד כ-200-150 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליעזר פישמן
אליעזר פישמןצילום: תומר אפלבאום
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

הבנקים לאומי, מזרחי-טפחות ואגוד הגישו בקשה להצטרף לרשות המסים ולבנק הפועלים כצדדים להליך פשיטת הרגל המתנהל כנגד איש העסקים אליעזר פישמן.  בבקשה שהגיש בנק מזרחי-טפחות, המיוצג על ידי עו"ד עמית פינס, נאמר שהבטוחות שהעמיד פישמן לטובת הבנק מכסות רק חלק מחובו - שעומד על כ-281 מיליון שקל - אולם בנוסף העניק פישמן גם ערבות אישית על מלוא סכום החוב. בשלב זה לא מבקש הבנק למנות נאמן או מנהל מיוחד מטעמו.

בנק לאומי, באמצעות עו"ד מטרי, מציין בבקשתו כי פישמן ערב אישית לחוב של מאות מיליוני שקלים - רק חלק מכלל החוב של פישמן לבנק שמסתכם בכ-1.7 מיליארד שקל. לאומי היה הבנק הראשון והיחיד שכבר בשנה שעברה החל בנקיטת צעדים אקטיביים לגביית החוב של פישמן, ובמארס האחרון אף השלים הליך להרחקתו של פישמן מהשליטה באחד הנכסים המרכזיים שלו - חברת הנדל"ן כלכלית ירושלים. במסגרת הליך זה מכר לאומי את מניות כלכלית ירושלים שהיו משועבדות לו (כ-40% במקור אך רק כ-13% לאחר הדילול שנבע מהנפקות המניות בחברה) תמורת כ-200 מיליון שקל.

עו"ד פיני רוביןצילום: תומר אפלבאום

בנוסף, לאחר שהגיע להסכמות עם פישמן, פועל לאומי, באמצעות המנהלים המיוחדים עו"ד רונן מטרי ועו"ד אייל רוזובסקי, למימוש נכסים פרטיים של פישמן (בעיקר נכסי נדל"ן) בשווי מאות מיליוני שקלים.

בנק אגוד, שפישמן חייב לו כ-200-150 מיליון שקל, לא ציין בבקשתו את גובה החוב, ורק ביקש להצטרף כצד להליך פשיטת הרגל. בנק דיסקונט, שפישמן חייב לו כמה מאות מליוני שקלים, לא הגיש, לעת עתה, בקשה להיצטרף כצד להליך. הבנק היחיד שלא הסתבך בחשיפה גבוהה לחובותיו של פישמן הינו הבנק הבינלאומי, שכבר מזמן סגר לפישמן את ברז האשראי.

שופט בית המשפט המחוזי בת"א איתן אורנשטיין, המטפל בהליך פשיטת הרגל של פישמן, דחה את הדיון בתיק - שאמור היה להתקיים ביום חמישי הקרוב - ל-5 בספטמבר. הדיון יתקיים בעקבות בקשתה של רשות המסים בתחילת החודש להכריז על פישמן כפושט רגל בגין חוב של 196 מיליון שקל ולמנות את עו"ד יצחק יונגר ככונס זמני של נכסיו. לבקשה הצטרף בשבוע שעבר גם בנק הפועלים, שפישמן חייב לו יותר מ-1.8 מיליארד שקל  - חוב המגובה בערבויות אישיות של פישמן, ושאין באפשרותו של פישמן לפרוע.

חובותיו של פישמן להפועלים נוצרו בחלקם הגדול כבר לפני עשור, והבנק לא נקט בצעדים אופרטיביים לגבייתם. עו"ד פיני רובין - העומד בראש משרד עוה"ד גורניצקי ושות' ומייצג את הפועלים - פועל כעת במרץ מול בכירים במערכת המשפטית ומול כונס הנכסים הרשמי של פישמן, במטרה למנות את עצמו כמנהל מיוחד או כנאמן כונס על נכסיו של פישמן. עו"ד רובין מתמחה בעיקר בסוגיות משפטיות מורכבות בתחומי המיסוי, הבנקאות והמשפט העסקי, ונחשב לאחד הבולטים בתחומו. עם זאת, עד כה לא כיהן כמנהל מיוחד או כנאמן בתיק פשיטת רגל בסדר גודל כזה.

בבנק הפועלים מעוניינים מאוד שעו"ד רובין, יחד עם עו"ד ירון אלכאווי, יהיו מעורבים מקרוב בתיק שהוא רגיש מאוד עבור הבנק. אמנם הפועלים כבר מחק את מרבית חובו של פישמן, כך שלא מדובר באיום על יצבות המאזן של הבנק, אך במסגרת הטיפול בתיק עלולות להתעורר שאלות לגבי האופן בו טיפל הבנק בתיק האשראי של פישמן. כך למשל, עשויות להתעורר שאלות בנוגע להתנהלותם של מגעים קונקרטיים למכירת נכסי פישמן המשועבדים, בנוגע להקפאת אפשרות המשיכה של דמי ניהול מהחברות הבנות והאפשרות למתן הלוואות בין החברות בקבוצת פישמן, ובנוגע לסוגיות רגישות נוספות.

השופט איתן אורנשטייןצילום: עופר וקנין

זאת בשעה שניתן להניח שבהפועלים חוששים מביקורת נוספת שעשוי השופט אורנשטיין להטיח בבנק (לצד בנקים נוספים) בכל הקשור לטיפול באשראי של פישמן, כפי שכבר עשה בנוגע לטיפול באשראי של נוחי דנקנר ושל חברות מקבוצת אי.די.בי. מקורבים לסוגיה ציינו כי אכן להפועלים חשוב מאוד להיות מעורב בתהליך, בעיקר על רקע החשיפה הגבוהה של הבנק לחובותיו של פישמן.

הפועלים מחזיק בשעבוד על נכסים של פישמן, ובין היתר על מניות קבוצת ידיעות אחרונות (כ-34%), על חברת הקמעונאות והדלקים טן, על רשת הקמעונאות הום סנטר, על נכסי נדל"ן פרטי ועוד. שווי הבטחונות הללו נמוך משמעותית מגובה חובו של פישמן לבנק, ובמסגרת הליך פשיטת הרגל בבית משפט ייתכן שההחזר שיקבל הבנק בסופו של דבר יהיה נמוך יותר מהסכום שיכול היה לקבל, כשבשלב זה לא מבקש הפועלים את מימושם של השעבודים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker