העסקה נחתמה: דלק מוכרת את הפניקס ליאנגו הסינית ב-1.95 מיליארד שקל - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

העסקה נחתמה: דלק מוכרת את הפניקס ליאנגו הסינית ב-1.95 מיליארד שקל

העסקה עדיין כפופה לאישור משרד האוצר והמפקחת על הביטוח; עד היום לא פחות משש חברות סיניות ניסו לרכוש חברות ביטוח, אך לא קיבלו אישור; ח"כ גלאון: עסקה הרת אסון

14תגובות
תשובה
Ahikam Seri / Bloomberg

בתחילת חודש יולי דיווחה קבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה, כי חתמה על מזכר הבנות לא מחייב למכירת החזקתה (52.3%) בחברת הביטוח הפניקס לחברת האחזקות יאנגו. בהתאם למזכר, סכום המכירה עמד על לפחות 1.85 מיליארד שקל. הבוקר נחתמה העסקה במסגרתה תשלם החברה הסינית 1.95 מיליארד שקל - במזומן.

מחיר העסקה, המגלם מכפיל של 0.89 על ההון העצמי של הפניקס, היה גבוה ביחס למחיר הראשוני במזכר ההבנות שנחתם עם יאנגו בתחילת יולי — 1.85 מיליארד שקל ואף עלה ב-100–200 מיליון שקל ביחס לתמורה שנקבעה בעסקות קודמות למכירת הפניקס שלא יצאו לפועל. העלייה במחיר אמורה לשקף את הגידול בהון העצמי של הפניקס ברבעונים האחרונים, שהסתכם בסוף הרבעון הראשון של 2016 ב–4.1 מיליארד שקל. מניית הפניקס, שאיבדה כ–23% ב–12 החודשים האחרונים, נסחרה אתמול בעלייה חדה של כ–5% ודחפה את מדד הביטוח לעלייה יומית של כ–1%. מניית קבוצת דלק עלתה אתמול ב–0.7%.

העסקה עם יאנגו אולי נחתמה על הנייר, אבל לאור הניסיון, אין עדיין כל ודאות כי אכן תצא לפועל. הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר, אמורה לאשר או לדחות את העסקה. עד כה, לפחות ארבע חברות סיניות (פוסון, מקרולינק, טיינאן, JT קפיטל ו-XIO האמריקאית־סינית) ניסו לרכוש חברות ביטוח ישראליות, אבל אף לא אחת עברה את "משוכת סלינגר". באוצר אמרו אתמול כי החלו בביצוע בדיקות בנוגע לגוף הרוכש. הממונה אף ערכה באחרונה פגישה משותפת עם מנכ"לי יאנגו ודלק, לקראת החתימה על העסקה.

הפניקס, בניהולו של אייל לפידות, ניהלה בסוף הרבעון הראשון כ–158 מיליארד שקל מחסכונות הציבור, ולפיכך היא אחד הגופים הפיננסיים הגדולים בישראל.
העסקה כוללת גם את בית השקעות אקסלנס, שבאחרונה נמחק מהבורסה בהצעת רכש. קבוצת דלק חתמה עד כה על ארבעה הסכמים או מזכרי הבנות למכירת השליטה בהפניקס, ולכן אי השלמת העסקה תגרור מבוכה נוספת לתשובה.

המגעים הראשונים למכירת הפניקס כבר החלו ב–2014 עם קבוצת קושניר האמריקאית. קושניר הסכימה לשלם כ–1.7 מיליארד שקל על מניות השליטה — פרמיה של כ–15% מעל מחיר השוק בזמנו. העסקה לא יצאה לפועל, בין השאר, מאחר שקושניר ביקשה, כנראה, הנחה על המחיר הסופי.

לאחר מכן חתמה דלק על הסכם מכירה עם פוסון הסינית, שהסכימה לשלם כ–1.85 מיליארד שקל. ואולם, בסוף 2015 עצרו הרשויות בסין את יו"ר פוסון — מה שהקשה על סלינגר להעניק לחברה היתר שליטה. ההסכם השלישי נחתם עם חברת הביטוח האמריקאית AmTrust. ואולם, העסקה לא יצאה לפועל, כנראה, מאחר שב-AmTrust דרשו הנחה ולא הסכימו לשלם 1.7–1.8 מיליארד שקל (המחיר הראשוני שנקבע).
מקורב לעסקה העריך כי יאנגו עשויה לקבל היתר שליטה מסלינגר ואף טען: "לפוסון היה היתר שליטה מוכן מהממונה. אם היו"ר שלה לא היה נעצר, פוסון היתה מקבלת את ההיתר. יאנגו היא חברה גדולה מאוד, כך שאני מקווה שכמו שסלינגר אישרה את פוסון, כך היא תאשר גם את יאנגו".

יאנגו, חברה־הבת של קבוצת פוג'יאן יאנגו (Fujian Yango Group), נסחרת בבורסת שנזן לפי שווי של 23 מיליארד יואן (כ–3.5 מיליארד דולר, לפי הונה העצמי). יאנגו הוקמה ב–1995 על ידי טנגג'ייאו לין (Lin Tengjiao), והיא חברת אחזקות גדולה הפעילה בשישה תחומים — נדל"ן באמצעות Yango Real Estate, חינוך (אחזקה בשישה בתי ספר פרטיים בבייג'ינג ובגויאנג), מכשור רפואי, סחר בינלאומי, מלונאות ופיננסים באמצעות זרוע המושקעת בבנקים מקומיים וחברות ביטוח, שהיתה שותפה להקמת בנק מנינשנג (שהתעניין ברכישת השליטה בכלל ביטוח). כמה מהחברות־הבנות של יאנגו נסחרות אף הן בשנזן. ליאנגו מעוניינת להתרחב לתחום הביטוח באמצעות רכישת הפניקס.

בהסכם בין יאנגו לדלק נקבעו תנאים לביטולו על ידי שני הצדדים. כמו כן, נקבע כי אם לאחר שישה חודשים לא הושלמו התנאים לסגירה — לכל אחד מהצדדים יש זכות לבטלו. עוד נקבע כי התמורה בעסקה תישא ריבית שנתית של 4.75% החל בינואר 2017 עד למועד הסגירה, שבו יועבר כל התשלום במזומן.

"הרוכש הסיני נאיבי"

אייל דבי, מנהל מחקר מניות ישראליות בלאומי שוקי הון, ניסה להסביר את האנומליה, שלפיה מחיר העסקה גבוה בכ–60% ממחיר השוק, בעוד מניית הפניקס הגיבה להסכם בעלייה מתונה יחסית: "המשקיעים למודי ניסיון עם הסכמים שנחתמו ולא אושרו, כך שהתאמת המחיר הצנועה מבטאת את ההסתברות — הלא ממש גבוהה — שהמשקיעים מעניקים לאישור העסקה על ידי הממונה.

"גם אם העסקה תאושר, אנו סבורים שההתאמה לא תהיה מלאה — כלומר, שווי השוק של הפניקס יהיה עדיין נמוך ממחיר המכירה. זו אמנם תופעה שאינה שכיחה, אבל ייתכן שהסיבה היא שהמשקיעים סבורים כי הרגולציה המכבידה על הפניקס, עוד לא הגיעה אל סופה, ושהרוכש הסיני 'נאיבי' ואינו מודע למלוא ההשפעה הצפויה. במלים אחרות, שוק ההון סבור שמבחינת יאנגו זו עסקה לא טובה. אנחנו לא מקבלים את התזה הזאת — שבמידה רבה נראית לנו יומרנית ומוזרה".

קבוצת דלק, הנמצאת תחת ניהולו של אסי ברטפלד, מוכרת את השליטה בהפניקס כחלק מהאסטרטגיה להתמקדות בתחום האנרגיה — תחום שבו היא פעילה בעיקר באמצעות שותפויות הגז דלק קידוחים ואבנר וכמו כן בשל "חוק הריכוזיות".

הפניקס רשומה בספריה של קבוצת דלק לפי יתרת השקעה של 1.8 מיליארד שקל — כלומר, החברה עשויה לרשום רווח חשבונאי נמוך, אם העסקה תושלם. מדלק נמסר כי החברה "בוחנת את ההשלכות החשבונאיות של ההסכם והעסקה, ככל שתושלם, על דו"חותיה הכספיים". המכירה נעשית לפי מחיר העלות של דלק, כך שדלק אינה צופה אירוע מס. למעשה, דלק מקבלת חיזוק תזרימי יוצא דופן של 1.8 מיליארד שקל, "כסף נקי" שיוכל לשמש אותה למטרות אחרות.

ההערכות הן כי לאחר השלמת העסקה דלק תפעל לביצוע רישום מקביל למניותיה בבורסת לונדון, לפי התוכנית שעליה הודיעה לפני כשנתיים.

סוגיה לאומית של ממש

בתוך כך, יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון קראה לוועדת הכספים לדון בדחיפות בעסקה המתגבשת בין קבוצת דלק לבין יאנגו הסינית. "מכירת הפניקס תהפוך 160 מיליארד שקל מכספי הפנסיה של הציבור לאקס-טריטוריה מבחינת גופי הרגולציה בישראל, וההשלכות עשויות להיות קטסטרופליות", אמרה גלאון.

גלאון הוסיפה כי "בעד תשלום של 1.95 מיליארד שקלים תזכה יאנגו לשליטה בכספי ציבור ישראליים בשווי 160 מיליארד שקל. מצב זה, שבו חברה זרה שולטת באופן ריכוזי בסכום עצום מכספי הציבור בישראל, הוא הרה אסון - על אחת כמה וכמה כשבעלת השליטה תהיה חברה סינית. חברות בסין כפופות לרגולציה מחמירה מצד הממשלה, וסין נתפסת כאחת המדינות המושחתות והבלתי-שקופות בעולם, באופן שמטיל צל כבד על התאמתו של כל תאגיד סיני לנהל סכומי עתק מכספי הפנסיות של הציבור. החברה הסינית תקבל שליטה על סכום שמהווה 45% מתקציב המדינה כולו. מדובר בסוגיה לאומית של ממש, ואני קוראת לוועדת הכספים להתכנס לדיון דחוף במהלך הפגרה כדי לדון בעסקה, ולדרוש מהמפקחת על הביטוח דורית סלינגר לדחות אותה על הסף".

גם ח"כ מיקי לוי (יש עתיד), סגן שר האוצר לשעבר, ביקר את העסקה. לוי סיפר כי שוחח עם סלינגר, וביקש ממנה שלא לאשר את מכירת הפניקס. "מכירת חברת הפניקס לידיים זרות הינה טירוף שיסכן את כספי הפנסיה של אזרחים ישראלים רבים. קבוצת דלק והעומדים בראשם נוהגים בחוסר אחריות ומפקירים 160 מיליארד שקלים מכספי הפנסיה של אזרחי מדינת ישראל בידיים סיניות. את הטירוף הזה חייבים לעצור", אמר.

לדברי לוי, "המכירה נותנת ריכוזיות משמעותית בשליטה על כספי ציבור עם השקעה נמוכה מאוד של הון פרטי, ויש בכך סכנה של ממש לעתיד כספי הפנסיה של החוסכים. שליטה ריכוזית על כספי הפנסיה של הציבור עשויה להוביל להפקרות בשימוש בכספי ציבור, להלוואות מפוקפקות לבעלי עניין ומקורבים, ולחוסר שקיפות באופן ניהול הכספים".

לוי הוסיף כי "ההגנה על כספי הפנסיה של הישראלים לא נמצאת בראש מעיינה של החברה הסינית ויש חשש כי ההשקעות של הפניקס יוטו לחו"ל לטובת צרכיה של הרוכשת. יש לקחת בחשבון כי קיים סיכון במכירת חברה פיננסית ישראלית גדולה לסין, מדינה שהסחר עמה חשוב, אך הנורמות העסקיות הנהוגות בה שונות מאלו הנהוגות במערב. צריך לזכור שחברות בסין כפופות לרגולציה מחמירה של ממשלת סין, וכתוצאה מכך הן פועלות לפי שיקולים שאינם בהכרח שיקולים עסקיים רגילים".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#