המדדים בניו יורק בשיא? "זמן טוב להחזיר השקעות לישראל"

הכלכלן הראשי של בית ההשקעות פסגות, אורי גרינפלד, סבור כי השוק הישראלי מתומחר בחסר לעומת השווקים המרכזיים בעולם למרות נתוני מקרו טובים; תנועת הכספים בקרנות הנאמנות מעידה על הגדלת רכיב המניות בישראל

גיא ארז
גיא ארז
אורי גרינפלד
אורי גרינפלדצילום: עופר וקנין

שלושת מדדי המניות המובילים בניו ורק נסחרים באחרונה ברמות שיא, כשמדד S&P500 התחזק מתחילת השנה ב–6.9%. לעומתם, מדדי המניות בתל אביב משתרכים מאחור: מדד ת"א 25 נחלש בכ–4% מתחילת 2016, ומדד ת"א 100 השיל יותר מ–2% בפרק זמן זה.

הירידה במדדים מיוחסת בחלקה לחולשה שהציגו מניות הפארמה הגדולות. טבע ופריגו, לדוגמה, פגעו בתשואת ת"א 25 בכ–1.5% ובכ–3.5% בהתאמה מתחילת השנה. ללא מגזר הפארמה ביצועי המניות בתל אביב מעודדים יותר.

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות פסגות, סבור שהתקופה הנוכחית טובה להשקעה בשוק המניות המקומי. "אנחנו בסביבה שבה הריבית תישאר נמוכה עוד זמן רב. לצד זה, נרשמת צמיחה כלכלית חיובית באירופה, בארה"ב, בסין ובישראל — גם אם היא איטית באופן יחסי. אלו שני הכוחות המרכזיים שימשיכו לתמוך במניות בהסתכלות קדימה", הוא אומר.

"מניות הן רכיב ההשקעה המעניין יותר כיום, והוא ייתן תשואות עודפות על פני אג"ח. כמובן שהדבר מלווה בסיכון ותנודתיות גבוהים יותר. התנודתיות אף עשויה להיות גבוהה מבדרך כלל, בגלל חוסר שקט בסביבה הפוליטית באירופה. עם זאת, התשואה הגלומה באג"ח נמוכה מאוד, וההסתברות לרווחי הון משמעותיים באפיק זה נמוכה", מוסיף גרינפלד.

גרינפלד סבור כי מחירי המניות בתל אביב נוחים יותר להשקעה בהשוואה לחלקים אחרים בעולם. "יחסי התמחור של המניות במדדי ת"א 25 ות"א 75 נראים מעניינים יותר לעומת ארה"ב ואירופה. זה קרה בעקבות תשואות חסר שהניב השוק הישראלי לעומת השווקים בעולם. זהו בהחלט זמן טוב להחזיר השקעות לישראל", מוסיף גרינפלד.

בפסגות המליצו במשך תקופה ארוכה על הגדלה משמעותית של רכיבי המניות בחו"ל על חשבון ישראל, אבל כיום מוצאים בבית ההשקעות שילוב של שלושה כוחות שמגדילים דווקא את האטרקטיביות של שוק המניות בישראל: סביבה משקית שנראית במצב טוב, צריכה מקומית גבוהה, שתומכת בפירמות ישראליות המוטות לביקוש מקומי. השלישי ואולי החשוב ביותר הוא והיחלשות הסיכונים הרגולטוריים.

גרינפלד מצביע על הצמיחה המשופרת שרשם התוצר המקומי במחצית השנה הראשונה, 2.9%, לעומת 2% במחצית השנייה של 2015. במקביל נרשם גם גידול בצריכה הפרטית בישראל — 7.3% במחצית השנה הראשונה. זהו קצב גידול הגבוה ביותר מאז 2007. עם שוק עבודה בריא ושכר ריאלי שעלה ביותר מ–3% בשנה האחרונה קיימים לדעתו תנאים טובים לדחיפת שוק המניות המקומי. "הכלכלה תומכת בחברות, בעיקר אלו שהן מוטות לשוק המקומי", הוא טוען. בפסגות ממליצים על חשיפה של 45% למניות בישראל, מתוך הרכיב המנייתי.

מנתונים שנאספו בידי כלכלני מיטב דש עולה, כי בעוד הציבור רשם פדיונות של יותר מ–1.06 מיליארד שקל מקרנות הנאמנות המושקעות בחו"ל מתחילת השנה (מהם פדיונות רצופים במשך ששת החודשים הראשונים של 2016), בקטגוריית הקרנות המנייתיות בישראל נרשמת מגמה הפוכה. לאחר שבחודשיים הראשונים של השנה נרשמו פדיונות משמעותיים (כחלק מקריסת המדדים בעולם), מאז מארס ועד סוף השבוע שעבר נרשמו גיוסים בסך 800 מיליון שקל, כשרק מאז יולי (פחות מחודשיים) הסתכמו הגיוסים ב–633 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker