שני לא דוחה פירעון החוב של גורטובוי: "תשלום מיידי או מכירת מניות BGI"

מאבק השליטה על יבואנית המזון ויליפוד הגיע לישורת האחרונה והתכנס לארבעה מתמודדים: האחים ויליגר, יבואן המזון שלום חיים, פרופ' יוסף גרוס ושני משקיעים מארה"ב ישראל 18, השולטת בוויליפוד, חייבת לנפתלי שני 9.2 מיליון דולר בית המשפט עשוי לאשר התמחרות על BGI

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרגורי גורטובויצילום: עופר וקנין
ערן אזרן

נפתלי שני מסרב להאריך את המועד שבו ישראל 18, החברה הפרטית של גרגורי גורטובוי השולטת ב–BGI, נדרשת לפרוע את החוב אליו, 9.2 מיליון דולר — כך נודע ל–TheMarker. במסמך שהגיש לבית המשפט, סירב שני לתת ארכה של 60 יום להשלמת מכירת השליטה ב–BGI ודרש פירעון מיידי של החוב ומימוש הבטוחות. בית המשפט יידרש כעת להחליט אם הוא מאשר לנאמן לבצע התמחרות על BGI כך שהשליטה תעבור למרבה במחיר, או שיעביר את המניות ישירות לשני.

החוב לשני הוא בגין מניות אמבלייז, שמכר בעבר לישראל 18. כבטוחה לפירעון החוב העמידה ישראל 18 חלק ממניות השליטה ב–BGI (כ–67.7%) ומניות נוספות של החברה הבת, אמבלייז (9.34%). מקור המעורה בפרטים אמר אתמול ל–TheMarker: "עשרה חודשים חיכה שני לחוב. לפני שלושה חודשים סוכם, בחסות בית המשפט, שהחוב ישולם, ולכן לכל דחייה נוספת אין שום משמעות. הפתרון הוא אחד משניים: תשלום מיידי או מכירת המניות".

במאי האחרון שני וגורטובוי הגיעו להסכם פשרה, שקבע לוח סילוקין לפירעון החוב. התשלום הראשון, 2 מיליון דולר, נקבע לתחילת יולי. אלא שישראל 18 לא עמדה בתשלום, ובית המשפט הורה לנאמנים, עו"ד ירון קייזר וחזי סידון ממשרד עו"ד יוסף שם־טוב, לפעול למימוש הבטוחות בתוך 45 יום. בתקופה זו ניהלו הנאמנים, ביחד עם BGI, מו"מ עם שני משקיעים אמריקאים חרדים, שאול קופלוביץ' ונחום לבקובסקי, לרכישת המניות. המשקיעים הופנו לנאמנים על ידי יוסי שניאורסון, שמכהן עדיין כמנכ"ל אמבלייז (בשמה כיום: BSD).

קופלוביץ' ולבקובסקי הסכימו לשלם כ–12 מיליון דולר לישראל 18 בתמורה לכ–51% ממניות חברה חדשה ומשותפת עם ישראל 18, שנכסי BGI יועברו לתוכה. לשני המשקיעים, שדורשים 60 יום לביצוע בדיקות נאותות, ניתנו גם אופציות Put ו–Call, שיאפשרו לקבל או למכור את מלוא מניות השליטה בתמורה ל–8 מיליון דולר נוספים.

למעשה, הליך המכירה לקופלוביץ' ולבקובסקי הגיע לישורת האחרונה, ושני הצדדים אף חתמו על מזכר הבנות. אלא שבימים האחרונים הנאמנים קיבלו הצעות חדשות לרכישת BGI. על רקע זה הם פנו בשבוע שעבר בבקשה בהולה לבית המשפט שיעצור כל עסקה עם קופלוביץ' ולבקובסקי ויאפשר לנהל התמחרות בין כל הגורמים המציעים. לשם ההתמחרות, הנאמנים דורשים חודש ימים.

הנכס העיקרי של BGI — שעומדת כעת במוקד חקירה של רשות ניירות ערך — הוא יבואנית המזון ויליפוד, שבה היא שולטת באמצעות אמבלייז. לוויליפוד, שמנייתה עלתה אתמול ב–12%, נכסים נזילים בהיקף של כ–260 מיליון שקל, ומכאן ההתעניינות הרבה בה. המתמודד הראשון על רכישת BGI הוא עורך הדין פרופ' יוסף גרוס, שמייצג לדבריו "קבוצת רוכשים רצינית" ומציע לרכוש את השליטה בכ–13.7 מיליון דולר. גרוס סירב לחשוף את זהות חברי הקבוצה.

המתמודד השני הוא צבי ויליגר, ששלט בעבר בוויליפוד ביחד עם אחיו יוסי. ויליגר מציע לרכוש את השליטה בכ–13.5 מיליון דולר. מתמודד שלישי הוא שלום חיים, בעלי יבואנית המזון טעמן, שמציע לרכוש את השליטה ב–12 מיליון דולר. חיים כבר הפקיד דמי רצינות של 4.5 מיליון שקל. בניגוד ליתר המתמודדים, ויליגר מציע לרכוש את השליטה באופן מיידי, ללא ביצוע בדיקות נאותות של כמה חודשים.

לפי הערכות, לוויליגרים — בעלי הכיסים העמוקים — הסיכוי הטוב ביותר לזכות בהתמחרות. אם אכן האחים יזכו בשליטה ב–BGI, הרי שמדובר בסיבוב שלישי שלהם בחברה, לאחר שב–2007 כבר מכרו את ויליפוד לארקדי גאידמק והשתלטו על החברה לאחר מכן; ולאחר שב–2013 מכרו את ויליפוד לאלכסנדר גרנובסקי (שהעביר את החברה לגורטובוי) בתמורה לכ–265 מיליון שקל.

בינתיים, גם BSD הצטרפה לרשימת הנושים של ישראל 18, לצדם של שני ופורטיסימו. בשבוע שעבר הגיש דירקטוריון BSD — שמונה על ידי גורטובוי עצמו — בקשה דחופה לבית המשפט שבה הוא מבקש להטיל צו עיקול זמני עד לסכום של כ–13.1 מיליון דולר, על כל תמורה שתקבל ישראל 18 ממימוש הבטוחות של שני. הפנייה של BSD לבית המשפט נסמכת על ממצאים שהתגלו באחרונה, שלפיהם ישראל 18 שיעבדה לבנק באזרבייג'אן פיקדונות של BSD כנגד התחייבויות פרטיות שלה. רשות ניירות ערך מנהלת כעת חקירה בנוגע לממצאים הללו, ואף חקרה בעניין את גורטובוי ושניאורסון. בית המשפט קבע דיון בבקשה ב–25 באוגוסט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker