האם האוצר ישאיר את הזכייה של מיטב דש בקרן ברירת מחדל אם תימכר לקרן זרה?

בעבר כבר הביע האוצר חוסר שביעות רצון מכך שכספי הפנסיה של החוסך הישראלי ינוהלו על ידי קרנות זרות ואף לא אישר את רכישת חברת הביטוח הפניקס על ידי קרן ההשקעות הסינית פוסון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דורית סלינגר, הממונה על אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצרצילום: אמיל סלמן

בית ההשקעות מיטב דש, שבשליטת צבי סטפק (28.5%) ואלי ברקת (28.5%), דיווח הבוקר כי מנהל מו"מ למכירתו לקרן השקעות XIO המורכבת ממשקיעים סינים ואירופאים. אולם מי שעלול לראות את העיסקה בעין בעייתית הוא משרד האוצר שאמור לאשר את בעל השליטה החדש בכל הקשור לקופות הגמל וקרנות פנסיה. רק לפני שבוע פירסם משרד האוצר את הזוכים במכרז של קרן ברירת המחדל שבו זכתה מיטב דש.

קרנות "ברירת מחדל" הן קרנות פנסיה רגילות, שאליהן יצורפו אוטומטית עובדים שלא בחרו בעת הצטרפותם למקום עבודה חדש בתוכנית פנסיונית כלשהי. באוצר מקווים כי קרנות ברירת המחדל יחוללו מפנה היסטורי בניהול הפנסיה בישראל, כך שקבוצת העובדים שאינם מאוגדים, שהיא הקבוצה הגדולה בישראל, תהפוך למוקד הכוח בהתמחרות על תנאי הפנסיה, ותוכל להפחית את העלויות לכלל החוסכים.

מיטב דש, שזכתה במכרז של קרן פנסיית ברירת המחדל, תגבה דמי ניהול בשיעור של 1.31% מההפקדות החודשיות ושיעור של 0.01% מהצבירה בקרן.  במיטב דש מאמינים כי דמי הניהול הנמוכים לא יובילו את החברה להפסדים מאחר שכמות העמיתים הגדולה שעתידה להצטרף תפצה על כך. אולם מיטב דש לא זכתה לבד במכרז של קרן ברירת המחדל. יחד איתה זכה גם בית ההשקעות הלמן אלדובי, שהציע דמי ניהול של  1.49% מההפקדות החודשיות ושיעור של 0.001% מהצבירה בקרן.

בעבר כבר הביע האוצר חוסר שביעות רצון מכך שכספי הפנסיה של החוסך הישראלי ינוהלו על ידי קרנות זרות ואף לא אישר את רכישת חברת הביטוח הפניקס על ידי קרן ההשקעות הסינית פוסון.

בתגובה לשאלה האם האוצר יתיר את זכיית מיטב דש במכרז של קרן ברירת המחדל אם היא תימכר לקרן זרה השיב משרד האוצר: "מתן היתר שליטה בגוף שמנהל כספי חוסכים, נבחן בהתאם לקריטריונים ולנהלים של אגף שוק ההון. אין הבדל בין קרן פנסיה שהיא ברירת מחדל לקרן פנסיה שאינה כזו. כל מי שמנהל כספי חוסכים חייב לעמוד בכל הדרישות וההוראות. אגף שוק ההון יוודא כי מקבלי היתר שליטה, עומדים בכל מגבלות החוסן הפיננסי והמהימנות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker