ברקת וסטפק במו"מ למכירת מיטב דש לקרן XIO

קרן XIO התעניינה בעבר ברכישת כלל ביטוח אך לא הגישה הצעה ורכשה את חברת לומיניס ■ מיטב דש נסחר בבורסה לפי שווי של 860 מיליון שקל

אלי ברקת (מימין) וצבי סטפק
אלי ברקת וצבי סטפקצילום: אייל טואג

בית ההשקעות מיטב דש הנמצא בשליטת צבי סטפק (28.5%) ואלי ברקת (28.5%) נמצא במשא ומתן למכירתו לקרן השקעות בינלאומית. ל-TheMarker נודע כי מדובר בקרן XIO, המורכבת ממשקיעים סינים ואירופים. הקרן התעניינה בעבר ברכישת כלל ביטוח אך לא הגישה הצעה ורכשה את חברת לומיניס.

בדיווח שפירסמה החברה מיטב דש, היא ציינה כי "קיבלה פנייה מקרן השקעות בינלאומית להתקשר בעסקה לרכישת מלוא הון מניות החברה. לאור תנאי העסקה המוצעת, החליט דירקטוריון החברה לקיים מגעים עם המציעה במטרה לבחון את מתווה העסקה והיתכנותה. הדירקטוריון הקים ועדה מיוחדת אשר חברים בה 3 דירקטורים ואשר מנחה את הנהלת החברה בתהליך".

עוד הוסיפה החברה כי "הצדדים מקיימים משא ומתן ביחס לעסקה ותנאיה, אולם למועד דו"ח זה, טרם סוכמו כלל תנאי העסקה ואין כל ודאות כי המשא ומתן יבשיל לכדי הסכם מחייב ומה יהיו תנאיו המדויקים של ההסכם אם וככל וייחתם. בנוסף, אם וככל וייחתם הסכם מחייב בין הצדדים, יהיה ההסכם כפוף להתקיימותם של תנאים מתלים, ובכללם קבלת מלוא האישורים הרגולטוריים הנדרשים לביצוע העסקה, ולפיכך, אף אם ייחתם הסכם מחייב, אין כל ודאות כי יתקיימו כלל התנאים המתלים לביצועו וכי תושלם העסקה".

מיטב דש נסחר בבורסה לפי שווי של 860 מיליון שקל ומנוהל בידי אילן רביב. החברה ציינה עוד בדיווח שלה כי להערכת החברה לא צפויה להיות לעסקה השפעה על לקוחות הקבוצה, עובדיה והנהלתה.

על פי הערכות בשוק ההון, הקרן הציע לבעלי השליטה מחיר גבוה מאד מעל לשווי השוק שלה. ההערכות מדברות על עסקה לפי שווי של 1.4 מיליארד שקל כלומר מחיר הגבוה ב-60% משווייה בבורסה. שווי זה מייצג מכפיל של 7 על הרווח התזרימי תפעולי (EBITDA). מדובר במכפיל גבוה ביחס לגופים פיננסיים בשוק המקומי אך מכפיל ממוצע ביחס לעיסקאות של מכירת גופים פיננסיים בעולם.

במידה ואכן ההערכות נכונות, הרי שמדובר במחיר גבוה מאד לבית השקעות המנהל בסך הכל 122 מיליארד שקל ולפניו עומדת משימה פיננסית אדירה של הקמת קרן ברירת מחדל. זאת בזמן שבית ההשקעות הגדול בישראל פסגות המנהל כ-210 מיליארד שקל נמצא גם כן על המדף מזה זמן מה. במידה שאכן העסקה תצא לפועל בשווים אלו, הרי שמדובר בחדשות טובות לקרן אייפקס בעלת השליטה בפסגות.

מיטב דש זכתה במכרז של קרן פנסיית ברירת המחדל תוך שהיא תגבה דמי ניהול בשיעור של 1.31% מההפקדות החודשיות ושיעור של 0.01% מהצבירה בקרן. במיטב דש מאמינים כי דמי הניהול הנמוכים אמורים לא יובילו את החברה להפסדים שכן כמות העמיתים הגדולה שעתידה להצטרף תפצה על כך. אולם מיטב דש לא זכתה לבד במכרז של קרן ברירת המחדל יחד איתה זכה גם בית ההשקעות הלמן אלדובי שהציע דמי ניהול של  1.49% מההפקדות החודשיות ושיעור של 0.001% מהצבירה בקרן.

קרנות ברירת מחדל הן קרנות פנסיה רגילות, שאליהן יצורפו אוטומטית עובדים שלא בחרו בעת הצטרפותם למקום עבודה חדש בתוכנית פנסיונית כלשהי. באוצר מקווים כי קרנות ברירת המחדל יחוללו מפנה היסטורי בניהול הפנסיה בישראל — כך שקבוצת העובדים שאינם מאוגדים, שהיא הקבוצה הגדולה בישראל, תהפוך למוקד הכוח בהתמחרות על תנאי הפנסיה, ותוכל להפחית את העלויות לכלל החוסכים.

את הרבעון הראשון של השנה סיכם בית ההשקעות עם הכנסות של 182 מיליון שקל לעומת הכנסות של 190 מיליון שקל ברבעון המקביל בשנה שעברה, ירידה של 4% בהכנסות. בחינה של מקורות ההכנסה מעלה כי ההכנסות מקופות הגמל והפנסיה הסתכמו ב-71 מיליון שקל, לעומת הכנסות של 78 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד - ירידה של 11%. הירידה לעומת הרבעון המקביל אשתקד נובעת מירידה בדמי הניהול הממוצעים ומירידה בהיקף הנכסים המנוהלים מרמה של 125 מיליארד שקל לרמה של 122 מיליארד שקל היום. הרווח הנקי של החברה ברבעון הסתכם ב-26 מיליון שלק לעומת רווח נקי של 30 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד - המשקף ירידה של 13%.

קרן XIO היא קרן השקעות פרטית גלובלית שמרכזה בלונדון, אשר מנהלת כ-5 מיליארד דולר המיועדים להשקעות גלובליות. הקרן פועלת בבריטניה, ארה"ב, גרמניה, שוויץ, ישראל, הונג קונג וסין, ומעסיקה כ-60 אנשי מקצוע יוצאי בנקים וקרנות השקעה מהגדולים בעולם.

הקרן הוקמה ע"י ארבעה שותפים מבכירי תעשיית ההשקעות הגלובלית: המנכ"ל ג'וזף פאצ'יני (בכיר לשעבר בלקרוק, ג'יי. פי. מורגן, ביין קפיטל), קרסטן גייר (בכיר לשעבר פרמיירה ומקינזי), את'ן לי (בכירה לשעבר באולימפוס קפיטל), ומרפי קיאו (בכיר לשעבר ב- CICC). ארבעת הבכירים חברו להקמת הקרן במטרה לאתר חברות מצטיינות ולהוביל אותן למיצוי ההזדמנויות בשווקים צומחים.

לקרן יש כ-2 מיליארד דולר של כספי evergreen, שאינם מוגבלים בהחזר למשקיעים בתוך 7-10 שנים כמו קרנות השקעה רגילות, ועל כן היא מאפשרת ניהול אסטרטגיה ארוכת טווח לחברות שבשליטתה ובעיקר להשקעות בחברות פיננסיות. את ההון לפעילותה גייסה הקרן בעיקר מהמזרח הרחוק. הקרן היא קרן פרטית לחלוטין ואינה מקיימת כל קשר עיסקי ו/או ממשלתי.

אם עסקה זו תבשיל, זוהי תהיה ההשקעה הרביעית של XIO, אשר רכשה ביוני-2015 את לומניס בכ-2 מיליארד ובמארס 2015 את חברת הדשנים המובילה באירופה, קומפו אקספרט, מידיה של קרן ההשקעות הגרמנית טריטון בעסקה המוערכת במאות מיליוני דולרים וביוני 2015 רכשת את לומניס הישראלית בכ-2 מיליארד שקל.

לפני כשלושה חודשים היא רכשה מידי McGraw Hill Financial את J.D. Power, מובילה עולמית לפתרונות טכנולוגיים מתקדמים לאיסוף וניתוח נתוני צרכנים, שניתנות לפרישה בשווקים רבים, במחיר של 1.1 מיליארד דולר.

העסקה צפויה להיסגר ברבעון השלישי של 2016 בכפוף לתנאי הסגירה המקובלים. עם הסגירה תתמוך XIO Group בהנהלה ובעובדים קיימים של J.D. Power בהרחבת נתח השוק של החברה בשוקי אסיה הצומחים. J.D. Power מקוסטה מסה, קליפורניה, פועלת מאז 1968. לחברה 16 סניפים ברחבי העולם ולמעלה מ 800 אנשי מקצוע המספקים ניתוחי עסקאות ותובנות צרכניות עבור בסיס הלקוחות הכבד שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker