קרן הגשמה מחקה נתוני תשואות באתר בעברית, אבל השתהתה באנגלית

עד אתמול צוין באתר באנגלית כי החברה השקיעה עד כה בפרויקטים הון עצמי של 1.7 מיליארד שקל, שגויס מ-20 אלף משקיעים ■ בשעות הערב הוסרו מהאתר הנתונים

שלי אפלברג
שלי אפלברג

רשות ניירות ערך פירסמה בימים האחרונים התכתבויות עם קרן ההשקעות בנדל"ן הגשמה של בעלי קופיקס, אבי כץ, ועו"ד חנן שמש, שמורים לה להסיר פרסומים שונים מאתר החברה. הרשות מגבילה את אופי הפרסום המותר להצעה של ניירות ערך לציבור ללא תשקיף.

ואולם, לצד אתר הבית בעברית יש להגשמה גם אתר באנגלית, שמיועד, כנראה, למשקיעים בחו"ל. עד אתמול הופיעו באתר נתונים שאסורים לפרסום שהורדו בהוראת הרשות מהאתר בעברית. כך, למשל, צוין באתר באנגלית כי החברה השקיעה עד כה בפרויקטים הון עצמי של 1.7 מיליארד שקל, שגויס מ–20 אלף משקיעים.

אבי כץ
אבי כץצילום: עופר וקנין

החברה אכן הסירה באחרונה מהפרסומים באתר בעברית את נתוני התשואות הצפויות בפרויקטים שבהם היא פעילה. ואולם, מבדיקה שערכנו אתמול בצהריים התברר כי באתר החברה יש עדיין חומר פרסומי רב שאינו מתיישב עם דרישות הרשות. כך, למשל, באתר מופעים סרטונים שבהם מדברים מנהלי הגשמה (כלל, שמש וכץ) על אופן פעילות החברה. בחלק מהסרטונים מוזכרות התשואות הגבוהות שיכולים המשקיעים לקבל בקרן.

שמש, למשל, אומר באחד הסרטונים: "במסלול המימון ניתן לקבל 10% תשואה". היקף ההשקעות הכולל של החברה בנכסים (כולל חוב) מגיע ל–8.5 מיליארד שקל נכסים. המשקיעים הפוטנציאלים יכלו לראות באתר באנגלית קישור לאתר השקעות בחו"ל בשםCogress , שהגשמה מסייעת בשיווקו. בקישור מצוין שהשקעה בפרויקט בדורהאם סטריט באמצעות Cogress צפויה להניב תשואה של 22.68%.

עמדת הרשות בסוגיה פורסמה בתחילת יולי בזו הלשון: "חל איסור על פרסום של כל נתון כספי. הן ביחס להצעה העומדת על הפרק, והן ביחס לפעילות החברה המגייסת או פעילות המיזם המארגן את ההשקעה. חל איסור לפרסם מחיר, ריבית ותשואה, או תשואה צפויה, לגבי ההצעה העומדת על הפרק, וכן חל איסור לפרסם היקפי גיוסים קודמים, תשואות עתידיות בפרויקטים שבהם החברה משקיעה, או בהשקעות שאותן היא מארגנת, תשואות ממוצעות, או טווח תשואות ביחס להשקעות קודמות שבוצעו על ידי או באמצעות המיזם".

ברשות חשבו אולי שגם גופי השקעות פרטיים הדומים להגשמה יסירו פרסומות מסוג זה מאתריהם, אבל כמה מהם טרם עשו זאת. כך, למשל, חברת Pacific Holding משווקת לישראלים אופציה להשקיע באמצעותה החל מ–50 אלף דולר ב"הזדמנות לרכוש בית בארה"ב, וליהנות מתשואה קבועה של 9% ריבית שנתית". חברת MHR-1 מפרסמת כי המשקיעים דרכה יכולים לקבל "תשואה מהיום הראשון". למי שיתפתו לעבוד עמה, ולהשקיע באמצעותה החל מ־50 אלף יורו היא מבטיחה: "השקעות בנדל"ן בגרמניה יניבו למשקיעים 10% תשואה שוטפת".

וכך, למשל, באתר של SASSON השקעות פיננסים, שהיא חברה למתן אשראי חוץ־בנקאי, נכתב: "אצלנו לא מבטיחים חלומות אלא תשואות. השקעה עם תשואה של עד פי 17 מהבנק, ביטחון מלא של 100% בנדל"ן בישראל. על 200 אלף שקל השקעה — 5% תשואה בשנה. על 350 אלף שקל השקעה — תשואה של 6% בשנה, ועל חצי מיליון שקל השקעה — 7% תשואה בשנה". נתונים אלה, כאמור, אסורים לפרסום לפי הפרשנות של רשות ניירות ערך לחוק.

מנהלי הגשמה מסרו שלשום בתגובה לפניית TheMarker: "החברה משתפת פעולה באופן מלא עם רשות ניירות ערך". עו"ד אילנית לנדסמן ממשרד הרצוג פוקס נאמן, המייצגת את הגשמה, מסרה: "האתר של Cogress אינו של הגשמה. הוא משווק ללקוחות באנגליה. גם בדיונים מול הרשות הובהר כי זאת אינה הגשמה. הגשמה בחלק מהפרויקטים של Cogress מגייסת גם מישראלים כסף". עוד הבהירה לנדסמן: "אם יש דברים באתר שבטעות לא ירדו, הם יירדו מיידית. אנשי הגשמה עבדו על כך בקפדנות, ועד היום עמדו בכל ההתחייבויות לרשות. הגשמה עובדת בארה"ב ובאנגליה, ואין סיבה שגם בישראל לא יוסדרו הדברים".

בשעות הערב אתמול הוסרו מהאתר באנגלית של קרן הגשמה הנתונים שצוינו לעיל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker