אחרי שרשות המסים סללה את הדרך: הפועלים מצטרף לבקשה להכריז על פישמן פושט רגל

זאת, שבועיים לאחר פרישתו של ציון קינן מתפקיד מנכ"ל הבנק ■ חובותיו של איש העסקים אליעזר פישמן למערכת הבנקאות מוערכים ביותר מ-4 מיליארד שקל ■ רשות המסים הגישו לפני שבועיים בקשה לבית המשפט להכריז על פישמן כפושט רגל, בגין חוב של 196 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליעזר פישמןצילום: דודו בכר
מיכאל רוכוורגר

שבועיים לאחר פרישתו של ציון קינן מתפקיד מנכ"ל בנק הפועלים, פנה אתמול הבנק לבית המשפט המחוזי בת"א, בבקשה לחבור לרשות המסים, בבקשתם לצו כינוס לנכסיו של איש העסקים אליעזר פישמן, והכרזתו כפושט רגל. בקשת הפועלים התקבלה, ודיון ראשון בנושא נקבע ל-25 באוגוסט.

מס הכנסה פנו לפני שבועיים לבית המשפט בבקשה להכריז על פישמן כפושט רגל, בגין חוב של 196 מיליון שקל. בנוסף, ביקשו למנות את עורך הדין יצחק יונגר ככונס נכסים זמני לנכסיו.

פישמן מתקשה מזה תקופה ארוכה לפרוע את חובותיו להפועלים, המנוהל כעת על ידי אריק פינטו. עד כה הפועלים לא נקט בצעדים אופרטיביים לגביית חובותיו העצומים. ואילו כעת, בהמשך לצעד שנקט מס הכנסה, פנו גם הפועלים לבית המשפט. זאת, לטענת הפועלים, לנוכח אי פירעון חובות של פישמן, בסכום של למעלה מ-1.8 מיליארד שקל.

חובותיו של פישמן למערכת הבנקאות מוערכת ביותר מ-4 מיליארד שקל. מלבד הפועלים פישמן חייב כ-1.8 מיליארד שקל ללאומי, שמחזיק בשעבוד על נכסיו הפרטיים, וכן בערבויות אישיות בהיקף של כמה מאות מיליוני שקלים. במארס האחרון לאומי הביא לכך שפישמן יאבד את השליטה באחד הנכסים המרכזיים שלו, חברת הנדל"ן כלכלית ירושלים. במסגרת התהליך לאומי קיבל כ-200 מיליון שקל, בגין מניות משועבדות של החברה שהחזיק פישמן.

כעת המנהלים המיוחדים מטעם לאומי, עורכי הדין אייל רוזובסקי ורונן מטרי, פועלים למימוש נכסיו הפרטיים (בעיקר נכסי נדל"ן, ולא כולל מניות שליטה בעיתון הכלכלי גלובס) בשווי מאות מיליוני שקלים. פישמן חייב גם כמה מאות מיליוני שקלים לבנקים דיסקונט, מזרחי טפחות ואיגוד.

"למותר לציין שהבנק הוא קרוב לוודאי הנושה הגדול ביותר של פישמן ואולי גם גדול מכל יתר הנושים גם יחד", טוען הפועלים בבקשה לבית המשפט. הפועלים מבקש מבית משפט למנות את עורכי הדין פיני רובין וירון אלכאוי כמנהלים מיוחדים על נכסיו של פישמן, החל מעכשיו או לחלופין החל ממועד הדיון למתן צו כינוס נכסים, שנקבע ל-29 בספטמבר 2016.

"החוב נוצר רובו ככולו בגין דרישה למילוי ערבויות אישיות שניתנו על ידי פישמן לטובת הבנק, להבטחת חובות של חברות שונות בקבוצת פישמן לבנק, ואשר לא נפרעו במועדם" מסביר הפועלים בבקשה, ומציין כי הבנק שלח לפישמן מכתב ביום שלישי שעבר ובו דרש ממנו לפרוע את החובות.

הפועלים מחזיק בין השאר בשעבוד על מניות קבוצת ידיעות אחרונות, על חברת הקמעונות ודלקים טן, על רשת הקמעונות הום סנטר, על נדל"ן פרטי ועוד. ואולם, הפועלים בינתיים לא מבקש לממש את השעבודים הללו, ומציין בבקשה כי צירף את  רשימת הביטחונות במעטפה סגורה. זאת, לטענת הבנק על מנת להקפיד על סודיות בנקאית בקשר ללקוחותיו ושמירה על צנעת הפרט. לדברי הפועלים, "להערכת הבנק הגסה והבלתי מחייבת, שוויין של הבטוחות הללו מספיק רק לצורך פירעון חלק יחסי קטן בלבד מהחוב".

בבקשה שהגיש הפועלים מבהיר כי "תכליתה של הבקשה למינוי בעל תפקיד, ככל שהיא מתייחסת לתקופה שעד למועד צו הכינוס, אינה הפקעת נכסיו של פישמן או נטילת סמכויותיו כנושא משרה בחברות השונות. תכליתה של הבקשה הינה מחד גיסא לאפשר בשלב זה  לפישמן להמשיך ולנהל את עסקיו, אך מאידך גיסא לוודא כי יהיה גורם מפקח ומשקיף מטעם בית המשפט אשר יראה לנגד עיניו את האינטרסים הנשייתיים הגדולים (מאוד) של הבנק, ושל שאר נושיו השונים של  פישמן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker