קרן הנדל"ן של מייסד קופיקס אבי כץ על הכוונת של רשות ניירות ערך

קרן ההשקעות בנדל"ן בחו"ל של כץ וחנן שמש, שגייסה עד כה כ-1.7 מיליארד שקל מהציבור, קיבלה הנחיה מהרשות להימנע מציון תשואות עבר ונתונים כספיים בפרויקטים שלה ■ קרן הגשמה הסירה מאתרה נתונים רבים, וביקשה ארכה של 3 חודשים להתארגנות

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי כץ
שלי אפלברג
שלי אפלברג

רשות ניירות ערך בלמה באחרונה חלק ממהלכי השיווק של קרן ההשקעות בנדל"ן הגשמה של בעלי קופיקס, אבי כץ, ועו"ד חנן שמש. כך מתברר מחילופי מכתבים שהתרחשו בשבוע האחרון בין הקרן ומחלקת תאגידים ברשות.

מהמכתבים שפורסמו באתר הרשות עולה כי הרשות עוקבת ובוחנת מזה זמן אחר פעולתה של הקרן, מבקשת ממנה מסמכים שונים ומורה לה כיצד עליה לפעול על מנת שלא לחרוג מהוראות החוק. עוד עולה מהם כי על פי הגדרת הרשות, פעולות השיווק והפרסום של קרן הגשמה, ובהם הפרסומים שהעלתה החברה באתר האינטרנט שלה, אינם תואמים את היקף הפרסום המותר בהתאם לחוק ולפי עמדת הסגל של הרשות.

הגשמה, על פי פרסומים קודמים שלה, גייסה עד כה כ-1.7 מיליארד שקל ממשקיעים פרטיים שונים שאותם השקיעה בפרוייקטי השבחת נדל"ן בחו"ל (ארה"ב ואירופה). היקף ההשקעות הכולל של הקרן (כולל הלוואות) עומד על פי פרסומיה על כ-9 מיליארד שקל.

בעקבות פניית הרשות שינתה באחרונה הגשמה את הנתונים באתרה והסירה מהם את נתוני התשואות שאותם השיגה לטענתה במיזמי נדל"ן שונים בחו"ל. החברה גם הסירה מדף הבית שלה את הנתונים על מספר המשקיעים שמהם היא גייסה עד כה כספים (20 אלף), מספר הפרויקטים שבהם היא מושקעת (250), נתונים כספיים לגבי היקף ההשקעות שביצעה, ותחזיות לתשואות הצפויות לה בפרויקטים שונים.  

במקביל לשינוי בשיטת הפרסום שלה הגישה הגשמה לפני כחודשיים טיוטת תשקיף לרשות ניירות ערך במטרה להסדיר את פעולתה ואת שיטות גיוס ההון שלה. ייתכן שהגשת התשקיף תשמש את הגשמה לגיוס הון ציבורי בדרך סטנדרטית של הנפקת מניות או אג"ח. עם זאת, נראה שמהלכי גיוס ההון של הגשמה אינם אופרטיביים עדיין והחברה בוחנת את אפשרויותיה לאור המגבלות שמטילה עליה  הרשות והניסיון לפקח על פעולתה.

על המכתבים של הגשמה לרשות חתומים עו"ד אהוד סול ואילנית לנדסמן ממשרד הרצוג פוקס נאמן. הגשמה גייסה לאחרונה את חיים כהן לתפקיד המנכ"ל. כהן הוא בעלה של זהבית יוסף-כהן מקרן איפקס.

כץ ושמש הקימו את הגשמה ב-2009. באתר הבית שלה נכתב בעבר: "הקרן מציעה מודל השקעה חדשני - השקעה משותפת - המאפשר לכמה משקיעים פרטיים להשתתף יחדיו בהשקעה גדולה אחת, עם אפשרות להרוויח תשואה גבוהה מהממוצע, תוך פיקוח מלא של מומחי הקרן ובניהולה".

לקוחות שמעוניינים להצטרף להשקעה בפרויקטים שונים נדרשים להשקיע מינימום של 100 אלף שקל לפרוייקט. כעת, כחלק מהביקורת של הרשות והוראות עדכניות בנוגע לאופן  הפרסום המותר נדרשו מנהלי הגשמה לספק לרשות מידע מקיף אודות עסקיה. בין היתר דרשה הרשות לוודא כי כל פרויקט מנוהל בחשבון בנק נפרד, ומפוקח כראוי על ידי רואה חשבון.

אנשי הרשות הבהירו להגשמה כי הפרסומים שלה במדיה ובאתר האינטרנט שלה אינם עומדים בדרישות הפרסום המותרות על פי החוק לפי פרשנות הרשות. הרשות הבהירה: "חל איסור על פרסום של כל נתון כספי. הן ביחס להצעה העומדת על הפרק והן ביחס לפעילות החברה המגייסת או פעילות המיזם המארגן את ההשקעה".

עוד הדגישה הרשות: "חל איסור לפרסם מחיר, ריבית ותשואה או תשואה צפויה לגבי ההצעה העומדת על הפרק וכן איסור לפרסם את היקפי גיוסים קודמים, תשואות עתידיות בפרויקטים בהם החברה משקיעה או בהשקעות אותן היא מארגנת, תשואות ממוצעות או טווח תשואות ביחס להשקעות קודמות שבוצעו על ידי או באמצעות המיזם".

ברשות הבהירו להגשמה כי אסור לה לפרסם תשואות פרטניות ביחס להשקעות קודמות שלה, אופן מימון הפרויקט, עלויותיו, מחיר מכירה משוער נתוני מכירות או היקפי השקעות שבוצעו בעבר על ידי החברה וכל נתון כספי אחר.

לטענת הרשות, האתר של הגשמה עבר על הוראות החוק על פי פרשנותה ובין היתר כלל למשל את התשואה אותה הניבה הפעילות שלה בעבר, 18% בשנה. מהמכתבים עולה גם כי הגשמה התחייבה בחוזים עליהם חתמה מול היזמים בפרויקטים שונים על סכומי כסף מינימאליים אותם תגייס עבור המיזמים.

פיקוח וניהול חשבונות בנפרד

עורכי הדין של הגשמה ביקשו מהרשות תקופת זמן של כ-3 חודשים (עד 7 בנובמבר) להתארגנות כדי לעמוד בהוראותיה. בתקופה זו הם מבקשים כי הרשות לא תנקוט כנגד החברה, נושאי המשרה בה ועובדיה אמצעי אכיפה כלשהם פליליים או אזרחיים בקשר לפעילותה במיזמים פתוחים.

הגשמה גם התחייבה כי בתקופת הביניים היא תשמור על כל כספי ההשקעה עבור כל מיזם בחשבונות נפרדים לאותו הפרויקט. כמו כן ייקבעו זכויות חתימה מיוחדים בכל אחד מהחשבונות. כל פעולה של העברת כספים תבוקר ותתועד על ידי מנהל הכספים שלה. החברה תתאים ללא דיחוי את מערך פרסומיה השיווקים באתר האינטרנט ובתקשורת לדרישות הרשות. וסמכויות ביקורת ובדיקה מלאים יינתנו למשרד רואי חשבון רואה החשבון של החברה כמפקח.

הרשות הבהירה כי מבחינתה אם הגשמה תעמוד במתווה הנוכחי, סגל הרשות לא ינקוט הליכים נגד החברה נושאי המשרה בה ועובדיה. באופן חריג איפשרה הרשות להגשמה  למסור מידע שאינו עומד בהוראות החוק ועמדת הסגל אודות פרויקטים קודמים והשקעות קודמות של החברה אשר הגיוסים עבורם הסתיימו למשקיעים הפוטנציאלים כל עוד הגשמה לא תשלח את אותו המידע דרך התקשורת, אתר האינטרנט הודעות דואר וכדומה.

ברשות מעוניינים כנראה לאפשר להגשמה להמשיך את השיווק של  המיזמים להם התחייבה בחוזה לגייס כסף מינימלי. הרשות דרשה מאנשי הגשמה לעדכן גם  צוותי השיווק שלה בהוראות החוק.

המהלכים שנוקטת הרשות מול הגשמה והניסיון שלה להגביר את הפיקוח עליה נובע כנראה מהלקחים שנלמדו אצלה מפרשת קרן קלע של אמיר ברמלי. ברמלי השקיע בעבר בקרן הגשמה.  

גם ברמלי והרשות היו בעבר על מסלול התנגשות שהחל כאשר ברמלי ניסה להכניס את פעילותה של קרן קלע לבורסה ולהפוך אותה לציבורית. התערבותה של הרשות בקרן קלע, גרמה לעצירת גיוס הכספים מצד ברמלי. קרן קלע קרסה לפני כשנה וכנגד ברמלי הוגש כתב אישום פלילי בטענות על גניבה מרמה זיוף והלבנת הון.

ברמלי שיווק בעבר את פעילות של הגשמה בכנסים משותפים של שתי החברות. במהלך השנים הקפידו כץ ושמש להבהיר שפעילותה של הגשמה מנוהלת כחוק וכי אין לחברה קשר כלשהו לפעילותו של ברמלי בקרן קלע.

מאבי כץ נמסר בתגובה: "הגשמה, כחברה הוותיקה והמובילה בתחום ההשקעות הקבוצתיות והחברתיות, שמחה להיות גם בעניין זה הגוף המוביל את השוק והראשונה לשתף פעולה באופן מלא עם הרשות לניירות ערך להסדרת הפעילות באופן המיטבי. החברה דואגת שתישמר היכולת של משקיעים רבים להשתתף בהשקעות ריאליות בסכומי השקעה קטנים, ובו בזמן להבטיח שהגופים הפועלים בשוק זה יעשו זאת בצורה נאותה תוך הקפדה על החוק והבטחת האינטרס של המשקיעים".

מקורב להגשמה ציין כי החברה פועלת אחר כל ההנחיות מצד הרשות לכן גם לא מציינת יותר תשואות של פרויקטים בפרסומיה. לדבריו, אם הגשמה תסדיר את פעילותה מול הרשות, הפעילות תהפוך להיות שקופה וכל השקעה שלה תדווח כיאות לציבור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker