ממשלת אתיופיה מתעכבת - וכיל הפסיקה פרויקט אשלג במדינה

החברה, שהשקיעה עד כה 180 מיליון דולר בהכנות להקמת מכרה אשלג במדבר דנקיל, פיטרה 120 עובדים והשביתה את ההשקעות ■ הסיבה: חוסר התקדמות במגעים עם ממשלת אתיופיה על המיסוי ומחירי הרכישה של חשמל ומים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

חברת כיל (כימיקלים לישראל) השעתה באחרונה את השקעתה בהקמת מכרה להפקת דשנים מבוססים אשלג באתיופיה, לאחר שהממשלה האתיופית התחמקה מלתת לה התחייבויות קונקרטיות בנוגע לתנאי ההפעלה של המכרה - שאמור להיות מוקם במדבר דנקיל (Danakil) שבצפון מזרח המדינה.

כיל, שמנוהלת בידי סטפן בורגס, השקיעה עד כה 180 מיליון דולר בפרויקט. 135 מיליון דולר מכך הושקעו בפברואר 2014 וביוני 2015 ברכישת הבעלות המלאה בחברת Allana Potash הקנדית, שמחזיקה בזיכיון מממשלת אתיופיה לכרות אשלג במדבר דנאקיל.

שיירת גמלים במדבר דנקיל באתיופיה

כיל רכשה את אלנה כאחת החלופות במקרה שממשלת ישראל תחליט שלא לחדש את הזיכיון שקיבלה להפיק אשלג בים המלח עם פקיעתו במאי 2030. לפי בדיקת היתכנות שביצעה אלנה והושלמה בפברואר 2013, המכרה בדנאקיל אמור היה לייצר מיליון טונה של אשלג בשנה במשך 25 שנה.

בעקבות הירידה החדה במחיר האשלג מאז נרכשה אלנה, ומבחנים גיאולוגיים שערכה - הגיעה כיל למסקנה שתוכל לייצר במכרה גם אשלגן גופרתי (דשן לגידולים שרגישים לכלור או למקומות שבהם יש מחסור בגופרית בקרקע), וכן חומר לתעשייה, למשל בתעשיית התרופות. האשלגן הגופרתי נמכר בפרמיה של 150 דולר לטונה ביחס למחיר האשלגן הכלורי, שהוא המוצר העיקרי שכיל משווקת.

כיל השלימה ניסיונות מוצלחים באיתור מקורות מים שחיוניים לתהליך המתוכנן של הפקת אשלג במכרה בדנקיל, וכן בתהליך העיבוד. עם זאת, המעבר לשלב ביצוע הפרויקט תקוע בשלב זה, משום שכיל לא קיבלה תשובות מהממשלה האתיופית בנוגע לפרמטרים חשובים שישפיעו על רווחיותו של הפרויקט - כמו המס שתידרש לשלם, מחיר החשמל שתרכוש מרשת החשמל הממשלתית לצורך הפעלת המכרה, תנאי אספקת המים ורישיונות. בעקבות ההתחמקות של ממשלת אתיופיה ממתן תשובות לשאלות אלה, פיטרה כיל 120 מעובדי הפרויקט, ובורגס הורה להפסיק את ההשקעות בפרויקט עד לאישור המסגרת הרגולטורית לפרויקט.

בעקבות הירידה החדה במחיר האשלג, וההערכה כי עד 2020 יגדל עודף כושר הייצור העולמי ב-17%, בעוד הביקוש לאשלג יגדל ב-11% - החלה כיל בבדיקת הכדאיות הכלכלית של נכסי האשלג שלה. החברה הגיעה למסקנה שעליה להאיץ את סגירת הפעילות של האשלג במכרה Boulby בצפון אנגליה מ-2018 למחצית 2017. תהליך זה יביא לפיטורים בקרב 350 העובדים שנותרו בו, לאחר גל קודם של פיטורים בסוף 2015 ובתחילת 2016.

המכרה על גבול איזון תזרימי

במחירי האשלג הנוכחיים, המכרה נמצא על גבול האיזון התזרימי, ולכן כיל מנסה למקד את פעילותו בייצור הדשן פוליסולפט, שעלות ייצורו נמוכה והוא מניב תמורה נטו במזומן משיווקו של 100 יורו לטונה.

כיל העלתה את כמות ייצור הפוליסולפט  מ-130 אלף טונה ב-2015 ל-250 אלף טונה ב-2016, כחלק מתוכנית רב־שנתית להגדיל את הייצור עד למיליון טונה ב-2020. החברה מעריכה שהגידול בייצורו על חשבון האשלג יאפשר לה לשמור על איזון תזרימי במכרה.

המצב שונה במכרות האשלג בקטלוניה, שבהם הצליחה כיל להוריד את עלות הייצור למרכז הממוצע העולמי של 160 יורו לטונה. גורם זה, עם העובדה שיש לה עתודות של 90 מיליון טונה במכרות אלה, וזיכיון להפעיל אותם עד 2064 - יבטיחו את הפעילות והרווחיות באתר לטווח הארוך.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker