"חבר מביא חבר": הסוחרים שמחקו 30 מיליון שקל ללקוחותיהם

הפרקליטות תידרש להחליט אם היא מגישה נגד מרדכי כהן וליעם ישראל תביעה פלילית בין היתר על עבירות תרמית, הרצת מניות וניהול השקעות ללא רישיון

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מוטי (מרדכי) כהן ליד ביתו
מוטי (מרדכי) כהן ליד ביתוצילום: אייל טואג

הפרקליטות תידרש להחליט האם היא ממשיכה את ההליכים הפליליים שהחלו נגד מוטי (מרדכי) כהן וליעם ישראל ומגישה נגדם תביעה פלילית. השניים חשודים כי ניהלו ושיווקו ללא רישיון תיקי השקעות, רכשו וקנו ניירות ערך בדרכי תרמית, ביצעו עסקאות עצמיות מכוונות שער שמטרתן היתה יצירת רווחים אסורים והצגת מצג שווא ללקוחות כי התיק אותו ניהלו מרוויח - כאשר הפעילות האסורה גילגלה לכיסם רווחים אסורים של 3 מיליון שקל.

היום (א') העבירה מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות לניירות ערך למחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) את תיק החקירה בעניינם של כהן וישראל. כפי הנראה הרשות ממליצה לפרקליטות להעמיד אותם לדין.

גיסי התקשר ואמר "הכסף הלך": וידויה של פנסיונרית שהפקידה 2 מיליון שקל בידיו של נוכל

ב-8 בספטמבר 2015 נעצרו כהן וישראל על ידי הרשות לניירות ערך תחת החשד כי ניהלו פעילות של הרצת מניות ותרמית לקוחות אשר גילגלה לכיסם רווחים אסורים של 3 מיליון שקל. לאחר דיון בית המשפט השלום בתל אביב שיחרר את השניים בתנאים מגבילים.

עו"ד גיא גיסין צילום: עופר וקנין

מספר שבועות אחר כך התברר גודל הנזק אותו גרמו ללקוחות אותם גייסו בעיקר ממושבים בדרום הארץ. מסתמן כי אותם לקוחות איבדו כ-30 מיליון שקל. בתחקיר TheMarker התברר כי עיקר הפעילות התבצע דרך מגדל שוקי הון.

עו"ד רועי סלוקי אשר ייצג את אחת מלקוחותיו של כהן אשר נפגעו בגין הפעילות האסורה סיפר כי "כהן היה עובר מדלת לדלת בשיטת חבר מביא חבר. הלקוחות שלו ראו שהכל מתנהל 'כשורה', והוא ביקש מהם להמליץ עליו לחברים ולמשפחה. הוא הסביר ללקוחות הפוטנציאלים ששיטת המסחר שלו מתוחכמת ושהוא לא יכול להסביר להם אותה כי יש אלמנט סודי - אבל הוא מבטיח תשואה. מה שעזר לו מאוד היתה העובדה שהכסף נמצא בידיים של מגדל, והוא הסביר שהוא לא יכול לגעת בכסף. זה מה שנתן ללקוחות הרבה ביטחון להתחיל".

עו"ד רועי סלוקיצילום: תמר מצפי

הלקוחות לא יכלו לשים לב שהחשבון לא מרוויח?

סלוקי: "הוא היה מראה את היתרות הכספיות בחשבון באתר של מגדל. שם היה כתוב, למשל, יתרה של מיליון שקל, אף שהשווי האמיתי של החשבון היה 200 אלף שקל".

מה זאת אומרת?

"הטכניקה דומה למצב שבו לקחת הלוואה - במקרה שלו מכירה של אופציה - כשהפרמיה מוזרמת לחשבון הלקוח. זה הגדיל את היתרה הכספית בחשבון, אבל כנגד זה היתה התחייבות, שבמרבית הפעמים היתה יותר גדולה. זה כמו שהלקוח יסתכל רק על חשבון העובר ושב יראה שם יתרה של מיליון שקל, ולא יראה שההלוואה שלקח היא מיליון ו-100 אלף שקל. הוא גרם ללקוחות לשים לב ליתרה הכספית ולא לשווי החשבון בפועל".

בזמן שההליך הפלילי התעכב, מונה לשתי החברות של כהן המפרק עו"ד גיא גיסין. בגלל הליך פשיטת הרגל אשר נפתח כנגד כהן מונה לאחר גיסין גם כנאמן לנכסיו. למרות הליך פשיטת הרגל וכינוס הנכסים, ממספר ידיעות אשר הגיעו לידי TheMarker כהן המשיך לגייס לקוחות, מיאן להגיע לחקירות והוצא נגדו על ידי בית המשפט צו ביזיון.

גיסין מצא כי כהן התיימר לסחור באופציות בסיכון גבוה, תוך שהוא והחברות מבטיחים בניגוד להוראות חוק ניירות ערך תשואה מינימלית של 12% לשנה ללקוחות התמימים והכל ללא רישיון ייעוץ או רישיון ניהול תיקים בניגוד לדין.

במסגרת חקירת הרשות נמצא כי החשודים הסתירו את מקורות הרווחים אשר גרפו לכיסם באמצעות חשבונות של צדדים שלישיים. לכן לפי הרשות, קיימים חשדות מבוססים של תרמית, ניהול תיקים ושיווק השקעות ללא רישיון, קבלת דבר במרמה, ואיסור הלבנת הון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker