עוברים להדפיס כסף? HP גילתה מה תוקע את שוק מדפסות התלת ממד - ומסתערת

התקוות הגדולות שנתלו במדפסות התלת ממד לא התממשו עד כה ■ באחרונה הכריזה HP על שיווק מדפסת משלה, ולדברי נשיא תחום התלת ממד בחברה, סטפן ניגרו, "שוק הייצור ההמוני שווה 12 טריליון דולר - ולכן מספיק ל-HP שתשיג רק נתח ממנו"

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים24

בסרט האקשן "שומרי הגלקסיה", שיצא לאקרנים באוגוסט 2014, היה לחברת סטרטסיס הישראלית, יצרנית מדפסות תלת ממד, תפקיד מיוחד. תלבושת השריון של הדמות קוראת' וקסדת ה"סטאר לורד" של הדמות הראשית, פיטר קוויל - שני פריטים מורכבים לייצור - הודפסו במדפסות של החברה. סטרטסיס ניצלה זאת ליחסי ציבור, אך לא פחות משלושה חודשים לאחר יציאת הסרט. ההודעה פורסמה בעיתוי מעניין, במקרה או שלא, ביום שבו חשפה ענקית המדפסות HP טכנולוגיה מתחרה להדפסה בתלת ממד.

באותם ימים היו המשקיעים בענף אופטימיים יותר. המניות, בעיקר זו של 3D סיסטמס, כבר הראו חולשה, אך מניית סטרטסיס התחילה לרדת רק כמה ימים לאחר מכן, לאחר שפירסמה את תוצאותיה הכספיות. המחשבה היתה אז שמהפכת התלת ממד הולכת לכבוש את העולם, ומהר. היעדרותה של HP מהשוק בלט, והיה נראה כי החברה פיספסה את הרכבת. מאז הצטננה ההתלהבות, והמשקיעים מבינים כי יש עוד דרך ארוכה עד להגשמת השאיפות המקוריות.

שתי החברות הבולטות בשוק - 3D סיסטמס וסטרטסיס - מוכרות בכ-700 מיליון דולר בשנה כל אחת, אך הן צומחות בשיעורים חד ספרתיים, הרבה פחות מהציפיות. HP, שחשפה את המדפסת שלה רק באחרונה, מקווה לטרוף את הקלפים בשוק. לפני כשנה התפצלה HP לשתי חברות - אחת למחשוב ארגוני (HP אנטרפרייז) ושנייה למחשוב צרכני (HP Inc), שמובילה את תחום המדפסות.

מדפסות תלת ממד יכולות לשמש לייצורו של של אבטיפוס (דגם ראשוני) שמסייע בתכנון מוצרים מוגמרים שמיוצרים לאחר מכן בשיטה המסורתית; לייצור סדרות קצרות, וכן לסדרות בייצור המוני. מדפסות ביתיות משמשות גם מעצבים או למוצרים בתחום החינוך.

"השוק נמצא בעיקר באבטיפוס, והוא ימשיך לצמוח, אבל אנחנו מכוונים לייצור ההמוני - שוק שנתי של 12 טריליון דולר. מספיק שנשיג נתח כלשהו מהשוק הזה - וההזדמנות ענקית", אומר סטפן ניגרו, נשיא תחום פתרונות תלת ממד של HP, בראיון ל-TheMarker. "החברות בענף עדיין לא נמצאות שם. המדפסות לא מתאימות - הן איטיות, בוודאי יקרות יותר, ואין מספיק חומרים זמינים", הוא מוסיף.

סטרטסיס מצדה מדגישה כי השוק עובר התקדמות, שבה המדפסות כבר לא משמשות רק לאבטיפוס, אלא גם לייצור של מוצרים סופיים בסדרות קטנות, למשל לתעשיית הרפואה והתעופה. ואולם אם תיכננתם לקנות מדפסת ביתית ולהתחיל לייצר מוצרים, ניגרו, שעובד ב–HP מאז 1982, מצנן את הציפיות: "אני לא רואה את זה קורה, אבל אני לא רוצה להגיד שזה לא יקרה אף פעם. אולי אם יום אחד יצליחו לייצר מדפסת זולה ובאיכות טובה, ויהיה ניתן לייצר צעצועים למשל. מדפסות ביתיות מתאימות לצרכים אחרים, כמו לחינוך".

הדמות הראשית בסרט "שומרי הגלקסיה". הקסדה יוצרה במדפסת תלת הממד של סטרטסיס
הדמות הראשית בסרט "שומרי הגלקסיה". הקסדה יוצרה במדפסת תלת הממד של סטרטסיס

מדפסות מהירות פי 10

HP התחילה לשווק במאי מדפסת תלת ממד שמהירה פי 10 מהמדפסות הקיימות בשוק, ומחירה מגיע לכ-130 אלף דולר. לפי ניתוח שערכו בחברה, עלות הייצור במדפסת זולה במחצית משל המתחרות, אם מביאים בחשבון גם את התחזוקה והחומרים. ניגרו הביא איתו לראיון גלגל שיניים שיוצר במדפסת תלת ממד, והסביר כי אם היצרן רוצה לייצר עד 55 אלף יחידות כאלה, משתלם לו לעשות זאת במדפסת תלת ממד, אך לא מעבר לכך.

לדברי ניגרו, "המעבר לייצור במדפסת תלת ממד הוא בסופו של דבר שאלה כלכלית בעבור הלקוחות שלנו. אנחנו רוצים להגיע לכך שיהיה עדיף לייצר מיליון יחידות, ולא רק עשרות אלפים. אנחנו מספקים שיטת ייצור נוספת, ומאפשרים ללקוחות להחליט מהי השיטה הזולה עבורם". עוד הוא מספר: "אנחנו מייצרים חצי מהחלקים של המדפסת עצמן במדפסת תלת ממד. לא בגלל שאנחנו יכולים, אלא מכיוון שזה זול יותר".

סטרטסיס ו-3D סיסטמס הסבירו בשנה-שנתיים האחרונות כי הכנסותיהן נפגעו בשל המצב המקרו כלכלי בעולם, מאחר שחברות משקיעות כיום פחות בציוד. ואולם מאחורי ההסבר מסתתרת כנראה סיבה רלוונטית בהרבה לשוק, והיא שלקוחות רבים שלהן רכשו מדפסות כדי לבחון את העניין, אך מתקשים לשלב את המדפסות בתהליך העבודה ולכן אינם חוזרים לרכישות של מערכות נוספות. "חלק מהחברות אמנם לא צומחות, אבל בשנה שעברה השוק - מכירות המדפסות, השירותים והחומרים - צמח ב-26%", אומר ניגרו, "אנשים משתמשים בזה לאבטיפוס, זאת עובדה".

"לא התחלנו למכור עדיין, אז קשה לי להגיב על המצב המקרו כלכלי, אבל אני כן יכול להגיד שמאז ההכרזה על שיווק המדפסת, מגלים בנו הרבה עניין, ונראה כי יש ביקוש גדול. אני לא יכול להגיד שלקוחות לא קונים כי הם מחכים למדפסת שלנו, אבל כן אפשר להגיד שיש חדשנות בתחום ושאנשים מנסים להבין מהי הרכישה הטובה בעבורם".

בשווקים חדשים, כמו ייצור במדפסות התלת ממד, נדרשים מאמצים רבים בחינוך שוק - עבודה עם לקוחות, עם נותני שירותים לתעשייה ולעתים גם עם מתחרים. לצורך כך הקימו החברות המובילות בתחום את הקונסורציום 3MF, שמקדם סטנדרט אחיד לתעשייה.

HP הבינה כי צמיחה של התחום לא תגיע באמצעות פיתוח סודי ושקט, אלא רק הודות לשיתופי פעולה עם שלל שחקנים בשוק. החברה נוקטת גישה פתוחה יחסית בפיתוח המדפסת, ולדברי ניגרו, היא חשפה את הטכנולוגיה ב-2014, בין השאר כדי שאנשי HP יוכלו לדבר עם לקוחות פוטנציאליים ולהבין את הצרכים שלהם.

עירית הלל וסטפן ניגרו
עירית הלל וסטיבן נייגרו צילום: עופר וקנין

הגישה הפתוחה לא נותנת יתרון למתחרים?

"ההזדמנות בשוק גדולה מאוד. אנחנו יכולים להשקיע משאבים ולפתח בעצמנו, או למנף את הידע שיש בעולם, ולהגדיל את השוק. השוק גדול ויש מקום לכולם, ואנחנו חושבים שהטכנולוגיה שלנו טובה משל המתחרים".

כך, הכניסה של HP לא בהכרח פוגעת בסטרטסיס, ב–3D סיסטמס וביצרניות קטנות יותר, אלא יכולה דווקא להיטיב עמן, מכיוון שכניסתה תתדלק את השוק ותסייע לקידום הייצור ההמוני. הלקוחות לא יובילו את הטמעת הטכנולוגיה אם לא תהיה לה תועלת כלכלית, ונטל ההוכחה מוטל על היצרניות ועל ספקים נוספים בתעשייה.

באחרונה הודיעה HP על שותפות עם נייקי, ב.מ.וו וג'ייבל, שמייצרת מוצרים בעבור חברות אחרות, בין השאר לסטרטסיס. שלוש החברות ישתפו פעולה לבחינת המוצרים שהן יכולות לייצר במדפסת, האם הם איכותיים מספיק ואם עדיף להן לעשות זאת מבחינה כלכלית.

הדבר נכון גם לגבי פיתוח החומרים שבהם תשתמש המדפסת - אחד מסימני השאלה הגדולים בתחום, שהוא חסם משמעותי במעבר לייצור במדפסת תלת ממד. נכון להיום, אפשר להשתמש במדפסות של HP בפלסטיק וניילון, וגם במקרה זה החברה פועלת בשיתופי פעולה, כחלק מתפישה פתוחה: "אם כל חברה תשקיע בפיתוח חומרים מתאימים לעצמה, אף פעם לא נגיע לאלפי חומרים", אומר ניגרו. "אחרי שהודענו על שותפות עם ארבעה יצרני חומרים, קיבלנו פניות מעוד 30 יצרנים שרצו לפתח חומרים למערכת. אנחנו לא מוכנים לקלוט אותם עדיין, אבל אפשר לראות כבר איך זה ייראה. אני חושב שזה יוביל בסופו של דבר להפחתת עלויות, ועוד חמש 
שנים כבר נראה התפתחות משמעותית בתחום".

"אנחנו מתכננים להקים חנות דומה לזאת של אפל או גוגל, שבה יהיה ניתן לרכוש חומרים, ואנחנו נקבל רק שיעור מהמכירות. המטרה היא ליצור מגוון - לקוח יוכל לקנות חומר חזק ויקר יותר, או איכותי פחות, בהתאם לצרכיו. אנחנו רק נוודא שהחומר מתאים למדפסת שלנו ולא יגרום לנזק", מסביר ניגרו.

לא מספיק לפתח מדפסת וחומרים

תעשיית המדפסות בישראל מפותחת מאוד: HP רכשה בעבר את אינדיגו וסאיטקס, ומפעילה בישראל גם מרכז פיתוח גדול; בני לנדא, שייסד את אינדיגו, עובד בשנים האחרונות על מכונת דפוס ננומטרית; סטרטסיס רכשה לפני כמה שנים את אובג'ט הישראלית, ומחזיקה במרכז פיתוח גדול ברחובות; וכמובן, חברות קטנות שהוקמו על ידי יוצאי כל החברות הללו. "זאת אחת הסיבות שאנחנו פה. יש פה חדשנות רבה, ואנחנו בוחנים את החדשנות בתחום המדפסות החומרים והתוכנות. אנחנו עושים מאמצים אינטנסיביים כדי להבין מה קורה בשוק", אומר ניגרו.

לפני כשנה הקימה HP זרוע השקעות בישראל, HP Tech Ventures, שמנוהלת על ידי עירית הלל. פיתוח של מדפסת תלת ממד מהירה עם החומרים הנכונים אינה מספיקה, והלל משקיעה מאמצים באיתור חברות שיכולות להתאים ליצירת המערכת העסקית כולה בתחום, שכיום נמצאת בחיתוליו. "כל המערכות בנויות לייצור בשיטה המסורתית, ויש הרבה עבודה בהתאמה למדפסות תלת ממד. למשל, באופן שבו מתכננים ומעצבים את המוצר", אומרת הלל.

"אנחנו מנסים לאתר פתרונות חדשניים שיוכלו להשתלב בתהליך הייצור. תעשיית המדפסות פה מפותחת, ויש סטארט־אפים שפונים לתחום, מבינים את הפוטנציאל ושהם צריכים לשתף פעולה עם אחת היצרניות. יש סטארט־אפים שמפתחים טכנולוגיה לתחומים שונים, וניתן להתאים את הפיתוח שלהם אלינו". לדברי הלל, "זה יכול להיות בתחומים כמו עיצוב, ביג דאטה וסקיוריטי. כדי למצוא אותם צריך להבין את צורכי התעשייה ולאתר את הסטארט־אפים המתאימים. אנחנו דנים עם הסטארט־אפיסטים על הצרכים שלנו ועל המערכת שאנחנו רוצים לבנות סביבנו".

הלל מובילה השקעות גם בסטארט-אפים אחרים, כאלה שהחברה תוכל להשתמש בהם בעתיד, או ש-HP סבורה כי היא יכולה לתת להם ערך מוסף ולמנף את הקשרים שלה.

שווי השוק של סטרטסיס ו-3D סיסטמס
לפי נתונים שמופיעים בכתבה

איך תשפיע המדפסת של HP על שתי מובילות השוק?

לפני כשלוש שנים היו החברות סטרטסיס ו-3D סיסטמס מהדברים החמים בעולם הטכנולוגיה. שוויין של השתיים נסק - סטרטסיס הגיעה לשווי של 6 מיליארד דולר ו-3D סיסטמס ל-10 מיליארד דולר. HP היתה מחוץ לתמונה, מה שפגע בתדמיתה, אך היא עדיין ריחפה כעננה מעל שתי מובילות הענף. כבר אז נעו המכירות של שתי החברות סביב 700 מיליון דולר בשנה כל אחת, אך הן לא הצליחו להתרומם מעבר לכך עד היום.

בתחילת 2015 הן התחילו להראות סימנים מדאיגים. סטרטסיס, למשל, הורידה תחזיות רבעון אחר רבעון. בסוף אפריל 2015 צפתה החברה כי תרשום הכנסות שנתיות של כ-830 מיליון דולר, אך סיימה את השנה עם הכנסות של 700 מיליון דולר בלבד כאמור. את אותה שנה סיכמה סטרטסיס עם הפסד חשבונאי עצום של 1.3 מיליארד דולר, לאחר שמחקה מוניטין בסך מיליארד דולר בגין שתי רכישות שביצעה: אובג'ט הישראלית ויצרנית המדפסות הביתיות מייקרבוט. באחרונה נדחתה תביעה נגד סטרטסיס, שבה נטען כי הוליכה את המשקיעים שולל בנוגע לפעילות מייקרבוט.

ואולם ברבעונים האחרונים הצליחו שתי החברות לבלום את הדעיכה. לפני שבועיים הן עדיין הציגו ירידה מתונה בהכנסות הרבעוניות, אך הראו שיפור בשורה התחתונה. האנליסטים עוד לא מתרשמים מהתוצאות שלהן: האנליסטים של ג'פריס ונידהאם אמנם ממליצים לקנות את מניית סטרטסיס, אך בגולדמן סאקס מעניקים לה המלצה של "תשואת שוק". לגבי 3D סיסטמס, רוב האנליסטים סבורים כי המניה לא תעלה בשיעור גבוה מהשוק. בג'יי.פי מורגן פסימיים יותר לגבי כל התחום, וממליצים על "תשואת חסר" לשתי החברות.

שאלת המפתח לגבי השתיים והתעשייה כולה היא האם הן ייהנו מהצלחה של HP, שתיקח את כל הענף למעלה ותעזור לחנך את השוק והלקוחות, או שהתחרות תפגע בהן בצורה משמעותית גם בתחומים שבהם השתיים חזקות כיום.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker