בעלי מכבי ת"א לשעבר סייע למישורים לרכוש את המרכז המסחרי ה-10 בארה"ב

חברת הנדל"ן, שבשליטת גיל בלוטרייך, חתמה על מכתב כוונת לרכישת מרכז מסחרי קהילתי בעיר Raleigh שבצפון קרוליינה בכ-22.5 מיליון דולר ■ זוהי עסקת הנדל"ן הגדולה ביותר שביצעה עד כה מישורים בארה"ב, שתמומן בחלקה על ידי כספי ההשקעה של אלכס שניידר

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מניית חברת הנדל"ן מישורים, שבשליטת גיל בלוטרייך (52.7%), נסחרה במהלך 5 השנים האחרונות בתנודתיות גבוהה. בין השיא ב-2013 לשפל בסוף 2014 מחקה החברה כמעט 70% מערכה, ושווי חברה צנח קרוב לכ-100 מיליון שקל. הצניחה במניה נבעה בין היתר, מהצניחה בדולר הקנדי – שאליו חשופה החברה באמצעות החברה הבת סקייליין. ואולם, מתחילת 2016 המניה שינתה כיוון ועלתה ב-66% - על רקע ההתאוששות בשער המטבע.

הבוקר (ג') דיווחה מישורים, שמשקיעה בתחום הנדל"ן בישראל ובצפון אמריקה, על עסקה נוספת בארה"ב – הגדולה ביותר שביצעה עד כה במדינה. החברה חתמה על מכתב כוונות בלתי מחייב לרכישת מרכז מסחרי קהילתי "Wakefield Commons" בעיר Raleigh שבצפון קרוליינה, ארה"ב, תמורת כ-22.5 מיליון דולר. השלמת העסקה, שכפופה למספר תנאים מתלים בהם השלמת בדיקת נאותות, צפויה במהלך ספטמבר.

המרכז המסחרי החדש משתרע על קרקע בשטח של כ-100 אלף מ"ר. השטח הכולל להשכרה מסתכם בכ-15 אלף מ"ר ובנוסף מכיל הנכס כ-1,300 מקומות חניה. שיעור התפוסה בנכס הינו כ-83.1%, המושכר ל-20 שוכרים, מתוכם שני שוכרי עוגן מרכזיים – בית קולנוע ושוכר נוסף המשכיר את שטחו בשכירות משנה לפארק שעשועים שעתיד להיפתח במהלך החודש הקרוב.

על בסיס הנחת התפוסה הקיימת (83.1%), דמי השכירות הצפויים מהנכס בשנה הראשונה הינם כ-2.3 מיליון דולר, והוא מניב הכנסה תפעולית נטו (NOI) שנתית של כ-1.7 מיליון דולר, המשקפת תשואת NOI של כ-7.5%. החברה מסרה כי קיבלה מכתב כוונות מטעם מוסד בנקאי לטובת מימון כ-75% מעלות רכישת הנכס.

המרכז המסחרי בצפון קרוליינה
המרכז המסחרי בצפון קרוליינהצילום: יח"צ

"מבחינתנו מדובר בנכס איכותי במיקום מצוין ובעיר חזקה כלכלית", אמר רמי שריקי, מנכ"ל מישורים, שהדגיש כי זהו המרכז המסחרי ה-10 שהחברה רוכשת בארה"ב. "השכרת השטחים הפנויים וחיסכון בהוצאות התפעול צפויים לשפר את התשואה באופן משמעותי בשנה הקרובה. כמו-כן, הגדלת מרכיב ההכנסות המניבות צפוי לתמוך בהמשך שיפור הביצועים התפעולים והפיננסים של החברה". שריקי ציין שהחברה בוחנת הזדמנויות השקעה נוספות.

מימון העסקה מתבסס בחלקו על ההון שהזרים איש העסקים היהודי-קנדי אלכס שניידר למישורים. בתחילת השנה השקיע שניידר כ-39 מיליון שקל בחברה, בתמורה לכ-21.4% מהמניות. ההשקעה נעשתה לפי מחיר של 6 שקל למניה, פרמיה של כ-35% מעל מחירה המניה אז בבורסה. כעת מניית מישורים נסחרת במחיר של 7.38 שקלים; כלומר, שניידר מורווח על השקעתו בכ-23% בתוך פרק זמן של כ-7 חודשים.

בנוסף להשקעה המידית, שניידר - שבעבר החזיק שניידר בקבוצת הכדורגל מכבי ת"א - קיבל גם אופציות להשקעה נוספת של כ-13 מיליון שקל במישורים, לפי מחיר מניה של 9 שקל (שווי חברה של כ-295 מיליון שקל). עם מימוש האופציות – שתקפות לשנתיים - שיעור אחזקתו של שניידר יעלה לכ-24.8%. תמורת ההשקעה שימשה את החברה לפיתוח פעילות המרכזים המסחריים בארה"ב, המרוכזת בחברה הבת מישורים USA.

באפריל האחרון חתמה מישורים USA על עסקה לרכישת מרכז מסחרי בעיר אורלנדו שבמדינת פלורידה בתמורה לכ-23 מיליון שקל. הנכס הניב בשנת 2015 NOI שנתי של כ-2.1 מיליון שקל (כ-556 אלף דולר), כך שהעסקה משקפת תשואה של כ-9.3%. בנוסף למרכז באורלנדו, מישורים מחזיקה ב-9 נכסים בארה"ב, בהם מרכזים מסחריים "גמישים", המשמשים להשכרה לחנויות ולמסחר, וכן לתחום השירותים. את הרבעון הראשון של 2016 סיימה מישורים ברווח של 2.5 מיליון שקל, בהשוואה להפסד של 3.7 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2015.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker