אקסלנס מעריך: תשואה על ההון של 11% לבנקים ברבעון השני

מיכה גולדברג, אנליסט בנקים ומנהל מחלקת המחקר של אקסלנס ברוקראז': "אנחנו מעריכים שהיה רבעון חזק במיוחד בענף הבנקאות, עם רווח ענפי מצרפי של 2.6 מיליארד שקל - קפיצה של 24% לעומת הרבעון המקביל ב–2015"

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מחר צפוי בנק מזרחי טפחות לפתוח את עונת הדו"חות של הבנקים לרבעון השני של 2016. ביום חמישי יפרסם את תוצאותיו בנק הפועלים, וביום שני הבא הבנקים לאומי, דיסקונט והבינלאומי.

"בשורה התחתונה, אנחנו מעריכים שהיה רבעון חזק במיוחד בענף הבנקאות, עם רווח ענפי של 2.6 מיליארד שקל — קפיצה של 24% לעומת הרבעון המקביל ב–2015 ו–50% לעומת הרבעון הקודם, המייצג תשואה על ההון של יותר מ–11% — הרבה יותר מהרווחיות הממוצעת במערכת בשנים האחרונות", ציין מיכה גולדברג, אנליסט בנקים ומנהל מחלקת המחקר של אקסלנס ברוקראז', בסקירת תחזיות שפירסם ללקוחותיו.

מיכה גולדברג
מיכה גולדברגצילום: עודד קרני

גולדברג ציין כי "רווחי הרבעון השני נהנו בעיקר מהשלמתה של עסקת המכירה של ויזה אירופה לוויזה ארה"ב (תרומה של כ–0.5 מיליארד שקל לרווחי הענף), בשל מדד המחירים לצרכן החיובי ברבעון, וכתוצאה מהירידה בשיעור מס חברות. אמנם דיסקונט הוא המרוויח העיקרי מעסקת המכירה של ויזה אירופה (רווחי ההון בגין המכירה תרמו כנראה 4.7% במונחי תשואה על ההון לבנק), אבל כל הבנקים צפויים ליהנות באופן מהותי מהעסקה, מלבד מזרחי טפחות".

באקסלנס סבורים כי גם בנטרול השפעות חד־פעמיות, הרבעון היה כנראה חיובי לענף, עם תשואה על הון מייצגת של כמעט 9%. לטענת גולדברג, הרווחיות הגבוהה יחסית בענף, על אף הריבית הנמוכה השוררת בשווקים זה תקופה ארוכה, נובעת בעיקר מהפרמטרים הבאים: המשך גידול בתיק האשראי הענפי (1.2% לעומת הרבעון הקודם); גידול של 0.3% במרווחי האשראי לעומת הרבעון הקודם; רמת עלויות האשראי הנמוכות מאוד, הצפויות להסתכם ב–0.1% מתיק האשראי; רווחי מסחר; וירידה בשיעור המס.

בעקבות התקרבות של הבנקים ליעד של יחס הלימות ליבה (יחס בין הון עצמי לנכסי סיכון) ל–10%, מעריכים באקסלנס כי "רוב הבנקים יגדילו את מדיניות חלוקת הדיווידנד שלהם בשנה הקרובה, כך שתשואת הדיווידנד (יחס בין גובה הדיווידנד לשווי שוק) העתידית צפויה להתקרב ל–4% כבר ב–2017".

גולדברג טוען כי "מזרחי צפוי לפרסם תוצאות טובות עם רווח נקי של 321 מיליון שקל — 20% יותר מרווחי הבנק ברבעונים האחרונים, ותשואה על ההון של 10.6%. פעילות הליבה של הבנק ממשיכה כנראה להצביע על מגמות חיוביות, עם תשואה על ההון של 11%, כתוצאה מהמשך גידול בתיק האשראי, בעיקר בשל ביקוש נאה לאשראי ממשקי בית ולעסקים קטנים".

באקסלנס צופים כי הפועלים יפרסם דו"ח חזק עם רווח נקי של 925 מיליון שקל — גידול של 37% לעומת הרבעון הקודם וב–4% יותר מרווחי הרבעון המקביל ב–2015, וכן תשואה על ההון של 11.2%. רווחי הרבעון נהנו כנראה בעיקר מרווחי הון כתוצאה מתרומה של כ–100 מיליון שקל מעסקת ויזה, מהמדד החיובי ומשיעור מס נמוך יותר. בנטרול אלמנטים חד־פעמיים, התשואה על ההון נשארה, להערכת אקסלנס, קרובה ל–10%,

באקסלנס מעריכים כי גם ללאומי היה רבעון טוב, עם רווח נקי של 749 מיליון שקל ותשואה על ההון של 10.2%. "כמו דיסקונט, הבינלאומי והפועלים, רווחי לאומי נהנו בעיקר מהשלמתה של עסקת מכירת ויזה אירופה — מה שתרם כנראה כ–2.5% לרווחיות הרבעון. מנגד, בונוס מיוחד בגובה של 150 מיליון שקל בגין תוכנית ההתייעלות של לאומי קיזז כנראה, באופן חלקי, את רווחי ויזה", מסבירים באקסלנס.

"הרווחיות מפעילות ליבה, ללא רווחי ויזה וללא הוצאות מיוחדות, השתפרה כנראה ברבעון, קרוב ל–9%. אנחנו מעריכים שיחס ההון ליבה חצה את רמת ה–10%, ובכך יתקרב באופן ממשי לעמידה ביעדי בנק ישראל", הוסיפו באקסלנס.

גולדברג מעריך כי דיסקונט יציג דו"ח חזק במיוחד עם רווח נקי של 411 מיליון שקל ותשואה על ההון של 12.4%. זאת בעיקר בשל תרומה מוערכת של 170 מיליון שקל לרווח הרבעוני ממכירת ויזה אירופה — תוספת של 4.7% לתשואה על הון. גולדברג מעריך כי בפעילות הליבה של דיסקונט נמשכו המגמות החיוביות עם תשואה על הון של כ–8%.

באקסלנס מעריכים כי הבינלאומי נהנה מתרומה של 80 מיליון שקל לרווח ממכירת ויזה אירופה, וסיים את הרבעון עם רווח נקי של 211 מיליון שקל ותשואה על ההון של 11.6%. בנטרול רווחי ויזה התשואה היתה כנראה 7.8%, בעיקר בשל המדד החיובי הגבוה, רווחי מסחר, רווח חד־פעמי מביטול מענקי היובלות, מימושים, התייעלות, וכן ירידה בשיעור מס החברות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker