פלאזה סנטרס הודיעה על מימושים בפולין ופיתוח בהודו - ומחיר האג"ח קפץ ב-5.5%

החברה הבת של אלביט הדמיה הודיעה כי היא מוכרת שני קניונים בפולין ב-121 מיליון יורו וכי חתמה על הסכם לפיתוח קרקע שבה היא מחזיקה בהודו יחד עם החברה האם

אורי תומר
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אחד מהקניונים שנמכרו בפולין
אחד מהקניונים שנמכרו בפוליןצילום: Adrian Piekarski

חברת פלאזה סנטרס הודיעה אתמול (ב') למשקיעים בבורסה בתל אביב כי חתמה על מזכר הבנות למכירה של שני קניונים בפולין תמורת 121 מיליון יורו. המחיר בעסקה אמור לעבור התאמות על בסיס ההכנסות נטו מהפעלת הקניונים (NOI).

בנוסף לכך הודיעה פלאזה סנטרס היום אחר הצהריים כי Elbit Plaza India - חברה שפלאזה סנטרס והחברה האם שלה אלביט הדמיה מחזיקות בה יחד ושפועלת בהודו, חתמה על הסכם עם יזם מקומי לפיתוח קרקע שלה בעיר צ'נאי, שבדרום מזרח הודו -העיר הרביעית בגודלה בהודו, בשטח של כ-300 דונם. 

לפי ההודעה מאתמול, הקניונים בפולין - Torun Plaza ו-Suwa Plaza - הם בשטח כולל של 60 אלף מ"ר (40 אלף מ"ר ו-20 אלף מ"ר בהתאמה) ושוויים לפי ההסכם דומה לשוויים בספריה של פלאזה סנטרס. בחברה מצפים להשלים את העסקה עד סוף אוקטובר, והיא אמורה להמשיך לנהל את הקניונים עד סוף 2017, כך שמחיר העסקה יושפע מיכולתה לשפר את ה-NOI בתקופה זו.

ההודעה פורסמה אמש לאחר תום המסחר בתל אביב, והאג"ח של פלאזה סנטרס  סדרות א' וב' - הגיבו הבוקר בעליית מחירים, של כ-4%, בעוד מניית החברה דווקא ירדה בכ-6%. אחר הצהריים, עם פרסום ההודעה השנייה, העלייה במחיר האג"ח התגברה, לכ-5.5%, והירידה במחיר המניה הצטמצמה ל-2% - כשהמחזורים במניה הם גם כך נמוכים מאוד.

לפי ההודעה הנוספת, היזם המקומי יפתח את הקרקע בצ'נאי ויישא בכל העלויות וההתחייבויות של הפיתוח והשיווק במקום. הפרויקט יכלול הקמה מלאה של פרויקט מגורים על 33% מהקרקע ופיתוח של התשתיות על פני 67% מהקרקע, לקראת מכירתה למפתח אחר שיקים במקום פרויקט מגורים.

לפי ההסכם, הפרויקט אמור להניב ל-Elbit Plaza India נתח של 73% מכלל ההכנסות מהחלק שבו יתבצע פיתוח תשתיות בלבד ונתח של 40% מההכנסות מהדירות בחלק של הפרויקט שבו תתבצע הבנייה בידי השותף ההודי. 

למרות עליית המחיר היום, האג"ח של פלאזה סנטרס נסחרות עדיין בתשואות גבוהות לפדיון של 15%-16%, שמבטאות חששות של המשקיעים בנוגע ליכולת החזר החוב של החברה.

עם זאת, התשואות בשתי הסדרות, שצמודות למדד המחירים לצרכן, ירדו מאוד מתחילת השנה. בינואר נסחרו שתי הסדרות בתשואות של 30%-29%, בעוד ב-2013, הן נסחרו בתשואות לפדיון של יותר מ-50%, שביטאו חשש ממשי מחדלות פירעון. הירידה בתשואות לוותה גם בהעלאת הדירוג של מעלות לאג"ח של החברה - מ-D (חשש לחדלות פירעון) ל-BBB מינוס - שבוצעה בפברואר השנה.

גם מניית החברה, שנסחרת בתל אביב, בלונדון ובוורשה, רשמה עלייה בחודשים האחרונים - כ-150% מסוף מארס - לאחר מגמת ירידה מתמשכת, שבעקבותיה שווי השוק של החברה נמוך עדיין בכ-96% משוויה בעת ההנפקה בלונדון, בסוף 2006, שבוצעה לפי שווי של כחצי מיליארד ליש"ט.

העלייה במחירי האג"ח והמניות התרחשה על רקע צעדים שנוקטת החברה למימוש נכסים במזרח אירופה. באמצע מאי דיווחה החברה על מכירת קרקע בבלגרד שבסרביה תמורת 16 מיליון יורו, ולמחרת דיווחה על מכירת קניון בריגה, בירת לטביה. שבו היא החזיקה ב-50% דרך חברה בת, בתמורה כוללת של 93 מיליון יורו.

בעלי המניות העיקריים של פלאזה סנטרס הם אלביט הדמיה (45%) וקרן DK פרטנרס (26%). אלה השתלטו עליה כחלק מהסדר החוב שנקבע ב-2014 באלביט הדמיה, שנשלטה עד אז על ידי מוטי זיסר.

שווי השוק של מניות פלאזה סנטרס, שנרשמו למסחר בתל אביב בסוף 2015, כחלק מהסדר החוב בחברה האם, הוא 83 מיליון שקל, ושווי השוק של האג"ח שלה מסתכם בכ-625 מיליון שקל. האג"ח של אלביט הדמיה, ששווי השוק שלהן הוא כ-500 מיליון שקל, נסחרות בתשואות לפדיון שבין 10%, לסדרה הקצרה, ל-19%, לסדרה הארוכה יותר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker