העליון דחה את הערעור, פישמן יצטרך לשלם מס של 200 מיליון שקל

אליעזר פישמן נכשל בניסיון לערער על שומת מס שנפסקה לו בגין רווחי הון 
שהיו לו ב–2006, שנה שבה ספג הפסד כבד מהימור כושל על הלירה הטורקית ■ רשות המסים צפויה להגיש בקשה לפשיטת רגל של פישמן, צעד שממנו
נמנעו עד כה הבנקים, שלהם הוא חייב כ-4 מיליארד שקל

שתפו בפייסבוק
אליעזר פישמן
אליעזר פישמן צילום: דודו בכר

 בית המשפט העליון דחה ביום חמישי את הערעור שהגישו אליעזר וטובה פישמן על תשלום המס שנקבע להם ל–2006. פישמן הגיש ערעור מס לבית המשפט המחוזי שבו ביקש לקזז הפסדי הון כנגד רווחי הון שהיו לו כתוצאה ממכירת מניות. לאחר שערעורו נדחה בסוף 2014 הוא פנה לבית המשפט העליון. תשלום המס שעליו לשלם כעת הוא בסך 196 מיליון שקל.

רשות המסים דרשה בשנה האחרונה מפישמן לשלם את החוב מאחר שהוא נמנע מלהפקיד ערובה בסך 25 מיליון שקל שנדרשה לצורך עיכוב הביצוע של החלטת המחוזי. בדצמבר 2015 הגישה הרשות בקשה להתראת פשיטת רגל של פישמן בשל החוב. כעת, לאחר פסיקת העליון, צפויה רשות המסים להגיש בקשה לפשיטת רגל נגד פישמן לבית המשפט. פישמן אינו משלם חובות לבנקים הישראליים זה כמה שנים בשל הירידה בשווי נכסיו, אך עד כה הם נמנעו מלהכריז עליו פושט רגל ומנסים לממש חלק מנכסיו.

המחלוקת בין פישמן ורשות המסים נוצרה לאחר שחברות פרטיות מקבוצת פישמן נדרשו לפרוע חוב לבנקים מזרחי טפחות ודיסקונט, ועל רקע ההפסדים בעסקות מט"ח. באותה שנה (2006) סבלו פישמן וחברות שבשליטתו מהפסדים גדולים ׁׁ(שנאמדים בכ–400 מיליון דולר; א"נ) עקב הימור כושל על הלירה הטורקית. כדי לכסות על הפסדים אלה — ולהחזיר חובות — מכר פישמן מניות של חברות אחרות שמהן נוצרו לו רווחי הון. מרווח הון זה הוא ביקש לקזז הפסדים שנוצרו לו במהלך מחיקת החובות לשני הבנקים. עם פירעון החובות לבנקים, נהפך פישמן לנושה של החברות החייבות בגובה הסכום שפרע עבור כל אחת מהן. השאלה במקרה הזה היתה אם ב–2006 ניתן היה לראות בחובות אלה כ"חובות אבודים" הניתנים לקיזוז מרווחי ההון שנותרו לו. פישמן טען כי התשובה על כך חיובית, והביא חוות דעת מטעם רואה החשבון אלי אל־על, שלפיה קבוצת פישמן לא היתה יכולה באותה שנה לפרוע את חובותיה הפנימיים לבעלי מניותיה.

מנגד טענה רשות המסים כי מדובר בחברות שהיו ונשארו פעילות אחרי 2006; בתקופה הרלוונטית היו בבעלותן נכסים; לא הוצמדה להן הערת עסק חי; לא נטען לגבי מי מהן כי היא צפויה להתרסק או לחדול מפעילות בעתיד הקרוב; פישמן לא פעל לחיסולן — והדבר מלמד שהוא סבר שהמשך פעילותן יאפשר את החזר החובות.

.
.

השופט מגן אלטוביה התייחס לכל אחת מהחברות שנותרו חייבות לפישמן, וקבע כי לא ניתן היה לפרש את החובות כתוצאה ממימוש הערבות של פישמן כחוב אבוד — וממילא אין לקזזו כנגד רווחי ההון שצמחו לו באותה שנה. הוא דחה את הערעור, וחייב את פישמן לשלם הוצאות משפט בסך 80 אלף שקל.

בשבוע שעבר קבע בית המשפט העליון כי לא קמה לו עילה להתערב בפסיקה של המחוזי. "אנו מאמצים את מכלול הממצאים העובדתיים והמשפטיים שנקבעו בפסק דינו של בית המשפט המחוזי ואת המסקנה שקבע על יסודם", נקבע על ידי השופטים אסתר חיות, עוזי פוגלמן ומני מזוז. פישמן חויב בהוצאות נוספות של 30 אלף שקל. את פישמן רשתות וטובה ואליעזר פישמן ייצגו בערעור לעליון עורכי הדין דורון לוי, יוסי בן לולו ושלום גולדבלט. את רשות המסים ייצג עו"ד עמנואל לינדר.

לחברות הפרטיות של פישמן נשארו עדיין חובות של יותר מ–4 מיליארד שקל לבנקים. לפועלים ולאומי הוא חייב כ–1.8 מיליארד שקל, כל אחד. על חלק לא מבוטל מהסכומים האלה פישמן העניק ערבות אישית. במארס האחרון, לאחר תהליך שנמשך יותר משנה, איבד פישמן את השליטה באחד הנכסים המרכזיים שלו, חברת הנדל"ן כלכלית ירושלים שכ–40% ממנה היו משועבדים ללאומי. כלכלית נחשבת לחברה בלי גרעין שליטה, כשבעלי המניות הגדולים והדומיננטיים בה הם סאמיט של זוהר לוי ודוד פורר, הבעלים של חברת תרופות נאופרם. לאומי, שמכר את מניותיו בחברה, קיבל תמורתן 200 מיליון שקל.

לאומי סיכם באחרונה עם פישמן כי יפעל יחד איתו למכירת נכסים פרטיים נוספים, בעיקר נדל"ן בישראל, שמשועבדים לבנק. שווי הנכסים מוערך בכמה מאות מיליוני שקלים. לאומי אינו מתכוון לממש את השעבוד על מניות השליטה בעיתון הכלכלי "גלובס" שבו שותפה גם אלונה בר און. מלבד לאומי, שמנוהל על ידי רקפת רוסק עמינח, הבנקים האחרים שלהם חייב פישמן כסף אינם עושים כמעט דבר. בנק הפועלים מחזיק בערבות אישית של פישמן, שעבוד על כ–34% מידיעות אחרונות, על 70% מחברת הדלק והקמעונות טן ועל נכסים נוספים. הבנק לא ביצע עד כה שום צעד משפטי כדי לממש את הערבויות או השעבודים האלה. גם דיסקונט, מזרחי טפחות ואגוד שלהם פישמן חייב כמה מאות מיליוני שקלים לא נוקטים בצעדים נגדו לגביית החוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker