נייר חזק: המניה שזינקה ב-200% תוך שנה - בלי שאף אחד שם לב

הכירו את אחת מבין עשרות החברות מהשורה השלישית בבורסה ■ העלייה החדה במניה שנבעה, בין השאר, מצמיחה עקבית במכירות ומשיפור ברווחיות, הביאה את שווי החברה לשיא של 250 מיליון שקל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל שניבצילום: שניב תעשיות נייר בע"מ
ערן אזרן

שניב, יצרנית הנייר הקטנה מאופקים, היא אחת מבין עשרות החברות מהשורה השלישית בבורסה, שבדרך כלל אינן מרכזות תשומת לב מיוחדת. בשנה האחרונה רשמה מניית החברה זינוק מטאורי של 200%, לעומת עלייה של 12% במדד יתר 50 ותשואה שלילית של 13% במדד ת"א 100. העלייה החדה שנבעה, בין השאר, מצמיחה עקבית במכירות ומשיפור ברווחיות, הביאה את שווי החברה לשיא של 250 מיליון שקל.

העליות במניה, שנרשמו במחזורים נמוכים יחסית, אותתו לבעלת השליטה, משפחת ברנט מבני ברק המחזיקה, בין השאר, בחברה לסחר ביהלומים ובנדל"ן, כי העת הנוכחית מתאימה לגיוס הון. אתמול ביצעה החברה מכרז מוסדי להנפקת מניות בסכום של 60 מיליון שקל, המשולבת בהצעת מכר למניות החברה שבהן מחזיקה קרן המנוף בראשית (14.8%). ההון שיגויס אמור לסייע לחברה להגדיל את הסחירות במניה ולהגדיל את הונה במטרה להמשיך ולהתרחב בשנים הבאות.

שניב הציעה למשקיעים מניה במחיר מינימום של 4.95 שקלים, המגלם דיסקאונט של 26% ביחס למחיר השוק ערב ההצעה, לא כולל עמלת התחייבות מוקדמת ("הנחה" של 2.5% לגופים מוסדיים). אתמול נרשמו בהנפקה ביקושים של כ-100 מיליון שקל, ולפי הערכות, המחיר יגיע ל-5.20-5.10 שקלים למניה. שניב מתכוונת להפנות שני־שלישיים מתמורת הגיוס להנפקת מניות חדשות - כלומר, כסף שיגיע לקופת החברה, ושליש מהתמורה ישמש לרכישת המניות מקרן בראשית.

קרן בראשית הוקמה ב-2009 כחלק מיוזמת האוצר להקל על מחנק האשראי. ב-2010 השקיעה הקרן בשניב 15 מיליון שקל תמורת 13.7% מהמניות, לפי מחיר של 2.7 שקלים למניה. נוסף על כך, העמידה הקרן לשניב הלוואה של 20 מיליון שקל בריבית שנתית של 7.5% וקיבלה אופציות שהגדילו את חלקה בחברה מאוחר יותר ל-14.8%. כעת, בראשית מממשת את מניותיה במחיר כפול ביחס להשקעה, המגלם תשואה שנתית של כ-13% (כולל תשלומי דיווידנד).

שניב החליטה לבצע הנפקת מניות ולא הנפקת אג"ח, בין השאר, כדי לחזק את ההון העצמי, שהסתכם בסוף מארס 2016 בכ-90 מיליון שקל בלבד. לפי מקורב להנפקה, חיזוק ההון יסייע לחברה להעלות את דירוג האשראי הנמצא כיום ברמה של Baa1 הנחשבת בינונית - שתי דרגות מעל דירוג ספקולטיבי - ובעתיד לגייס אג"ח.

מניית שניב

לחברה יש סדרת אג"ח סחירה אחת, שיתרתה מסתכמת בכ-37 מיליון שקל. הסדרה, שתגיע לפדיון מלא ב-2018, נסחרת בתשואה ברוטו של 1.8%. את ההנפקה של שניב מובילות לאומי פרטנרס ומנורה חיתום. בעקבות ההנפקה, איבדה אתמול מניית שניב 9% והיא נסחרת במחיר של 5.82 שקלים.

שניב הוקמה בסוף שנות ה-80 ונסחרת בבורסת תל אביב החל מ-1995. החברה, המעסיקה כ-280 עובדים, מייצרת מוצרי נייר לצריכה ביתית (נייר טישו, נייר קרפ ונייר מגבת) ומוצרי נייר לשוק הקמעוני ולשוק המוסדי תחת המותגים Lovely, טאצ', עדן ושאפו, וכמו כן עבור מותגים פרטיים של הרשתות שופרסל, רמי לוי וסופרפארם. בעלי המניות בחברה הם משפחת ברנט (59.1%), שלום לקס, ממייסדי החברה (11%), קרן בראשית (14.8%) והציבור (15.1%). החברה היא יצרנית הנייר הביתי השנייה בגודלה בישראל - המתחרות העיקריות שלה הן נייר חדרה וסנו.

בחמש השנים האחרונות עלתה שניב על מסלול צמיחה, ומנייתה זינקה ב-260%. סך מכירות החברה גדל מ-160 מיליון שקל ב-2011 לכ-220 מיליון שקל ב-2015 - עלייה של כ-40%. הגידול משקף צמיחה שנתית של 7.5%. באותן השנים הצליחה החברה לעבור מהפסד של 2.7 מיליון שקל לרווח של 2.3 מיליון שקל ב-2013 ולרווח נקי של 12 מיליון שקל ב-2015. ברבעון הראשון של 2016 הרוויחה החברה כ-4.2 מיליון שקל, המשקף רווח שנתי משוער של כ–17 מיליון שקל. גם הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) הסתכם ב-2015 בכ-29 מיליון שקל, לעומת 12 מיליון שקל בלבד ב-2010.

הסיבה העיקרית לצמיחתה המהירה של שניב קשורה, כנראה, לשינויים בהרגלי הצריכה הפרטית. בשנים האחרונות, כחלק מהמחאה החברתית והגברת המודעות הצרכנית, יותר צרכנים מעדיפים מוצרי מותג פרטי (Private Label) של רשתות השיווק, שהוא זול יותר לעומת מוצרים ממותגים. על רקע זה, קיבלה הנהלת שניב בשנים האחרונות החלטה אסטרטגית לא להתמקד עוד בייצור נייר כחומר גלם, אלא לעבור לייצור מוצרים מוגמרים, כמו נייר טואלט ומגבות נייר. הייצור מתבצע עבור מותגים שבבעלות החברה או מותגים פרטיים שבבעלות רשתות קמעוניות גדולות. עם המותגים ששניב מייצרת עבורם נמנים שופרסל, מגה, המותג, Life (סופר פארם), יש ורמי לוי.

ואכן, בשנים 2015-2005 גדלו מכירות החברה בתחום המוצרים המוגמרים מ-4 מיליון שקל ל-185 מיליון שקל, בעוד מכירות הנייר הגולמי ירדו בהתאמה. ב-2016 חנכה החברה קו ייצור חדש בעלות של 18 מיליון שקל, אף הוא לייצור מוצרים מוגמרים, ובהם המותג הפרטי. הקו החדש הגדיל את כושר הייצור של החברה בכ-10,000 טונה נייר בשנה, וכיום שניב היא החברה המובילה בישראל בתחום מוצרי הנייר המוגמרים למותג הפרטי.

גורם חשוב נוסף שתמך בשיפור הרווחיות של שניב קשור למעבר לשימוש בגז טבעי ממאגר תמר, שאליו חובר המפעל ב-2013. המעבר לגז איפשר להוזיל את עלויות הייצור ולהתחרות טוב יותר בחברות מקבילות בישראל ובעולם. יתרה מזו, בדצמבר 2015 החלה שניב בייצור עצמי של חשמל באמצעות תחנת כוח פרטית שהקימה בשטח המפעל בהשקעה של 23 מיליון שקל. תחנת הכוח העצמאית מאפשרת לשניב לייצר את מרבית צורכי החשמל, צעד שהביא לחיסכון משמעותי נוסף בעלויות האנרגיה.

בשנים 2016-2013 חילקה שניב דיווידנדים בסכום כולל של כ-17.5 מיליון שקל. בשנים הבאות מקווים בחברה להמשיך ולשמור על קצב צמיחה גבוה באמצעות הרחבת סל המוצרים המוגמרים ולהפוך את החברה לשחקנית משמעותית בתחום ה-"Near-Food" - שיווק חיתולים, חומרי ניקוי, מוצרי היגיינה וטיפוח הבית. לשם כך, חתמה החברה ביוני על הסכם שיתוף פעולה עם חברה בינלאומית גדולה שעשוי, לדברי החברה, "להביא לעלייה מהותית במחזור המכירות בשנים הקרובות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker