ועדת שטרום מקפיצה את כאל ודיסקונט למגרש של הגדולים

כאל סיימה את 2015 עם רווח נקי של כ-149 מיליון שקל ותרמה כ-15% לרווח של דיסקונט - וצפויה לגדול כתוצאה מיישום המלצות שטרום

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ההמלצה של ועדת שטרום לא להפריד את חברת כרטיסי האשראי כאל מהבנקים דיסקונט (72.8%) והבינלאומי (27.2%) עשויה להיות קרש ההצלה והמקפצה של דיסקונט למגרש של הגדולים. כאל, שמנוהלת על ידי דורון ספיר, סיימה את 2015 עם רווח נקי של כ–149 מיליון שקל ותרמה כ–15% לרווח של דיסקונט — וצפויה לגדול כתוצאה מיישום המלצות שטרום.

בכאל מודעים לכך ונערכים במלוא המרץ לשינויים הצפויים בענף. הנהלת כאל מגבשת בימים אלה תוכנית אסטרטגית חדשה, שבעזרתה הם מקווים להאיץ את התנופה העסקית שבה נמצאת החברה. מה שצפוי להגדיל מהותית את נתח השוק של כאל — שהיה כ–25.5% בסוף 2015, לעומת כ–26% של לאומי קארד) — הוא המגבלות שיוטלו על הפועלים ולאומי בשיווק כרטיסי האשראי של החברות שכיום בשליטתן.

דרור שטרום
דרור שטרוםצילום: עופר וקנין

שנה לאחר שהמסקנות הסופיות ייושמו בפועל, לבנקים הגדולים יהיה אסור לעבוד רק עם חברת כרטיסי אשראי אחת, כפי שהם עושים כיום, והם יהיו מחויבים להציע ללקוחותיהם את הכרטיסים של שלוש החברות. בתוך שנתיים מיישום ההמלצות נתח השוק של הפועלים ולאומי מול כל אחת מחברות כרטיסי האשראי יוגבל ל–50%, ואם יהיו בשוק יותר משלוש חברות כרטיסי אשראי — השיעור המותר יירד ל–40%.

כאל, לעומתן, תמשיך לשמור על מעמדה ועל נתח השוק שלה בדיסקונט, כשייפתח בפניה השוק של הפועלים ולאומי. יתרה מזאת, משום שכאל תישאר בבעלות דיסקונט היא תוכל לגייס הון זול יותר מבנק האם לצורך מתן הלוואות (להבדיל מישראכרט ולאומי קארד), מה שאולי יאפשר לה להציע ללקוחותיה ריביות נמוכות יותר ולהגדיל את נתח השוק שלה.

השבחת שוויה של כאל צפויה גם בגלל מגבלות נסופות שוועדת שטרום ממליצה להטיל על הפועלים ולאומי. בין השאר, יותר לשני הבנקים הגדולים להציע ללקוחותיהם כרטיסי אשראי רק 45 יום לפני שהכרטיס הקודם שלהם יפוג, והם יצטרכו להקטין בכ–50% את מסגרות האשראי ללקוחות חברות כרטיסי אשראי שלהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker