טבע ומיילן מתמודדות על דריסת רגל של 14 מיליארד דולר בשוק בברזיל

קריסת הריאל הברזילי והמיתון החמור במדינה מספקות לחברות הזדמנות לדריסת רגל משמעותית יותר בשוק הגנרי במדינה

יורם גביזון

קריסת הריאל הברזילי והמיתון החמור במדינה מספקות לחברת טבע ולחברת מיילן הזדמנות לדריסת רגל משמעותית יותר בשוק הגנרי במדינה.

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה שטבע ומיילן מתמודדת על רכישת המיזם המשותף Teuto-Pfizer, שהועמד למכירה בעקבות חוסר הסכמות בין השותפים למיזם, וייתכן שגם כוונתה של פייזר, שמחזיקה ב-40% ממניות המיזם לצד משפחת Melo הברזילאית, לצאת מהשוק הגנרי.

מלבד טבע ומיילן מתמודדות על רכישת המיזם המשותף גם חברת Sun Pharma ההודית ו-3 קרנות השקעה פרטיות. על פי הערכות, פייזר ומשפחת מלו סיכמו בסוף אפריל 2016 על מכירת המיזם המשותף ושכרו את שירותיו של בנק ההשקעות גולדמן סאקס וקבוצת Grupo BTG לנהל את המכרז. השוק הגנרי בברזיל צמח ב-10% ב-2015 לרמה של 46 מיליארד ריאל ( 14 מיליארד דולר)  לאחר צמיחה של 15% ב-2014. עם זאת, השוק הגנרי בברזיל נפגע מהשפל הכלכלי במדינה והפיחות החד בריאל תדלק את מחירי חומרי הגלם ושחק את הרווחיות.

פייזר רכשה את אחזקתה  (40%) ב-Teuto באוקטובר 2010 תמורת 240 מיליון דולר, כלומר לפי שווי חברה של 600 מיליון דולר, וקיבלה אופציה לרכישת יתרת ממניותיה של החברה מידי משפחת מלו לפי מכפיל של 14 על הרווח התפעולי התזרימי (Ebitda).

טיאוטו הייתה החברה השמינית בגודלה בשוק הברזילי בעת שנרכשה, עם מכירות של 170 מיליון דולר בשנה. טבע מחזיקה בנוכחות זעירה בשוק הגנרי הברזילאי, בעיקר משום שהעריכה שרמת המחירים שדורשים בעלי החברות הגנריות בברזיל אינה סבירה ומשום שסירבה להיות מעורבת בחברות שבהן שרר ממשל תאגידי ירוד.

טבע החמיצה בעבר גם את העסקה שבמסגרתה רכשה חברת סנופי באפריל 2009 את הבעלות המלאה בחברת Medley, החברה הגנרית הגדולה בברזיל עם נתח שוק של 5.7% ומחזור מכירות של 153 מיליון יורו לשנה תמורת 500 מיליון דולר במזומן וחוב של 170 מיליון יורו שלקחה על עצמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker