הממונה לשוק ההון לבית המשפט: "אי.די.בי פיתוח מטרפדת את פעולות הנאמן על ידי איום"

הקרב על מכירת מניות כלל ביטוח לפי המתווה שנקבע על ידי הממונה על שוק ההון, דורית סלינגר, מעלה הילוך ■ בא כוחה של סלינגר: "יש לבוא בחשבון עם אי.די.בי פיתוח"

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דורית סלינגרצילום: תומר אפלבאום
שלי אפלברג

"אי.די.בי פיתוח מנסה לטרפד את פעולות הנאמן על ידי איום בלתי מתפשר כנגדו, בטענות של הפרות חובות זהירות ואמונים מצידו, היה ויבצע את מטרת הנאמנות" - כך אמר היום (ג') עו"ד ליאב וינבאום מפרקליטות מחוז תל אביב, שמייצג את דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון הביטוח והחיסכון.

וינבאום מייצג את סלינגר בתיק אשר יקבע את עתיד מכירת מניות השליטה של אי.די.בי פיתוח בחברת הביטוח כלל. לדבריו, "יש לבוא בחשבון עם אי.די.בי פיתוח ומי מטעמה על הכורח שהעמידו בפני הנאמן בעצם הגשת הבקשה, שכן אלמלא האיום חסר תום הלב מצד הנ"ל, לא היה נדרש הנאמן להגיש בקשה זו לבית המשפט".

משה טריצילום: תומר אפלבאום

הדברים הנוקשים של וינבאום נאמרו על רקע פנייתו הדחופה לבית המשפט של משה טרי, נאמן של אי.די.בי פיתוח על אחזקותיה במניות כלל ביטוח, שביקש כי ינתנו לו הוראות שיקבעו את גורל המתווה של הממונה על שוק ההון. 

סלינגר דרשה מאי.די.בי פיתוח למכור 5% ממניות השליטה שלה בכלל, כל רבעון, לאור העובדה שהחברה לא מצאה קונה ראוי לחברה מאז 2012. ואולם, טרי קיבל איומים בתביעה מצד אי.די.בי כי אם יבצע את המכירה יגרום לנזקים, אותם הוא יאלץ לכסות מכיסו. טרי פנה לבית המשפט על מנת שיכריע עבורו בשאלה, אם הוא אמור להישמע להוראות כתב הנאמנות ולמכור את המניות בבורסה, או שמא עליו להישמע לאיומי אי.די.בי ולא למכור את מניות החברה. 

וינבאום הסביר לבית המשפט כי אי.די.בי נמנעת מלתקוף את מתווה המכירה של הממונה בבג"ץ, ובמקום זאת מבצעת "מעשה פחדני ומנסה להטיל פחד בליבו של הנאמן, לבל יבצע את מטרת הנאמנות, מטרה שהיא אינה מעוניינת בה - ואשר למרות זאת היא נמנעת מלפעול ישירות כנגדה". וינבאום הדגיש כי "מתווה הממונה על השינויים שארכו בו לאורך התקופה, אינו הסכמה חוזית רגילה במסגרת שני גופים המתנהלים עסקית".

אדוארדו אלשטייןצילום: מוטי מילרוד

לגבי טענות בעלי המניות באי.די.בי על כך שהמתווה גורם להם לנזק כלכלי, וינבאום כתב כי המתווה "היה ידוע לכולי עלמא". לדבריו, אי.די.בי פועלת בחוסר תום לב כאשר היא מנסה לעכב את המכירה ואת יישום המתווה. עוד הלין וינבאום על כך כי בניגוד לאמור במתווה "אי.די.בי פיתוח ובעלי השליטה בה מנסים להשפיע על התנהלות של כלל החזקות, למרות שאין בידם היתר שליטה בה".

וינבאום הדגיש כי המתווה הוא מכוח סמכותה של הממונה להפעיל סמכות ללא כל דיאלוג עם הגורם המפוקח והמחזיקים בו, וללא כל התחשבות בהשלכות של הפעלת סמכות זו. לדבריו, לאורך כל הדרך הממונה מנסה לאזן בין חובתה על פי דין - לדאוג לחוסכים ולמבוטחים בקבוצת כלל - לבין איטנרסים אחרים, לרבות אינטרסים כלכליים של צדדים המעוניינים בקבוצת גופי כלל.

לדברי וינבאום, המתווה נוצר בשביל לאפשר לקבוצת אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה לרכוש את השליטה באי.די.בי, על מנת "שהממונה לא תראה בהחזקה באמצעי השליטה על ידי אלשטיין ובן משה כהחזקה הנוגדת את הוראות הדין".

 אי.די.בי מסרה בתגובה: "פנייתו של טרי לביהמש חושפת הלכה למעשה את החשש של כלל הנוגעים במתווה סלינגר. מדובר במהלך ניסיוני, חסר תקדים ובעל פגיעה היקפית בבעלי החברה, משקיעים ומחזיקי האג"ח. טרי, בצדק, מסרב לקחת אחריות על מהלך שהוא ניסוי שדה במהותו. אנו שמחים על ההזדמנות בה בית המשפט ידון בכלל ההיבטים הכרוכים בסוגיה ולמעשה יקיים לראשונה דיון ציבורי פתוח וחשוף לכלל בעלי העניין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker