התשואה על האג"ח צנחה ל-1.5% בלבד - והאחים נאוי ממהרים לגייס כ-200 מיליון שקל

נאוי מתכוונת להנפיק סדרת אג"ח חדשה במתכונת הדומה להנפקת מק"מ (מלווה קצר מועד) ■ במטרה להפחית למינימום את עלויות הריבית, האג"ח יונפקו למח"מ קצר מאוד של 1.15 שנים וייפרעו בתשלום אחד בלבד באוקטובר 2017

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ירידת התשואות בשוק האג"ח ממשיכה לדחוף חברות לבצע גיוסים, ובכללן חברות שמתבססות על פערים בין מרווחי ריבית ליצירת הכנסות. חברת המימון החוץ-בנקאי האחים נאוי, שבשליטת דורי ושאול נאוי, החליטה לצאת להנפקת אג"ח שנייה בשוק ההון, שבה תגייס כ-200 מיליון שקל.

נאוי, שגייסה לראשונה בשוק ההון לפני מספר חודשים בלבד, מתכוונת להנפיק סדרה אג"ח חדשה (ג') שאינה צמודה למדד המחירים לצרכן. ההנפקה תבוצע במתכונת הדומה להנפקת מק"מ (מלווה קצר מועד) על ידי בנק ישראל: האג"ח יונפקו למח"מ (משך חיים ממוצע) קצר מאוד של 1.15 שנים. כמו כן, האג"ח יונפקו בניכיון, כך שתשלום הריבית יגולם במלואו בעת פירעון הקרן, שייעשה בתשלום אחד באוקטובר 2017.

התמורה מהנפקת האג"ח - שמתוכננת לשבוע הבא - אמורה לשמש את נאוי להחלפת חוב קיים ולפעילותה השוטפת. לקראת ההנפקה, נאוי קיבלה אישור מחדש לדירוג ברמה של A מינוס מ-S&P מעלות. המשך הגיוס בשוק ההון עשוי לסייע לנאוי להמשיך ולגוון את מקורות האשראי, מה שעשוי לתרום בעתיד לשיפור דירוג החברה.

נאוי נעזרת בהנפקות אג"ח למימון פעילותה השוטפת - ניכיון צ'קים מסחריים ומתן הלוואות. החברה מעניקה הלוואות לטווח קצר יחסית, כך שההון שברשותה "מגולגל" בין מספר לקוחות כמה פעמים בשנה. פעילות החברה מבוססת על ניצול מרווחי ריבית, כלומר על הפער שבין הריבית שהיא גובה מלקוחותיה לבין הריביות שבהן היא מגייסת. ככל שהריביות בגיוסים (באג"ח או בהלוואות הבנקאיות) נמוכות יותר, כך הרווחיות של נאוי עשויה להשתפר – והתשואה על ההון עשויה לגדול.

שאול ודורי נאוי
שאול ודורי נאויצילום: אסף נאוי

בנאוי החליטו להנפיק סדרה חדשה ולא להרחיב את הסדרה הקיימת (ב'), במטרה לקצר את המח"מ למינימום. סדרה ב' תגיע לפדיון מלא בשנת 2019, בעוד שבנאוי העדיפו תאריך פדיון קרוב, שיפחית את תשלום הריבית. מאז ההנפקה בפברואר, איגרות החוב של נאוי נסחרו בעליות, והתשואה עליהן ירדה מרמה של 2.9% בסמוך להנפקה, לשפל של 1.5% בלבד כיום. ההערכות הן כי הסדרה החדשה תונפק בריבית של 1.1% בלבד, כך שהיא תהיה נמוכה מהריבית מהמערכת הבנקאית (1.4%-1.5%). את ההנפקה מובילה אקסלנס חיתום.

נאוי, שמנייתה עלתה ב-67% בשלוש השנים האחרונות, היא חברת ניכיון הצ'קים הגדולה בבורסה, וזאת לצדן של המתחרות פנינסולה, אופל באלאנס, SR אקורד ו-PLT. המודל העסקי של החברה - שנסחרת לפי שווי של כחצי מיליארד שקל - מבוסס על פירעון מוקדם של צ'קים דחויים תמורת גזירת "קופון", וכן מתן הלוואות עבור כתיבת צ'קים עצמיים על ידי הלקוחות (65% מהיקף הפעילות).

תיק האשראי, נטו, של נאוי עמד נכון לסוף מארס 2016 על כ-1.24 מיליארד שקל. את מתן ההלוואות ממממנת נאוי באמצעות הונה העצמי, כ-290 מיליון שקל נכון לסוף מארס 2016, הלוואות בנקאיות, ניירות ערך מסחריים (נע"מים) ואג"ח סחירות. נאוי היתה הראשונה מבין חברות נכיון הצ'קים שהשלימה גיוס אג"ח בשוק ההון, בהיקף של כ-300 מיליון שקל. הגיוס בוצע בעקות תיקון חקיקה, שאיפשר לראשונה לחברות ניכיון צ'קים לגייס אג"ח, במטרה לשכלל התחרות על האשראי במשק.

מניית נאוי נסחרת כעת במחיר של 21 שקל - שיא של כשנתיים. מאז אמצע מאי זינקה המניה בכ-15% - כנראה על רקע התוצאות הכספיות החזקות שפורסמו לרבעון הראשון של 2016. החברה סיימה את הרבעון בצמיחה דו-ספרתית של 12.5% ברווח הנקי ל-16.4 מיליון שקל, ביחס לרווח של 15 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2015. במהלך הרבעון ההחברה המשיכה לשמור על שיעור הפרשות נמוך לחובות מסופקים, והעלתה את התשואה על תיק האשראי קרוב ל-10%. גם הכנסות המימון גדלו בכ-9.6% ל-28.5 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker