ממשלת זמביה השיגה מימון - וקבוצת אשטרום תקים פרויקט דיור בכ-200 מיליון דולר

הסכם המימון היווה תנאי מתלה להתחלת הפרויקט, שההסכם לגבי ביצועו נחתם באוקטובר 2015 ■ הפרויקט שייבנה יכלול יחידות דיור ומבני ציבור בשטח כולל של כ-122 אלף מ"ר

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

קבוצת התשתיות והנדל"ן אשטרום מרחיבה את פעילותה באפריקה. לאחר שורה של פרויקטים שביצעה בניגריה ובמדינות נוספות ביבשת הודיעה היום הקבוצה, שבשליטת המשפחות נוסבאום, גירון, משורר, רובין וליפשיץ, כי היא צפויה להתחיל בפרויקט בהיקף של כ-200 מיליון דולר בזמביה, וזאת לאחר שנחתם הסכם למימון הפרויקט בין ממשלת זמביה לבין מוסד מימון בינלאומי.

הסכם המימון היווה תנאי מתלה להתחלת הפרויקט, שההסכם לגבי ביצועו נחתם באוקטובר 2015. במסגרת ההסכם תקים קבוצת אשטרום, באמצעות החברה הבת, פרויקט שיכלול יחידות דיור ומבני ציבור בשטח כולל של כ-122 אלף מ"ר, וכן תבצע את כל עבודות התשתית התומכות בפרויקט. הקמת הפרויקט צפויה להסתיים בתוך כ-36 חודשים ממועד תחילתו.

יו"ר אשטרום, אברהם (רמי) נוסבאוםצילום: ישראל הדרי

זמביה, שאוכלוסיתה מונה כ-15 מיליון נפש, היא אחת מהמדינות העניות בעולם. התמ"ג לנפש במדינה עומד קצת מעל 4,200 דולר לנפש - מקום 175 בעולם. הכלכלה המקומית מבוססת בעיקר על מכרות של נחושת, שמהוות כמחצית מהיקף היצוא של המדינה. בדומה למדינות נוספות באפריקה, מי שהחלו להיות מעורבות בכלכלת זמביה הן חברות סיניות, שמעוניינות להגדיל את פעילותן ביבשת.

קבוצת אשטרום פעלה בשורה של מדינות באפריקה – כשהעיקרית שבהן היא ניגריה. אשטרום החלה לפעול בניגריה בשנת 1978, ומאז הקימה בתי מלון, מוסדות להשכלה גבוהה, מבני ציבור, גשרים, שכונות מגורים ועוד. כמו כן, פעלה אשטרום בעבר גם במדינות מאלי, גיניאה המשוונית ואחרות. היקף ההכנסות של אשטרום מפעילות באפריקה עמד ב-2015 על 64 מיליון שקל, בהשוואה ל-120 מיליון שקל ב-2014 ול-95 מיליון שקל ב-2013.

בניגוד לפעילות בישראל, פעילותה של אשטרום בחו"ל (בעיקר במדינות ניגריה וג'מייקה) במהלך 2015 סבלה מחולשה - בעיקר בשל ירידה בנפח הפעילות והתמשכות של פרויקטים. הכנסות המגזר נחתכו במחצית לכ-87 מיליון שקל. המגזר הסב לאשטרום הפסד של 17.5 מיליון שקל, בהשוואה לרווח של 13 מיליון שקל ב-2014. ברבעון הראשון של 2016 חלה התאוששות מסוימת בפעילות בחו"ל, אך הקבוצה עדיין סיימה בהפסד של 5 מיליון שקל.

אשטרום, שבה שותפה (18.9%) גם חברת אלייד, שבראשות פרופ' יצחק סוארי, הונפקה בבורסה ב-2014 לפי שווי של כמיליארד שקל – כנראה, בטווח העליון של התמחור. מי שרכש מניה בהנפקה והחזיק בה עד היום מופסד "על הנייר" בכ-17%, וזאת לאחר שהיה מופסד בכ-35% באמצע 2015. השיפור מאז השפל נתמך בין היתר בביצועים חזקים שהציגה אשטרום ב-2015, לאחר שהכנסותיה צמחו בכ-7.5% לכ-3.2 מיליארד שקל, והרווח הנקי הוכפל ל-133 מיליון שקל.

אשטרום שותפה בכמה פרויקטים של תשתיות מהגדולים בישראל, בהם כביש 531, נמל חיפה החדש, הרכבת הקלה בירושלים, מגדלי אלון ברחוב יגאל אלון בתל אביב ונמל התעופה החדש בערבה. באחרונה נכנסה הקבוצה לכמה פרויקטים משמעותיים נוספים, בהם: הסכם להקמת 320 יח"ד בפרויקט 'כרמי השרון' בכפר יונה; הקמת פרויקט הגדנ"ע בת"א להשכרה ארוכת טווח, בהיקף של כ-350 יח"ד; פרויקט להקמת מעונות הסטודנטים באוניברסיטת בן- גוריון; הקמת מתחם בתי המשפט בבת- ים ועוד.

הכנסות קבוצת אשטרום ברבעון הראשון של 2016 עלו בכ-5.6% לכ-774.6 מיליון שקל, בהשוואה לכ-733.3 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. עיקר הגידול בהכנסות נבע ממגזר הקבלנות בניה ותשתית בישראל. ברבעון הראשון הרוויחה החברה 18 מיליון שקל, ירידה של כ-20% ביחס לרבעון המקביל ב-2015. צבר העבודות של הקבוצה, נכון למועד פירסום הדו"חות לרבעון הראשון, עמד על כ-5.8 מיליארד שקל, מתוכו כ-5.5 מיליארד שקל מיועדים לביצוע בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker