בלי לדווח לבורסה

בנק ירושלים מסתיר סכסוך קשה בהנהלה

המשנה וממלא מקום המנכ"ל בבנק ירושלים, ישראל בוקר, לא הגיע לעבודה בשבוע שעבר והגישה שלו למחשבי הבנק נחסמה - בעקבות סכסוך עם מנכ"ל הבנק, גיל טופז ■ בנק ישראל קיבל עדכון על הפרשה, אך סירב להגיב לדברים ■ בבנק ירושלים סירבו להגיב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סניף של בנק ירושלים
סניף של בנק ירושלים. ממשיכים לא לגבות עמלותצילום: גוגל סטריט ויו

בשקט ובלי לדווח לבורסה, בנק ירושלים הוציא לפני כשבועיים לחופשה כפויה את ישראל בוקר, המשנה וממלא מקום המנכ"ל ומנהל החטיבה הקמעונית. הרקע לכך הוא חילוקי דעות אישיים עם המנכ"ל, גיל טופז. בוקר לא הגיע בשבוע שעבר למשרדים, והגישה שלו למחשבי הבנק נחסמה.

בנק ירושלים, הנמצא בשליטת משפחת שובל (כ–86%), לא עידכן את המשקיעים במניית הבנק על הסכסוך בין המנכ"ל לסגנו. מקורות כלכליים מתחו ביקורת על כך שבנק ירושלים בחר להסתיר את הפרשה מעיני הבורסה והציבור.

ככל הידוע, טופז זוכה לגיבוי מדירקטוריון בנק ירושלים, בראשות היו"ר זאב נהרי. נהרי עידכן בהתפתחויות את הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל, בראשות חדוה בר. הדירקטוריון לא קיבל החלטה סופית לגבי סיום תפקידו של בוקר, עד לסיום הבירור בפרשה. עם זאת, מהלך זה עשוי לצאת לפועל כבר בתקופה הקרובה.

חדוה בר
חדוה ברצילום: אייל טואג

בוקר, לשעבר מנהל אזור חיפה בבנק הפועלים, מונה לתפקידו לאחר שהמשנה למנכ"ל וראש החטיבה הקמעונית הקודם, אשר בן־דוד, עזב את תפקידו בסוף 2012 על רקע הסתבכות כספית.

טופז, לשעבר סמנכ"ל ראש אגף לקוחות פרטיים בחברת כרטיסי האשראי כאל, מונה לתפקיד מנכ"ל בנק ירושלים על ידי הדירקטוריון לפני כשנה. הוא החליף בתפקיד את אורי פז.

מינויו של טופז לתפקיד המנכ"ל עורר התנגדות מצד בוקר, שגויס על ידי פז לתפקיד המשנה למנכ"ל הבנק ב–2013. על פי מקורבים לבנק, בוקר ראה עצמו כמועמד המתאים ביותר לתפקיד המנכ"ל לאחר פרישתו של פז.

הבנק מראה שיפור בשנים האחרונות

גיל טופז
גיל טופזצילום: 'סיוון פרג

בנק ירושלים הוא מהבנקים הקטנים ביותר במערכת הבנקאות הישראלית. הוא מתמחה במתן משכנתאות, אשראי צרכני, אשראי למגזר הנדל"ן ושירותי מסחר בניירות ערך.

הבנק נוסד ב–1963 והונפק בבורסה בתל אביב ב–1992. הוא נסחר לפי שווי שוק של 558.5 מיליון שקל - שווי המגלם לו מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של כ–0.7 בלבד. לבנק כ–600 עובדים ו–24 סניפים, המשרתים כ–200 אלף לקוחות. היקף המאזן של בנק ירושלים הסתכם נכון לסוף מארס בכ–13.8 מיליארד שקל, היקף פיקדונות הציבור בו הוא כ–10.8 מיליארד שקל ותיק האשראי לציבור נטו בבנק הוא כ–10 מיליארד שקל. הבנק מראה בשנים אחרונות שיפור בתוצאותיו.

בנק ירושלים סיים את הרבעון הראשון של 2016 עם רווח נקי של 22.4 מיליון שקל - עלייה של כ–26.5% לעומת הרבעון המקביל ב–2014. עיקר הגידול ברווח נובע ממימוש איגרות חוב זמינות למכירה, וכן מהכנסות ריבית נטו שקוזזו חלקית בשל גידול בהוצאות בגין הפסדי אשראי (לשעבר סעיף הפרשה לחובות מסופקים).

בתחילת השנה פרצו האקרים לאתר מידע בניירות ערך של הבנק. האתר הכיל מידע בלבד לגבי ניירות הערך, ללא אפשרות לביצוע פעולות, והורד מרשת האינטרנט ביוזמת הבנק. הבנק הטיל את האחריות על גורמים עוינים לישראל, ששייכים לארגון אנונימוס.

הבנק מחכה ליישום מסקנות ועדת שטרום

יו"ר בנק ירושלים זאב נהרי
יו"ר בנק ירושלים זאב נהריצילום: עופר וקנין

בבנק ירושלים מקווים כי מצבם של הבנקים הקטנים ישתפר עם יישום המלצות ועדת שטרום להגברת התחרות בשוק האשראי הצרכני.

באחרונה אמר טופז בכנס הרצליה כי "התחרותיות לא באה לידי ביטוי רק במחירים לצרכן, אלא גם בנגישות לאשראי. ריבוי השחקנים אמור להביא לפריצת דרך במובן הזה. התפישה שקובעת שאם יש המון בנקים אז לא נורא שחלקם ייפלו היא תפישה נכונה.

"בעקבות המשבר בארה"ב נסגרו מאות בנקים, אך איש לא שמע עליהם. על ליהמן ברדרס שמעו כי הוא זיעזע את המערכת בשל גודלו. תפישה זו מתחזקת במיוחד אם מכניסים את ביטוח הפיקדונות. ריבוי שחקנים קטנים עם מתן כלים אפקטיביים לתחרות יכול להועיל לצרכנים". 
טופז הוסיף כי "אם נלך בכיוון של הקלות לבנקים הקטנים באמצעות הפחתת יחס הלימות הון, נראה תוצאות מהירות לעומת לוחות הזמנים שנקבעו בוועדת שטרום".

בבנק ירושלים ובבנק ישראל סירבו להגיב לדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker