קבוצת עזריאלי צפויה לחתום היום על עסקת המכירה של סונול לדודי ויסמן

עם החתימה הסופית על ההסכם אמור ויסמן להעביר לעזריאלי כ-180 מיליון שקל, בניכוי 5 מיליון שקל שאמורה סונול לשלם לעובדיה בגין המכירה

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

אם לא יתרחשו הפתעות של הדקה ה–90, היום תיחתם סופית העסקה להעברת מלוא הבעלות בחברת סונול מקבוצת עזריאלי לידי קרן גז ונפט ישראל של דודי ויסמן. סונול, חברת הדלקים והקמעונות, צפויה להימכר בסכום של עד 364 מיליון שקל. זאת לאחר משא ומתן אינטנסיבי שהתקיים בימים האחרונים.

בשבועות האחרונים נשמעו חששות מפני ביטול העסקה, לאחר שנודע כי חברת האוטובוסים דן לא תהיה חלק מקבוצת ויסמן בעסקת הרכישה של סונול. בשלב זה יצרף ויסמן לעסקה את איש העסקים האמריקאי משה שטיינברג, ובהמשך עשוי לצרף משקיעים נוספים.

דודי ויסמןצילום: עופר וקנין

עם החתימה הסופית על ההסכם אמור ויסמן להעביר לעזריאלי כ–180 מיליון שקל, בניכוי 5 מיליון שקל שאמורה סונול לשלם לעובדיה בגין המכירה. נוסף על כך משכה עזריאלי מסונול, המייצרת רווח שנתי מייצג של כ–40 מיליון שקל, דיווידנדים בסך 52.5 מיליון שקל; 5 מיליון שקל נוספים ישולמו כנגד פירעון חובות מסופקים של סונול.

עזריאלי העניקה לרוכשים הלוואת מוכר של 97.5 מיליון שקל, שתובטח במלוא מניות סונול (100%) ושאמורה להיפרע בעוד כחמש שנים. מטעם עזריאלי מובילים את העסקה היו"ר דנה עזריאלי, המנכ"ל יובל ברונשטיין, סמנכ"לית כספים אירית סקלר־פילוסוף ועו"ד דיויד שפירא, שותף ביגאל ארנון ושות'. מצד ויסמן מובילים את העסקה בנו שניר ויסמן ועו"ד דוני טולדנו, שותף במשרד ארדינסט בן נתן.

העסקה לא כוללת את הקרקעות של סונול באזור פי גלילות, שאותן מכרה עזריאלי לקרן טריגו תמורת כ–130 מיליון שקל. לצורך העסקה מוערך שווייה של סונול, הנושאת על גבה חובות של כ–1 מיליארד שקל לבנקים (היקף החובות ירד עם הצניחה במחיר הנפט; מ"ר) בכ–490 מיליון שקל.

קבוצת עזריאלי מנסה למכור את סונול זה תקופה ארוכה, ובעבר ביקשה תמורתה סכומים גבוהים בהרבה — זאת כחלק מהחלטה אסטרטגית להתמקד בנדל"ן מניב. כך נמכרו רוב נכסי גרנית הכרמל החברה האם של סונול, בהיקף כולל של כ–1.6 מיליארד שקל (כולל סונול). לגרנית יש עדיין החזקות בחברת התשתיות ג'י.אי.אס ובחברת סופר גז, והן יימכרו בהמשך. לעזריאלי החזקה של 5% בבנק לאומי וכ–20% בלאומי קארד.

ויסמן ניסה כבר לפני יותר מעשר שנים למזג את דור אלון עם סונול, אבל המהלך זכה להתנגדות מצד רשות ההגבלים העסקיים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker