עסקת ענק: משפחת סגול מוכרת את כתר פלסטיק לפי שווי של 7 מיליארד ש'

הרוכשת - קרן ההשקעות BC Partners. העסקה בוצעה תמורת 1.4 מיליארד דולר ■ כתר הוקמה ב-1948 על ידי יוסף סגול בבית מלאכה קטן באיזור שוק הפשפשים ביפו ■ מוצר הדגל שהכניס את החברה לכל בית בישראל ולבתים רבים בעולם - כיסאות פלסטיק

משפחת סגול מוכרת את השליטה בחברת כתר פלסטיק (80%) לידי קרן השקעות ההשקעות BC Partners לפי שווי של כ-1.7 מיליארד דולר, כלומר תמורת כ-1.36 מיליארד דולר. משפחת סגול תישאר עם החזקה של 20%. בכך גברה BC Partners על קרן ההשקעות CVC ובנק ההשקעות גולדמן סאקס שחברו יחדיו לצורך העסקה.

מטעם כתר פלסטיק מנהל את הליך המכירה ד"ר יונתן קולודני, שניהל בעבר את חברת ייעוץ אסטרטגי-עסקי מקינזי ישראל וכן בנק רוטשילד. את בי.סי פרטנרס מייצג בעסקה משרד עוה"ד מיתר, ליקוורניק, גבע, לשם, טל ושות'. את CVC וגולדמן סאקס מייצגים בעסקה עוה"ד אלית אלקון משרד גורניצקי ושות' לצד עוה"ד פנחס רובין ואייל רז ומיכאל איילון.

צילום: מוטי מילרוד

BC Partners היא קרן השקעות בינלאומית שנוסדה בשנת 1986. היא משקיעה בעיקר בגופים גדולים באירופה ובצפון אמריקה. עד כה ביצעה הקרן כ-91 רכישות בהיקף מצטבר של כ-100 מיליארד יורו. היא פועלת מהמשרדים  בניו יורק, לונדון והמבורג. עם ההשקעות הבולטות שלה נמנות חברות כמו סיג'ייר המפעילה מסעדות באיטליה, סברה  - חברת ביטוח רכב בריטית, ומיגרוס - קמעונאית מזון.

על פי מקורות בשוק ההון, מכירות כתר פלסטיק הסתכמו ב-2015 בכ-700 מיליון דולר, והרווח שלה לפני מס וריבית (ebidta) היה כ-120 מיליון דולר. שווי חברות מסוג זה נאמד במכפיל של 7-8, כלומר, שווי כתר אמור להיות לפי זה 850-950 מליון דולר. עם זאת, המכירה בוצעה כאמור לפי שווי של 1.7 מיליארד דולר.

מזה כמה שנים מנסה סמי סגול (74) למכור את כתר פלסטיק. כתר מובילה במונחים עולמיים בתחום מוצרי פלסטיק לבית ולגן בשיטת עשה זאת בעצמך. לחברה 29 מפעלים בעולם, בכלל זה בישראל, אירופה וארה"ב. על פי הפרסום, החברות המוזכרות בידיעה סירבו להגיב.

כתר הוקמה ב-1948 על ידי אביו של סמי סגול, יוסף, ושותפים מבית מלאכה קטן באיזור שוק הפשפשים ביפו. ב-71' רכש יוסף את המפעל משותפיו, וזמן קצר לאחר מכן השתלב בו בנו, סמי, שסיים לימודי הנדסת כימיה בטכניון. סמי סגול הכניס לעסק קווי יצור מבוססי אוטומציה. מוצר הדגל של החברה היה כיסאות פלסטיק, וכבר בשנות השמונים למדה החברה את כוחה של תחרות מיבוא, כשנאלצה לחתוך מחירים בעשרות אחוזים כדי לא לאבד נתח שוק.

כתר התבססה בשנותיה הראשונות על חיקוי מוצרים שמצאה בתערוכות בינלאומיות. בתחילה סופר שסגול היה חוזר מתערוכות ובאמתחתו מוצרים ככל שיכול היה לשאת. לאחר מכן השתכללה השיטה, והמוצרים המיועדים להעתקה הועמסו על מכולות ששייטו לארץ.

אולם, לצמיחה באמצעות העתקה מגבלות משלה, וכתר החלה לנקוט לפני כ-20 שנה ברכישת חברות בינוניות מתחרות, בעיקר כאלה שנקלעו לקשיים. בין הרכישות הבולטות ניתן לציין את אליברט הצרפתית שנרכשה ב-2003 ואת חטיבת כלי הבית של ראברמייד האמריקאית, שנרכשה ב-2005.

צילום: איור: אסף בן ארוש

אף שהחברה צמחה למימדים בינלאומיים, הניהול בה נותר במתכונת משפחתית, דבר שהביא לכך שהחברה לא מיצתה את מלוא הפוטנציאל של פעילותה ברחבי הגלובוס. לדוגמה, עובדים לשעבר בחברה ציינו כי הניהול הרופף לא היה אחיד בכל מפעלי החברה - והפך לא פעם לנטל כשהתברר שמתבצעות עסקאות בחו"ל שאינן על פי התרבות הניהולית שסגול רצה להטמיע.

לפני כתשע שנים הוחלף המנכ"ל המיתולוגי של כתר, טל סנדר, ומונה ליו"ר. את מקומו תפס שמעון בארט, בכיר בכתר, אולם זה הוחלף לאחר שנתיים על ידי מישל בן וייס, לשעבר חבר הנהלה בקבוצת שטראוס. זה היה מינוי בכיר ראשון של עובד שלא צמח בחברה.

המשבר הכלכלי ב-2009 לא פסח על כתר, שספגה ירידות חדות של כ-30% בחלק ממדינות אירופה במכירותיה. על רקע זה יזם סגול פגישה של ראשי התעשיינים עם בכירי המגזר הציבורי, בהם הנגיד באותה תקופה, סטנלי פישר, ואמר אז ל-TheMarker כי "התעשיה הישראלית מאבדת במהירות את התחרותיות שלה בעולם, וצריך לדון כיצד עוצרים את זה. התעשיה הישראלית נפגעת מהמשבר הכלכלי ומהשינויים בשערי המטבעות. אנחנו מתמרנים בין גלים גבוהים מאוד, ובינתיים מצליחים לשמור על עצמנו, אולם אני סבור שזה הזמן לרכז את המוחות הטובים במשק, כדי לשמוע מה ניתן לעשות על מנת לשמר את התחרותיות הישראלית. הדיון לא נועד לבקש סיוע ממישהו, אלא לבחון את המצב לעמקו ואת ההיערכות הנכונה לעתיד".

מאז הצליח סגול להוביל את כתר לחוף מבטחים, תוך חזרה למכירות בהיקף של מאות רבות של מליוני דולרים.

ריהוט גן תוצרת כתר פלסטיקצילום: יח"צ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker