לידר שוקי הון: "הבנקים ימשיכו ליהנות מתחרות נמוכה באשראי לעסקים קטנים" - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לידר שוקי הון: "הבנקים ימשיכו ליהנות מתחרות נמוכה באשראי לעסקים קטנים"

אלון גלזר, אנליסט בנקים בלידר, כותב כי האשראי לעסקים קטנים הגיע ל-20% מתיקי האשראי של הבנקים - ותרם 30% מהרווח הכולל שלהם ■ התחרות עשויה להגיע מהמלצה של ועדת שטרום לאפשר לעסקים קטנים להעניק שעבוד שני על נכסים - שהבנקים אינם מאפשרים כיום

תגובות

"הגידול באשראי לעסקים קטנים, שבנק הפועלים הציב אותו כמטרה מרכזית, הוא המהיר במערכת הבנקאות, כשדיסקונט ולאומי מובילים מבחינת היקפי הפעילות ביחס לתיק האשראי" — כך כותב אלון גלזר, אנליסט בנקים וסמנכ"ל מחקר בלידר שוקי הון, בסקירה ללקוחות שהתמקדה בתרומת העסקים הקטנים לבנקים.

לצד הצמיחה בפעילות במגזר משקי הבית ובמגזר המשכנתאות, רשם מגזר העסקים הקטנים בשנים האחרונות גידול בהיקפי הפעילות ושיפור ברווחיות. הניתוח של לידר שוקי הון נעשה אחרי שבדו"חות הכספיים לרבעון הראשון של 2016 שונתה ההגדרה של עסקים קטנים, והיא מתייחסת כעת לעסקים קטנים וזעירים שמחזור פעילותם נמוך מ–50 מיליון שקל — להבדיל מרף עליון של 30 מיליון שקל בהגדרה הקודמת.

אלון גלזר, סמנכ"ל מחקר ואנליסט בנקים בלידר שוקי הון
עופר וקנין

"הסיווג החדש מצביע על ההיקפים הגדולים של אשראי לעסקים הקטנים, שמהווה כ–20% מהאשראי בישראל", מפרט גלזר. השיעורים הגבוהים ביותר, לדבריו, הם בבנק דיסקונט (כ–28%) ובבנק לאומי (כ–23%).

"אנחנו מעריכים כי הגידול באשראי לעסקים הקטנים והזעירים יימשך. אין לבנקים כמעט תחרות בתחום זה. קרנות לעסקים קטנים קמו באחרונה, אבל עדיין לא מדובר בתחרות משמעותית. בנוסף, הידע ומאגר הלקוחות נמצא בבעלות הבנקים. בעוד המוסדיים הם מתחרים אמיתיים לבנקים בתחום האשראי העסקי — בתחום זה אנחנו מעריכים שהבנקים ימשיכו ליהנות מתחרות נמוכה וכפועל יוצא גם מרווחיות נאה", הוא מסביר.

עם זאת, ייתכן שיחול מפנה בתחום האשראי לעסקים הקטנים כתוצאה מיישום המלצותיה של ועדת שטרום, אם אכן יאושרו. אחת ההמלצות של הוועדה מתייחסת לשינוי חקיקה בתחום השעבודים — כך שהבנקים לא יוכלו יותר למנוע מתן שעבוד שני על נכס שמשועבד להם בשעבוד ראשון. בכך עשויה להיסלל הדרך לגופי אשראי חוץ־בנקאי להעמיד אשראי לעסקים קטנים ובינוניים, באמצעות שעבוד שני על הנכסים של אותם עסקים — שלרוב משועבדים כבר לבנקים.

גלזר מסביר כי שינוי ההגדרה של עסקים קטנים בדו"חות הבנקים מקשה לערוך השוואה ארוכת שנים, אבל מראה כי ב–2014–2015 וגם ברבעון הראשון של 2016 מגזר זה תרם חלק לא מבוטל מהרווח הנקי של הבנקים. בלאומי, למשל, הרווח הנקי שהניב מגזר זה ברבעון הראשון הסתכם ב–158 מיליון שקל והיווה 34.4% מהרווח הנקי. בדיסקונט הרווח במגזר זה הסתכם ב–97 מיליון שקל, והיווה 54.2% מהרווח.

עוד כותב גלזר כי "אולי אחת הסיבות המרכזיות לרווחיות הגבוהה היא שיעור ההפרשות הנמוך להפסדי אשראי (ברבעון הראשון, בין מינוס 0.14% מתיק האשראי בדיסקונט ל–0.12% בהפועלים; מ"ר)". עם זאת, בלידר מסייגים: "ההנחה שלנו היא שסקטור זה (חרף הפיזור הרב) חשוף להפרשות גבוהות יותר, כשהמשק ייכנס לתקופות טובות פחות. להערכתנו, ההפרשות הנמוכות והתוצאות הטובות יגרמו ל שהבנקים יגדילו הפעילות בתחום".

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם