ההצעה המפתיעה של לב לבייב מקפיצה את מניית אפריקה ישראל

לבייב מוכן לרכוש את מניות אפי פיתוח לפי שווי 215 מיליון דולר ■ שוויה של אפי בבורסה בלונדון - 133.5 מיליון דולר

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8
שלי אפלברג
שלי אפלברג

מהלך מפתיע ללב לבייב בעיצומם של המגעים להסדר חוב: בעל השליטה באפריקה ישראל  הציע בסוף השבוע האחרון לרכוש את מניות אפי פיתוח - מאפריקה - לפי שווי של 215 מיליון דולר.

מניית אפריקה ישראל, שנמצאת בהליכי הסדר לחובות כוללים של 3.1 מיליארד שקל למחזיקי אגרות החוב, עולה ב-9% במסחר בת"א. מתחילת החודש עלתה המניה ב-14% ומתחילת השנה ירדה ב-35%.

לב לבייב בבית המשפט ב-2009
לב לבייב בבית המשפט ב-2009צילום: עופר וקנין

אפי פיתוח נסחרת בבורסה של לונדון לפי שווי של 133.5 מיליון דולר - כשאפריקה מחזיקה ב-65% ממניות החברה. הצדדים עדיין לא הגיעו להסכמות בשאלה האם יוקצו אופציות נוספות לבעלי האג"ח אם שווייה של אפי פיתוח יזנק בעתיד. חובותיה של אפריקה לבעלי איגרות החוב מסתכמים ב-3.1 מיליארד שקל.

דירקטוריון אפריקה ישראל התכנס אמש לדון בהצעה, שאמורה להתפרסם במהלך השבוע אם אכן יתקבל אישור. אם ההצעה תתקבל, חברת אפריקה תקבל במקום המניות שבידיה כ-550 מיליון שקל במזומן.

מחזיק באגרות החוב של החברה העריך כי "ההצעה לא תציל את אפריקה מהסדר עתידי". מחזיק אג"ח אחר של החברה ציין כי "האופציה של לבייב לרכוש את הנכסים תמיד היתה על השולחן, ואנחנו מקווים שהיא תיושם".

בינתיים מנסה חברת הבת להתמודד מול בנק VTB, שדרישותיו לתשלום חובות באופן מיידי, עקב ירידה חדה בשווי הנכסים, גרם לקריסה של המניה.

ב-1 באוגוסט תתכנס אסיפת בעלי המניות של חברת אפי פיתוח בשביל לאשר את עסקת החלפת הנכסים קניון אפימול, פרויקט אוזרקובסקיה 3 ומלון אקוואמארין, ששוויים בספרי החברה 877 מיליון דולר - תמורת מחיקת החוב  לבנק הרוסי VTB.

מדובר בחוב אשר צמח בגין שתי הלוואות שניתנו על ידי הבנק. האחת שיתרה הכוללת 427 מיליון דולר, הלוואה אשר נלקחה בשביל לממן את פרויקט הקניון הגרנדיוזי אפימול, והשנייה שיתרתה הינה 191 מיליון דולר למימון מתחם המשרדים אוזרקובסקיה 3.

המשבר ברוסיה גרם לבנק לחששות כי היעדר הכנסות מהנכסים, ונפילה בשווים מקיים חשש לבטוחה אשר ניתנה. לכן דרש להעמיד את החוב לפירעון מיידי כאשר המשא ומתן כעת הינו שהבנק ייקח את הנכסים בתמורה למחיקת החובות.

בעקבות העסקה אפי פיתוח מעריכה כי תרשום קיטון בהון של 253 מיליון דולר והפסד של 197 מיליון דולר. אפי פיתוח הבהירה כי היא מעוניינת להמשיך לפתח את הנדל"ן היוקרתי למסחר ולמגורים שבבעלותה ברוסיה. לחברה עומד מקבץ של נכסים משרדים ומלונות פעילים .כאשר פיתוח הפרויקטים ימומן מיתרו נזילות בקופת אפי פיתוח ומכירות עתידיות. אפי פיתוח הסבירה כי אם בעלי המניות לא יסכימו להסכם מול הבנק היא תיקלע לחדלות פירעון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker