המימוש המוצלח הראשון של אלשטיין עשוי להציל את אי.די.בי - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המימוש המוצלח הראשון של אלשטיין עשוי להציל את אי.די.בי

הפיצוי בסך 900 מיליון שקל שדסק"ש תקבל מכמצ'יינה, בגין מכירת 40% מאדמה, הקפיץ אתמול את מניית דסק"ש ב–22%, וישפר את כושר הפירעון שלה ושל אי.די.בי פיתוח ■ האופציות של המנכ"ל, שולם לפידות, בשווי של 23 מיליון שקל נכנסו לכסף

שנתיים וחצי לאחר שהשתלט על קבוצת אי.די.בי, מהקונצרנים הגדולים והמשפיעים במשק, אדוארדו אלשטיין עשוי להשלים בחודשים הקרובים את העסקה המשמעותית ביותר שלו 
באי.די.בי — עסקה שעשויה להציל את אי.די.בי מהידרדרות להסדר חוב מול בעלי האג"ח והבנקים, ולמנוע את פירוקה כפי שדורשים בעלי אג"ח מסדרה ט' של אי.די.בי פיתוח.

אדוארדו אלשטיין ויאנג שינגצ'יאנג

מדובר בעסקה שעליה דווח אתמול בבורסה, ובמסגרתה אמורה כמצ'יינה הסינית, המחזיקה כיום ב–60% מחברת אדמה (לשעבר מכתשים אגן) לרכוש מידי דיסקונט השקעות (דסק"ש — המוחזקת בכ–76.4% על ידי אי.די.בי פיתוח) 40% ממניות אדמה תמורת תשלום במזומן של 230 מיליון דולר (כ–900 מיליון שקל). במסגרתה גם תמחל כמצ'יינה לדסק"ש על הלוואה — בסכום של 1.172 מיליארד דולר.

בעקבות הדיווח על העסקה, שאמורה להיות מושלמת עד 20 בספטמבר, מניית דסק"ש קפצה אתמול ב–22.5% וריכזה מחזור מסחר גבוה של כ–32 מיליון שקל.

דסק"ש היא חברת אחזקות, שהנכסים העיקריים שלה הם חברת התקשורת סלקום (45%), קמעונית המזון שופרסל (45.3%), אופציה על 40% מחברת אדמה (לשעבר מכתשים אגן) שהיא היצרנית הגדולה בעולם של חומרי הדברה גנריים, חברת הנדל"ן נכסים ובנין (76.45%) וחברת אלרון (50%) המשקיעה בתחומי היי־טק והון סיכון.

נכסים נוספים של דסק"ש הם בית ההשקעות אפסילון, אחזקה בקרנות השקעה שונות, נדל"ן בחולון שנמכר לחברת גב ים ועוד.

קופת המזומנים תתמלא

מוטי מילרוד

לאחר הקפיצה של אתמול במנית דסק"ש, החברה נסחרת לפי שווי שוק של 1.1 מיליארד שקל. אם העסקה תושלם היא תרשום רווח של כ–690 מיליון שקל, וגידול בהון העצמי (המיוחס לבעלי המניות) של כ–900 מיליון שקל. העסקה תגדיל משמעותית את קופת המזומנים של דסק"ש, שתגיע ליותר מ–1.5 מיליארד שקל, ותאפשר לה לעמוד בהתחייבויותיה בשנים הקרובות — ללא קושי ובלא צורך במימושים משמעותיים אחרים.

בדיקה של מודל ה–NAV של דסק"ש (שווי נכסי נקי, המודד נכסים פחות ההתחייבויות) מראה עד כמה מצבה של דסק"ש משתפר בעקבות העסקה. ערב העסקה הנוכחית תומחרה האופציה של דסק"ש על אדמה בשווי שקרוב ל-0. כעת נוספו לנכסי החברה עוד 900 מיליון שקל. יחד עם שאר הנכסים שלה, מגיע שווי הנכסים של דסק"ש ל–6.1 מיליארד שקל.

לחברה יש חוב פיננסי של כ–4.3 מיליארד שקל (נכון לסוף מארס 2016) ומכאן שהשווי הנכסי הנקי שלה מוערך כעת בכ–1.8 מיליארד שקל. הפער בין שווי זה לשווי השוק של דסק"ש יכול לנבוע מהוצאות המטה של החברה, הוצאות ריבית על החוב וסיכון שהעסקה לא תצא לבסוף לפועל.

בעקבות הדיווח על העסקה והשיפור המהותי הצפוי בנזילותה, גם איגרות החוב של דסק"ש — בהיקף של יותר מ–3 מיליארד שקל — רשמו אתמול עליות שערים של עד 5%.

לאחר העליות, האג"ח הארוכות של דסק"ש מסדרה ו', בהיקף של כ–2.8 מיליארד שקל ובעלות מח"מ של כ–5 שנים, נסחרות כבר לפי תשואה לפדיון של 5.97% — שעשויה לאפשר לדסק"ש למחזר את חובה בריביות סבירות בחודשים הקרובים, כשייתכן שחברת הדירוג מעלות תעלה את דירוג האשראי הנוכחי של דסק"ש, שהוא BBB-.

מעבר לעסקת כמצ'יינה, הנזילות של דסק"ש צפויה להשתפר בעד 375 מיליון שקל. זאת, בהנחה שאופציות מסדרות 4, 5, 6 שדסק"ש הנפיקה בשנה שעברה אכן ימומשו למניות שלה. בינתיים האופציות נמצאות בתוך הכסף, שכן מחיר המימוש של סדרה 4 הוא 7.183 שקלים, לעומת מחיר של כ–11 שקל שלפיו נסחרת מניית דסק"ש והן ניתנות למימוש עד דצמבר 2016. סדרה 5 תפקע בדצמבר 2016 ומחיר המימוש שלה גבוה ב–9% מזה של סדרה 4 (7.82 שקלים למניה). סדרה 6 אמורה לפקוע עד דצמבר 2018 ומחיר המימוש שלה גבוה ב–9% מזה של סדרה 5.

מדובר בחדשות חיוביות גם עבור שולם לפידות, מנכ"ל אי.די.בי פיתוח ודסק"ש, שמוביל את המגעים מול כמצ'יינה. הוא קיבל לפני כמה חודשים אופציות הניתנות למימוש למניות דסק"ש (כ–5%) בשווי של 22.6 מיליון שקל — והאלה נמצאות בתוך הכסף.

במחירים הנוכחיים, למחזיקי שלוש הסדרות כדאי לממש כבר השנה. עם זאת, מימוש האופציות, בהיקף כה משמעותי, מותנה בכך שאי.די.בי פיתוח אכן תמשיך להתקיים כעסק חי. היא התחייבה לממש את האופציות בהתאם לאחזקתה בדסק"ש (76%) כלומר בעד 217 מיליון שקל.

למרות הגידול הניכר בקופת המזומנים והרווח הגבוה שדסק"ש תרשום, בשלב זה היא לא תוכל לחלק דיווידנדים לבעלי מניותיה — ובראשם החברה האם אי.די.בי פיתוח, הנושאת על גבה חוב פיננסי של כ–3 מיליארד שקל ומשוועת למזומנים. הסיבה: נכון לסוף מארס יתרת הרווחים הראויה לחלוקה כדיווידנדים לבעלי מניות דסק"ש היתה בגירעון של כמיליארד שקל. גירעון זה מבוסס על הרווחים המצטברים של דסק"ש בשמונה רבעונים, והוא צפוי להתאפס בשנה הבאה. כך, לפי ההערכות, דסק"ש עשויה לחזור לחלק דיווידנדים בראשונה מזה שנים לאחר פרסום תוצאותיה ל–2016.

האג"ח של אי.די.בי פיתוח, בהיקף של כ–2 מיליארד שקל, רשמו אתמול עליות שערים של עד 11%. את העלייה החדה ביותר רשמו אג"ח ט', שעלו ב–10.6%. הן נסחרות כעת לפי תשואה לפדיון של 10.8%. בעקבות ההתפתחויות בעסקת כמצ'יינה גברו הסיכויים שתידחה הדרישה של מחזיקי אג"ח ט' לפרק את החברה.

אי.די.בי פיתוח עידכנה כי אם עסקת כמצ'יינה תושלם, היא תרשום רווח של 380 מיליון שקל, וגידול של כ–700 מיליון שקל בהון העצמי (המיוחס לבעלי המניות), שהיה 361 מיליון שקל בסוף מארס.

אלשטיין אינו מחויב בשלב זה להזרמות נוספות, ואי.די.בי מנסה לממן את התשלום הקרוב ואת חלק מהתשלומים של 2017 באמצעות גיוס אג"ח ב–300 מיליון שקל שיהיה מגובה בשעבוד על נתח ממניות כלל ביטוח שבה מחזיקה אי.די.בי 55%.

בקרוב גם צפויה הכרעה משמעותית עבור אלשטיין לגבי המשך אחזקתה של אי.די.בי פיתוח בכלל ביטוח. זאת, בעקבות ההחלטה הצפויה של בית המשפט אם להורות לאי.די.בי למכור בשוק את המנה הראשונה של 5% מכלל ביטוח. הוראה כזו עלולה לגרום לאי.די.בי פיתוח ולנושיה הפסדים, שכן היא תקבע את המכירה בשווי הנוכחי הנמוך, כשבאי.די.בי פיתוח מעוניינים לקבל תקופת זמן מספקת כדי להשלים את המכירה לפי שווי גבוה יותר, כשבינתיים אלשטיין צפוי להמשיך להתמקד בהשבחת הנכסים שנותרו לו בדסק"ש.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#