האם עסקת כמצ'יינה-אדמה הפכה את פירוק אי.די.בי למיותר - ומה יעלה בגורל התביעה בדסק"ש?

עורך הדין שהגיש את התביעה הנגזרת נגד דסק"ש (דיסקונט השקעות), בה נדרש פיצוי מכמצ'יינה בעקבות עסקת סינג'נטה, טוען כי הדיווח על העסקה היום - במסגרתה רכשה כמצ'יינה מאי.די.בי 40% ממניות אדמה - עשוי לייתר את התביעה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

האם העסקה שהוכרזה הבוקר על רכישת מלוא האחזקות בחברת אדמה על ידי כמצ'יינה הסינית הופכת את הבקשה לפירוק אי.די.בי פיתוח - למיותרת? ומה יעלה בגורל התביעה הייצוגית שהוגשה נגד דיסקונט השקעות?

במאי האחרון הגיש עו"ד בנימין קריתי בשם יפית מייזל, שהחזיקה בשתי מניות של דסק"ש, בקשה לאישור תביעה נגזרת נגד דסק"ש ובעלת השליטה בה. בתביעה נטען כי רכישת סינג'נטה על ידי כמצ'יינה תפגע בשווייה של אדמה, אשר נרכשה ב-2.4 מיליארד דולר - כ-5.6% משווי רכישת סינג'נטה, שעומד על 43 מיליארד דולר.

אדוארדו אלשטיין
אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי צילום: עופר וקנין

סינג'נטה, יצרנית חומרי ההדברה הגדולה בעולם, נחשבת אחת המתחרות הבולטות של אדמה. לדברי התובעת,  רכישת סינג'נטה על ידי כמצ'יינה יוצרת ניגוד עניינים בין האינטרסים של דסק"ש ואדמה מצד אחד, ובין בעלי המניות של כמצ'יינה, במסגרתו עלולים בעלי המניות ומחזיקי איגרות החוב של דסק"ש להיפגע.

מייזל ביקשה מבית המשפט להצהיר כי ארבעה דירקטורים שמינתה CNAC מקבוצת כמצ'יינה - כולל יאנג שינגצ'יאנג, יו"ר אדמה ויו"ר כמצ'יינה - לדירקטוריון אדמה, נמצאים בניגוד עניינים; לצוות על ביטול מינויים; ולקבוע כי CNAC מנועה ממינוי דירקטורים למועצת המנהלים של אדמה עד להסדרה ומניעה של ניגודי העניינים. כמו כן, מייזל מבקשת להצהיר כי כמצ'יינה הפרה את ההסכמות עם אדמה וכור, בנוגע לסוגיית האי־תחרות בין השתיים, וכי עליה לפצות את דסק"ש, אדמה וכור על הנזקים שנגרמו וייגרמו להן עקב ההפרה.

בעקבות העסקה אשר דווחה היום על ידי אדמה, אמר היום עו"ד קריתי: "אין לנו את כל הפרטים לגבי העסקה, למעט מה שקראנו דרך אמצעי התקשורת. ברור שאם החברה תהפוך להיות חברה בבעלות מלאה של כמצ'יינה, לא יהיה יותר מקום לנהל תביעה נגזרת בשם בעלי המניות של דסק"ש. התביעה שהגשנו היתה לאישור תביעה נגזרת בשם דסק"ש, כך שברגע שיש הסכם לכאורה התביעה שלנו תתייתר.

"לאחר מכן מחזיקי איגרות החוב של אדמה יצטרכו לשקול מי מבחינתם יש לו עילה לפעול כנגד המהלך. להערכתי, החוב שלהם די מובטח כי מדובר בחברה סינית ענקית אשר יכולה לעשות עסקה לרכישת סינג'נטה ב-43 מיליארד דולר ולשלם 200 מיליון דולר על אדמה", אמר קריתי. לדבריו, "ברור כי התביעה שלנו היתה ההליך המאיץ להסכם ונתנו בכך שירות טוב לבעלי המניות".

העסקה החדשה, שתעביר את הבעלות המלאה באדמה לידי כמצ'יינה, מסלקת מכשול חשוב בפני השלמת עסקת כמצ'יינה-סינג'נטה - עסקת הרכישה הגדולה ביותר שביצעה חברה סינית עד כה.

עוד הליך משפטי שאמור להיות מושפע מהעסקה הוא בקשת הפירוק התלויה נגד בעלת השליטה בדסק"ש, אי.די.בי פיתוח, שהוגשה על ידי מחזיקי איגרות החוב מסדרה ט' של החברה - המחזיקים בחוב של 1.2 מיליארד שקל. ביום רביעי הקרוב אמור להתקיים דיון בבקשת הפירוק.

היום מזנקת מניית דסק"ש ב-25%. מאחר שהאופציה שהוערכה בדו"חות לפי שווי של 3 מיליון שקל, שווה כעת כמה מאות מיליוני שקלים ולאור עליית הערך הנכסי של דסק"ש ב-900 מיליון שקל - לא ברור האם קיימת לתביעה זכות קיום.

מחזיקי איגרות החוב מעוניינים להבין האם מדובר בהסכם אמיתי ולא בספין, ולבדוק האם יש מענה לכל השאלות, כגון מתי יתקבל הכסף והאם ניתן להעלות אותו מקופת דסק"ש לקופת אי.די.בי. מהלך כזה דורש את הסכמת בעלי איגרות החוב של דסק"ש. בסביבת המחזיקים טענו כי שווייה של דסק"ש צריך לזנק פי 2 על מנת שהתביעה אכן תהפוך מיותרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker