כמצ'יינה רוכשת מאי.די.בי 40% ממניות אדמה תמורת 1.4 מיליארד דולר

העסקה תיעשה לפי שווי 3.5 מיליארד דולר לאדמה - ותקל על אי.די.בי בדיון על הבקשה לפרק אותה שיתקיים ביום רביעי

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדוארדו אלשטיין
יורם גביזון

חברת כמצ'יינה הסינית תשלים את רכישת הבעלות המלאה בחברת האגרו כימיה אדמה ותקל בתוך כך משמעותית את מצבה הפיננסי של אי.די.בי פיתוח.

כמצ'יינה תרכוש 40% ממניותיה של אדמה מידי דסקונט השקעות שבשליטת אי.די.בי פיתוח (76.4%) ובתמורה תמחל לה על הלוואה בסכום של 1.172 מיליארד דולר ותשלם לה סכום של 230 מיליון דולר, כך שהתמורה הכוללת שתקבל דיסקונט השקעות עבור מניותיה באדמה תגיע ל-1.4 מיליארד דולר שמשקפת שווי של 3.5 מיליארד דולר. תמורה זו בצירוף חוב נטו של 1.3 מיליארד דולר של אדמה משקף שווי פעילות (מניות בתוספת חוב פיננסי נטו) של 4.8 מיליארד דולר שמבטא מכפיל שווי פעילות ל-Ebitda (רווח תפעולי תזרימי) של 10.

העסקה שתעביר את הבעלות המלאה באדמה לידי כמצ'יינה מסלקת מכשול חשוב בפני השלמת העסקה לרכישת הבעלות המלאה בחברת סינג'נטה, שהיא יצרנית חומרי ההדברה הגדולה בעולם ומתחרה של אדמה, על ידי כמצ'יינה תמורת 43 מיליארד דולר שהיא עסקת הרכישה הגדולה ביותר שביצעה חברה סינית עד כה. המועד האחרון להשלמת העסקה נדחה ביום חמישי שעבר עד ל-13 בספטמבר. עסקת כמצ'יינה-סינג'נטה הגבירה את הלחץ לקונסולידציה בשוק האגרוכימיה ובשבוע שעבר הגדילה חברת באייר את התמורה שהיא מציעה לבעלי המניות של ענקית הזרעים והאגרוכימיה מונסנטו האמריקאית ל-125 דולר למניה שמשקפת שווי חברה של 55 מיליארד דולר למונסנטו  

חברת דיסקונט השקעות שבשליטת אי.די.בי פיתוח איימה לתבוע את כמצ'יינה אם לא תקבל פיצוי כספי ואם המחלוקת ביניהן לא תוסדר עד לסוף יוני 2016. האיום נחשף בתגובה שהגישה דיסקונט השקעות באמצעות עורך הדין אלכס הרטמן ממשרד הורוביץ ושות' לתביעה ובקשה להכיר בה כתביעה נגזרת שהגישה יפית מייזל בעלת שתי מניות בדיסקונט השקעות באמצעות עורך הדין בנימין קרייתי. מייזל ביקשה מבית המשפט להצהיר שרכישת סינג'נטה על ידי כמצ'יינה מפרה את התחייבותה של כמצ'יינה במסגרת הסכם הרכישה של אדמה שלא להתחרות באדמה, וביקשה מבית המשפט לקבוע פיצוי כספי על הנזקים שנגרמו לאדמה ועל כן לדיסקונט השקעות בגין ההפרה.

דיסקונט השקעות ביקשה אמנם בתגובתה לבית המשפט לדחות את בקשתה של מייזל על הסף אולם קיבלה למעשה את טענותיה וקבעה שלעמדתה רכישת סינג'נטה על ידי כמצ'יינה היא הפרה בוטה של סעיף אי התחרות בהסכם בעלי המניות באדמה וציינה שהיא מתדיינת עם כמצ'יינה במשך תקופה ממושכת בניסיון לפתור את המחלוקת.

העסקה למכירת מניותיה בחברת אדמה תסייע לקבוצת אי.די.בי, שמתמודדת בימים אלה עם איום בבקשה לפירוק מצד בעלי אגרות החוב מסדרה ט'. הדיון בבקשת בעלי אג"ח ט' יתקיים ביום רביעי הקרוב בפני שופט בית המשפט המחוזי חגי ברנר.

העסקה מקטינה את ההתחייבויות הפיננסיות של הקבוצה בסכום של 1.172 מיליארד דולר ומגדילה את המזומנים שבידה ב-225 מיליון דולר באופן שמשפר דרמטית את היחס בין התחייבויותיה הפיננסיות לבין הנכסים שנותרו בידה.

כמצ'יינה רכשה 60% ממניות אדמה באוקטובר 2011 ונתנה לדיסקונט השקעות הלוואה של 960 מיליון דולר לתקופה של 7 שנים שהבטוחה היחידה לפירעונה היתה שעבוד על 40% ממניות אדמה שנותרו בידי דיסקונט השקעות.

ההלוואה צברה ב-4 שנותיה הראשונות ריבית של 212 מיליון דולר ומ-2015 ועד לפירעון ההלוואה באוקטובר 2018 הייתה דיסקונט השקעות אמורה לשלם ריבית של 60 מיליון דולר מידי שנה.

אדמה תמשיך לדווח על תוצאותיה הכספיות לבורסה ולרשות ניירות ערך הישראליות למרות רכישת הבעלות המלאה באדמה על ידי כמצ'יינה משום שבבורסה עדיין נסחרות אגרות החוב של אדמה מסדרה ב' שיתרתן 4.25 מיליארד שקל ושעומדות לפירעון בנובמבר 2036.

מכירת אחזקותיה של אי.די.בי באדמה תקל על קידום העסקה שבמסגרתה אמורות היו כמצ'יינה ואיי.די.בי למכור את מניותיהם באדמה לחברת האגרוכימיה סנונדה מקבוצת כמצ'יינה (20%)  ואדמה (10.6%) בתמורה להקצאת מניותיה של סנונדה לבעליה של אדמה.

עסקה זו שהוכרזה באוגוסט 2015 גרמה להשעיית מניותיה של סנונדה מהמסחר בבורסה בשנזן. השלמת העסקה נדחתה כמה פעמים עד לקביעת התקנות לביצוע עסקות בין חברות ציבוריות סיניות לבין חברות גלובליות על ידי רשות ניירות ערך הסינית.

הרשות פירסמה לאחרונה את הכללים, ובכך הכניסה את תהליך ההשלמה של עסקת סנונדה למרוץ נגד הזמן. הצדדים לעסקה חייבים להשלים אותה עד ל-4 באוגוסט 2016 שאם לא כן יחזרו מניותיה של סנונדה להיסחר בבורסה ולא ניתן יהיה לבצע את העסקה 6 חודשים לפחות מיום חידוש המסחר. הסיבה לכך היא שעל פי כללי הבורסה בשנזן לא ניתן לבצע עסקה עם חברה ציבורית מבלי להפסיק את המסחר במניותיה מיום הכרזת העסקה ועד להשלמתה.

מכירת אחזקותיה של אי.די.בי פותרת בעיה נוספת. על פי כללי רשות ניירות ערך הסינית, העברת מניותיה של איי.די.בי באדמה לסנונדה תמורת הקצאת מניות הייתה מחייבת את אי.די.בי שלא למכור את מניותיה בסנונדה במשך 3 השנים הראשונות לאחר השלמת העסקה.

מכיוון שאי.די.בי אמורה לפרוע הלוואה של 1.172 מיליארד דולר באוקטובר 2018 ברור שהיה צורך למחזר את החוב של איי.די.בי ובמקביל לחייב את אדמה לחלק דיווידנדים נוספים כדי לאפשר לאיי.די.בי לעמוד בתשלומי הריבית השוטפים על ההלוואה כפי שעשתה ב-2015 כאשר חילקה דיווידנד של 100 מיליון דולר שאיפשר לאי.די.בי לעמוד בתשלום הראשון של הריבית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker