האם מניות כלל ביטוח של אי.די.בי יימכרו בשוק? משה טרי פנה לביהמ"ש בבקשה דחופה

טרי מיוצג על ידי שוני אלבק, שכיהן בתקופתו של דנקנר כמשנה למנכ"ל אי.די.בי פיתוח ■ טרי: "אני מצוי בין הפטיש לסדן. הדרך העדיפה למכירת 5% ממניות כלל היא מכרז למוסדיים"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

משה טרי, נאמן אי.די.בי פיתוח על מניות חברת הביטוח כלל, פנה לבית המשפט המחוזי בבקשה דחופה למתן הוראות שיקבעו את גורל המתווה של הממונה על שוק ההון. דורית סלינגר דרשה מאי.די.בי פיתוח למכור 5% ממניות השליטה בכלל בכל רבעון, וזאת לאור העובדה שהיא לא מצאה קונה ראוי לחברה עד כה.

טרי, המיוצג על ידי שוני אלבק - שכיהן בימיו של נוחי דנקנר כמשנה למנכ"ל אי.די.בי פיתוח - ונועה ברהום ממשרד עורכי הדין פישר בכר חן וול אוריון, מבקש מבית המשפט שיכריע בשאלה האם עליו למכור את מניות כלל ביטוח על פי מתווה הממונה על שוק ההון - או להישמע לאיומי התביעות של החברה ולא למכור את המניות בבורסה. לטענת החברה, מכירה במחיר מינימום ללא קבלת תמורה עבור פרימיית השליטה המגיעה לה תיפגע באי.די.בי פיתוח ובשווי של מניות כלל שבידיה.

במכתב לבית המשפט ציין טרי כי "הנאמן נמצא בין הפטיש לסדן, מחד בהתאם למתווה עליו לפעול למכירת 5% ממניות כלל, ומאידך אי.די.בי פיתוח מפנה נגדו טענות בדבר הפרת חובותיו השונות כנאמן, ואף טוענת כי לא תהסס לפתוח בהליכים משפטיים נגדו".

לדבריו, תכלית כתב הנאמנות, ממנה נגזרת משימתו העיקרית, היא להבטיח את ניהולם התקין של גופי כלל, ולשמור על עניינם של המבוטחים והחוסכים. בנוסף, לדבריו הנאמנות נועדה לאפשר לאי.די.בי פיתוח לקיים הליך מכירה סדור של אמצעי השליטה בפרק זמן מוגבל, שכן קיימת הפרדה מוחלטת בין אי.די.בי פיתוח לבין קבוצת כלל - ואי.די.בי פיתוח מנועה מלהשפיע על כלל.

במכתבו פירט טרי את ההצעות שניתנו לרכישת מניות השליטה בכלל - הצעות שהקנו לחברה שווי שנע בין 5 מיליארד שקל ל-4.516 מיליארד שקל. כיום, נסחרת כלל בבורסה לפי שווי של 2.23 מיליארד שקל. לכן, אם תימכר מניית כלל לפי שווי זה, אי.די.בי פיתוח לא תזכה ליהנות מהתמורה של מכירת פרמיית השליטה.

כמו כן, תיאר טרי את המריבה שפרצה בין בעל השליטה באי.די.בי, אדוארדו אלשטיין, לבין המפקחת על שוק ההון, דורית סלינגר - ואת שלל המכתבים שהועברו בין הצדדים. לדברי טרי, "מכירה אפשרית של גרעין הייתה עשויה להניב תמורת גבוהה מזו שתניב מכירה של לפחות 5% ממניות כלל אחת לארבעה חודשים - הרי שבעניין זה אין לנאמן כל שיקול דעת, והוא מחויב למכור את המניות בהתאם למתווה המכירה והוראות הממונה". 

שוני אלבקצילום: תומר אפלבאום

טרי סיפר לבית המשפט כי לאחר ששאל את אי.די.בי מה טכניקת המכירה המועדפת עליה - מכירה בהפצה או במכרז - החברה בחרה שלא להשיב על שאלתו. טרי החליט כי מכירה על ידי מכרז למוסדיים זו הדרך המיטבית למכירת 5% ממניות כלל בהתאם להסכם של הממונה.

מאי.די.בי נמסר: "פנייתו של טרי לביהמש אתמול חושפת הלכה למעשה את החשש של כלל הנוגעים במתווה סלינגר - מדובר במהלך ניסיוני, חסר תקדים ובעל פגיעה היקפית בבעלי החברה, משקיעים ומחזיקי האג"ח. טרי, בצדק, מסרב לקחת אחריות על מהלך שהוא ניסוי שדה במהותו. אנו שמחים על ההזדמנות בה בית המשפט ידון בכלל ההיבטים הכרוכים בסוגיה ולמעשה יקיים לראשונה דיון ציבורי פתוח וחשוף לכלל בעלי העניין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker