אוצר התיישבות היהודים מחפשת הצדקה לקיומה ותעסוקה ל-13 דירקטורים

החברה במגעים עם מנרב אחזקות לרכישת 51% מהפעילות של המכונים לטיהור שפכים

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

חברת אוצר התיישבות היהודים (אוה"ה) דיווחה היום (ד') כי היא מנהלת מגעים עם חברת מנרב אחזקות, שבשליטת משפחת קוזניצקי, לרכישת 51% מחברה הבת מנרב תשתיות.

אוה"ה ציינה בדיווח כי אם העסקה תצא אל הפועל היקפה לא יעלה על 5% מההון העצמי, שהסתכם נכון לסוף מארס 2016 ב–995 מיליון שקל, כלומר מדובר בסכום של עד 50 מיליון שקל. התמורה משקפת את תחזית תזרים המזומנים הנקי של הפעילות הנרכשת בתשואה מהוונת של 8%.

יו"ר מנרב, אברהם קוזניצקי
יו"ר מנרב, אברהם קוזניצקי צילום: עופר וקנין

הפעילות של מנרב תשתיות מתמקדת בתחום טיהור שפכים, הכולל הקמה ותפעול של שני מכוני טיהור שפכים (מט"שים). האחד עבור עיריית באר שבע. השני עבור רשות שדות התעופה. מדובר בהסכמים לתקופות ארוכות - בבאר שבע עד 2025 ובנתב"ג עד 2029. מדובר בנכסים מניבים. המט"ש בבאר שבע יצר ב–2015 NOI (הכנסות תפעוליות נטו) של 14.5 מיליון שקל ומט"ש בנתב"ג בסך 5 מיליון שקל.

אוה"ה, המנוהלת על ידי ראובן גרסטל, נסחרת בבורסה לפי שווי שוק של 797 מיליון שקל. שווי זה נגזר בעיקר מהנכס העיקרי של החברה, המחזיקה בכ–5% מהון המניות של בנק לאומי בשווי שוק של כ–987 מיליון שקל, כלומר אוה"ה נסחרת בדיסקאונט (הנחה) של כ–20% לעומת שווי השוק של אחזקתה בלאומי. כמו כן מושקעת אוה"ה בקרנות השקעה בתחום התשתיות והאנרגיה כמו קרנות נוי ותש"י (תשתיות ישראל) וכן בפרויקטים נוספים בתחומי התשתיות והאנרגיה. שווי נכסים אלה הוא יותר מ–50 מיליון שקל.

מנרב, שהיו"ר שלה הוא אברהם קוזניצקי, דיווחה על מו"מ בין הצדדים מכיוון שהיא נמצאת בהליך גיוס אג"ח של כ–75 מיליון שקל, ובשל כך מחוייבת לספק למשקיעיה את מלוא המידע אודות התפתחות עדכנית בעסקיה.

בעלת המניות הגדולה באוה"ה היא החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה (24.79% וכן כ–12.4% מזכויות ההצבעה בחברה) לצד ההסתדרות הציונית (17.62% וכן 58.81% מזכויות ההצבעה) והאפוטרופוס הכללי (15.8%). הגופים המוסדיים הגדולים המחזיקים במניות אוה"ה הם הראל, כלל ואקסלנס.

בדירקטוריון אוה"ה מכהנים 13 דירקטורים ולחברה יש הוצאות הנהלה לא מבוטלות. סוגיה זו הובילה לסכסוך בין בעלי המניות. החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה הגישה תביעה במחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד אוה"ה, שבה היא דורשת ממנה כי תחלק את מניות לאומי כדיווידנד בעין לבעלי מניותיה וכך ניתן יהיה לסייע לניצולי השואה; דרישה שבה תומכים גם המוסדיים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ