העליון ביטל צו חוסם - ונוחי דנקנר ובכירי דסק"ש לשעבר חשופים לתביעה של 2 מיליארד שקל

העליון איפשר להגיש תביעה נגזרת נגד בעלי השליטה לשעבר בדסק"ש - ובהם נוחי דנקנר, יצחק מנור, צבי לבנת והמנכ"ל חיים גבריאלי אשר ייתבעו להשיב 2 מיליארד שקל לחברה

שלי אפלברג
שלי אפלברג

חדשות טובות לחברת אי.די.בי פיתוח ובעל השליטה בה אדוארדו אלשטיין. בית המשפט העליון ביטל היום צו מדצמבר 2014 שפסק השופט איתן אורנשטיין. הצו אוסר על בית המשפט בלוד להמשיך בדיונים בבקשה לאישור תביעה נגזרת בשמה של דסק"ש כנגד החברה האם אי.די.בי פיתוח ו-20 בעלי דין נוספים.

בית המשפט ביטל את הצו החוסם ל-21 הנתבעים, אך לא אישר להמשיך את ההליכים נגד החברה האם אי.די.בי פיתוח. המשמעות הינה כי כלל הדירקטורים ורואי החשבון המבקר ונושאי המשרה לשעבר בדסק"ש יהיו חשופים לתביעת בסכום כולל של כ-2 מיליארד שקל.

נוחי דנקנר בהכרעת הדין במשפט הרצת המניות באי.די.בי
נוחי דנקנר בהכרעת הדין במשפט הרצת המניות באי.די.ביצילום: אביגיל עוזי

בין הנתבעים ניתן למצוא את בעלי השליטה לשעבר בחברה ונושאי המשרה בחברה וביניהם נוחי דנקנר (שהורשע החודש בגין הרצת מניות),יצחק מנור, צבי לבנת, חיים גבריאלי, רפי  ביסקר - אשר יידרשו להשיב לקופת דסק"ש 2 מיליארד שקל אם התביעה תאושר על ידי בית המשפט בלוד.

התובעים האשימו את אנשי דסק"ש ביישום מניפולטיבי ושגוי של כללים חשבונאיים, אשר נועדו להכשיר חלוקת דיווידנדים בסכומי עתק אשר לא היתה להם כל הצדקה חוקית חשבונאית או כלכלית.

השופט אורנשטיין חשש כי המשך הדיון בתביעה הנגזרת יפגע בעתיד הצלחתו של ההסדר אשר נחתם באי.די.בי, ובשל כך לאסור על נתבעים לתבוע את חברת אי.די.בי פיתוח ובעלי החברה החדשים בשעתו אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה - כמו גם את שאר 20 הנתבעים.

החשש היה כי נושאי המשרה, הדירקטורים ורואי החשבון אשר אישרו את אותם דיוודנדים, עלולים לחזור לאי.די.בי פיתוח בדרישה לשפות אותם אם יינתן כנגדם פסק דין.

התובעים ראובן רוזנפלד ומשה הייט המיוצגים על ידי שני משרדי עורכי דין שונים - עמית מנור ושלומי מושקוביץ - נדהמו לגלות כי אורנשטיין מבלי שהתבקש, הרחיב את האיסור לכלל הנתבעים, והגישו על החלטתו ערעור לבית המשפט העליון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker